به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری سه شنبه  ۲۴ فروردین ۱۴۰۰، رشد ۱۸هزار و ۴۵۸واحدی شاخص کل (۱.۵درصد) آن را در ارتفاع یک میلیون و ۲۴۴هزار واحدی قرار داد شاخص‌ هم وزن ۰.۱رصد رشد کردو به     ۴۳۵,۲۳۱ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود چهار هزار و ۲۵۵میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد »، «شستا» و «فملی» داشتند.

بورس امروز با نمایی تازه شروع به کار کرد  به طوری که بعد از مدت‌ها شاهد سبز بودن شاخص کل در شروع بازار بودیم. در نیمه اول بازار، شاخص کل با رشد ۱.۶ درصدی ۱۹ هزار واحد به ارتفاع خود اضافه کرد و مجددا به میانه کانال ۱.۲ میلیون واحدی بازگشت. در شاخص هم وزن نیز شاهد رشد ۰.۲ درصدی بودیم. به تدریج از تعداد صف های فروش کاسته شد و تعدادی از سهم‌ها از منفی به سمت مثبت شدن حرکت کردند.

در بین صنایع مختلف، شاخص گروه فلزات اساسی بعد از افت‌های سنگین چند مدت اخیر، امروز بالاترین رشد در بین تمامی صنایع را تا این ساعت از بازار ثبت کرده و با ۴ درصد رشد جایگاه نخست را به خود اختصاص داده است. فولاد و فملی از این گروه بیشترین حجم معاملات را داشتند و بر خلاف روزهای قبل که بیشترین اثر گذاری منفی بر شاخص کل را رقم زده بودند امروز بسیار متفاوت ظاهر شده و در تابلو معاملات جز سه نماد تاثیر گذار مثبت قرار گرفتند. بعد از فلزات اساسی، شاخص گروه چند رشته‌ای صنعتی و فراورده‌های نفتی بیشترین رشد را ثبت کردند.

در سمت مقابل هم شاخص صنایع ماشین الات، محصولات فلزی و کاغذی به ترتیب بیشترین کاهش را داشته اند.

بیشترین حجم معاملات تا این ساعت از بازار مربوط  به گروه خودرویی و در بین نمادها هم بعد از پالایشی یکم نماد خساپا است. گروه خودرویی توانست بیشترین ارزش معاملات را نیز از آن خود کند.۴ گروه خودرویی، فلزات اساسی، فرآورده های نفتی و شیمیایی ۵۰ درصد ارزش معاملات را به خود اختصاص داده اند. 

نکته بسیار مهم بازار امروز مثبت شدن خاص خرید حقیقی‌ها بعد از مدت بسیار زیادی است. به طوری که تا پایان نیمه اول معاملات، خالص خرید این دسته از معامله‌گران به ۱۵۰ میلیارد تومان رسیده است. به نظر می‌رسد فعال شدن حقیقی‌ها در سمت خرید سهام در واکنش به صحبت‌های دهنوی باشد که گفته بود ۲۴ هزار میلیارد تومان به بازار تزریق می‌شود. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای وتجارت، وپخش و وساخت بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای فولاد، تاپیکو و شستا بوده است.

نمای کلی بازار نسبتا سبزی را شاهد هستیم اما با این وجود، ۷۵ درصد از نمادها در مدار منفی قرار دارند و ۶۰  درصد از آن‌ها صف فروش به ارزش ۴۰۰۰ میلیارد تومان را تشکیل داده‌اند. تنها  ۴ درصد از نمادها صف خرید بوده اند که ارزش آن  مجموعا  به ۲۰۰ میلیارد تومان می‌رسد.

امروز قیمت دلار با ۱۰۰تومان کاهش نسبت به روز گذشته مجددا از کانال ۲۵هزار تومان فاصله گرفت و یورو هم ۳۰۰تومان ارزان شد. بر اساس اولین نرخ اعلام شده از سوی کانون صرافان در بازار امروز، قیمت دلار به ۲۴۹۵۰ و یورو به ۲۹۴۰۰تومان کاهش یافته است. در صرافی‌ها قیمت فروش دلار با کاهش ۲۰۰تومانی به ۲۴۲۷۰ و خرید آن به ۲۳۹۵۰تومان رسید. یورو هم در این بازار با قیمت ۲۸۴۰۰تومان فروخته می‌شود و نرخ خرید آن از فروشنده ۲۸هزار تومان است. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۳۱۰۰ و ۲۸۰۰۷تومان اعلام کرد.

برخی از خبر های منتشر شده در زمان بازار:

هیئت مدیره شرکت تهیه و تولید خاک نسوز استقلال آباده به دلیل افزایش مجدد حقوق و دستمزد و افزایش نرخ پیمانکاران تصمیم به افزایش نرخ خاک از ۹۸۰۰۰۰ ریال به ۱۲۱۶۲۵۰ ریال کرد.

شرکت سیمان تهران در رابطه با وضعیت و تجدید ارزیابی زمین دفتر مرکزی و زمین واحد هفتم شفاف سازی نمود. 

شرکت پتروشیمی آبادان از برنده شدن خود در رای دادگاه علیه ملی صنایع پتروشیمی در رابطه با سنوات گذشته خبر داد .

مدیر عامل شرکت فباهنر از تصمیم این شرکت برای شرکت در مزایده معدن مس خبر داد. 

 شرکت سایپا دیزل از شناسایی درآمد غیرعملیاتی به مبلغ ۶۱۵.۳۳۱ میلیون ریال از یارانه صرفه جویی اسقاط خودروهای فرسوده خبر داد.