به گزارش پاسارگاد تحلیل شاخص کل بورس در روز جاری؛ سه‌‌‌شنبه ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۹ با افزایش ۱,۶۹۸ واحدی به ارتفاع ۱,۹۹۵,۰۳۹ واحد و ارزش معاملات بورس و فرابورس به مبلغ ۳۳۹,۴۵۲ میلیارد ریال رسید. این در حالیست که شاخص هموزن نیز ۱,۷۴۰ واحد مثبت بود. بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس به ترتیب نمادهای «شستا» و «فارس» و بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس نماد «کگهر» داشته است. در بازار فرابورس مبلغ ۲۷,۸۰۲ میلیارد ریال مربوط به انواع اوراق «مرابحه عام دولت» بوده است.

مدیر عامل شرکت معدنی واله به عنوان یکی از ۵ غول برتر معدنی عقیده دارد که در زمان باقی مانده سال ۲۰۲۰ قیمت مس به دلیل کاهش عرضه و افزایش تقاضا به خصوص در آمریکای جنوبی به قوت خود باقی خواهد ماند.

علی صحرایی مدیرعامل شرکت بورس اعلام کرد قبلا شایعه افزایش دامنه نوسان سهام مطرح بود و حالا کاهش به ۲ درصد که این شایعات درست نیست.

جلسه معرفی شرکت «پتروشیمی ارومیه» برای اعلام آخرین وضعیت مالی و عملکردی قبل از ظهر امروز با حضور کریم دلجوان مدیرعامل و فرهاد جوانمردی مدیر سرمایه گذاری «پترول» برگزار شد تا این شرکت ۷۰ میلیارد تومانی آماده عرضه اولیه ۱۲ درصد (معادل ۸۴ میلیون سهم با سهمیه هرفرد حقیقی و حقوقی ۴۰ سهم و قیمت ۶۲۰ تا ۶۳۰ تومانی و در زمان سفارش خرید از ساعت ۱۳ تا ۱۷ امروز ) باشد .

رئیس سازمان بورس از مراحل آماده سازی و عرضه اولیه ۱۴۰ شرکت در بورس و فرابورس و بررسی ۵ روزه افزایش سرمایه ها خبر داد.

گروه فلزات اساسی:

«فملی» امروز در قیمت ۳۰,۲۵۰ ریال به صف فروش ۸ میلیونی رسید. تعداد ۱۷۴ میلیون سهم نیز معامله شد. «ذوب» در قیمت ۱۰,۱۶۹ ریال صف فروش ۱۴۶ میلیونی داشت. «فاسمین» اواسط بازار در قیمت ۷۲,۱۶۰ ریال به محدوده مثبت کامل رسید. «میدکو» در قیمت ۲۲,۱۸۰ ریال کمتر از یک درصد مثبت شد. «کاوه» در قیمت ۲۱,۲۸۰ ریال به محدوده منفی کامل رسید ولی صف فروش نشد. «فایرا» اواسط بازار در قیمت ۲۷,۸۷۰ ریال به محدوده مثبت کامل رسید. «فسرب» بیش از ۲ درصد مثبت شد و به قیمت ۱۷۷,۹۰۰ ریال رسید.

 گروه پالایشی:

همه نمادهای این گروه امروز قرمزپوش بودند. «شپنا» در قیمت ۴۶,۸۷۰ ریال به صف فروش ۱۰۴ میلیونی رسید. تعداد ۱۶۱ میلیون سهم نیز معامله شد. «شاوان» ۴.۶ درصد منفی شد و به قیمت ۱۵۴,۰۰۰ ریال رسید. «شراز» در محدوده ۲.۹۷ درصد منفی و قیمت ۱۴۶,۰۰۰ ریال معامله شد. «شبندر» در قیمت ۴۹,۰۵۰ ریال بیش از دو درصد منفی شد. «شتران» اواسط بازار به صف فروش ۹۸ میلیونی در قیمت ۴۷,۳۶۰ ریال رسید.

گروه بانکی:

«وبصادر» امروز بیش از ۳ درصد منفی شد و به قیمت ۳,۹۹۰ ریال رسید. «وپست» و «وکار» نیز صف فروش بودند، اما سایر نمادهای این گروه سبزپوش بودند. «وپاسار» در قیمت ۱۳,۲۶۰ ریال صف خرید ۱۵ میلیونی داشت. «وپارس» در قیمت ۴,۵۶۰ ریال با صف خرید ۷۰ میلیونی معامله شد. «وآیند» در قیمت ۱۹,۵۸۶ ریال صف خرید ۱۶۱ میلیونی داشت.

گروه خودرو:

«خودرو» امروز در قیمت ۶,۳۰۰ ریال صف فروش ۱.۵میلیاردی داشت و تعداد ۱۲۲ میلیون سهم معامله شد. صف فروش «خساپا» در پایان معاملات در قیمت ۵,۲۴۰ ریال به ۵۷۶ میلیون سهم رسید و حدود ۱.۲ میلیارد سهم معامله شد. «خزامیا» در قیمت ۲۷,۳۴۰ ریال به صف خرید ۸ میلیونی رسید. «خپارس» در قیمت ۱۸,۸۹۰ ریال صف فروش ۷ میلیونی داشت. اواسط بازار یک بار صف آن جمع شد ولی سهم مجددا به صف فروش رسید. «خبهمن» در قیمت ۳۴,۱۱۰ ریال صف خرید ۴۴ میلیونی داشت.