به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰، رشد ۷۲۹واحدی شاخص کل (۰.۰۵درصد) آن را در ارتفاع یک میلیون و ۴۲۵هزار واحدی قرار داد. شاخص‌ هم وزن نیز ۰.۳۳درصد افت کرد. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود پنج هزار و ۸۰میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «پارسان»، «وغدیر» و «شبندر» داشتند.

شاخص کل بورس کار خود را در مدار مثبت آغاز کرد و شاهد رنج مثبت در سهام شرکت های پالایشی بودیم. جهش قیمت نفت و تمایل دلار به صعود بیشتر و همچنین اخبار از قیمت‌گذاری مناسب شرکت‌های پالایشی توجه بیشتری را به سمت این نمادها جلب کرده است. به این ترتیب نمادهای پالایشی و هلدینگ‌های مرتبط با اقبال بازار مواجه شده و مسیر پرشتاب صعودی را در پیش گرفته‌اند گرچه عرضه‌ها از سمت کدهای حقوقی مانع از تشکیل صف خرید تا این لحظه از معاملات شده بود.

در ساعت ابتدایی  از معاملات بازار سهام شاهد اخلال در کارکرد هسته معاملاتی بورس و فرابورس بودیم. با گذشت یک ساعت از معاملات امروز، همچنان حجم و ارزش صف‌های فروش بر صف‌های خرید غلبه دارد. اما رفته‌رفته تعداد صف‌های خرید نیز بیشتر شده است. این در حالی است که اختلال در هسته معاملات خود در جریان بازار اثرگذار بوده است.  با گذشت حدود ۲.۵ ساعت از شروع معاملات امروز، در این شاهد فاصله گرفتن تعداد صف‌های فروش از خرید بودیم که نشان از افزایش تقاضا در کلیت بازار بود.

به عقیده برخی از کارشناسان شرایط برای رشد قیمت سهام در بسیاری از گروه‌ها فراهم است و از سوی دیگر برخی از کارشناسان به ریسک‌های موجود به خصوص از جانب بازار جهانی اشاره می‌کنند. دسته اول رشد قیمت انرژی و عدم احتمال افت محسوس قیمت انرژی با توجه به نزدیک شدن فصل سرما را حامی قیمت کالاها در بازار جهانی دانسته و دسته دوم اما نگران از سیاست‌های بانک‌های مرکزی و بحران اورگراند چین هستند و احتمال کاهش شتاب رشد اقتصاد جهان در کنار فشار سیاست‌های انقباضی بانک‌های مرکزی را ریسک قابل توجهی برای سهام می‌دانند. گروه نخست که شرایط را برای رشد قیمتی سهام حاضر و آماده توصیف می‌کنند یک مانع ذهنی و نه واقعی را در برابر رشد قیمت سهام می‌بینند. به عقیده این دسته از تحلیلگران بازار در انتظار یک محرک یا شوک است تا بار دیگر رالی صعودی پرشتابی را در شرایط پرعرضه سهامداران حقوقی در پیش بگیرد. این افراد عنوان می‌کنند که اگر بنا باشد که در کوتاه‌مدت قیمت گاز و زغال در این سطوح بماند و بازار انرژی به استقبال نفت ۱۰۰ دلاری برود در شرایطی که نرخ دلار نیز در اقتصاد کشور مسیر صعودی را در پیش گرفته است رشد محسوس قیمت سهام دور از انتظار نیست. با این حال شاید یک مانع ذهنی مانند باقی ماندن دلار در کانال ۲۷ هزار تومان را باید عامل عدم استقبال مورد انتظار از سهام دانست. گرچه هجوم چندین باره دلار به کف ۲۷ هزار تومانی برای شکست آن ناموفق بود و بار دیگر دلار به مرز ۲۸ هزار تومان رسیده است؛ به عقیده برخی از فعالان اقتصادی فتح و ثبات در کانال ۲۸ هزار تومان می‌تواند مسیر دلار ۳۰ هزار تومانی را هموار سازد و این مسیر صعودی تا اعلام نتیجه مثبت از مذاکرات احیای برجام می‌تواند ادامه یابد. در چنین شرایطی این سوال مطرح می‌شود که آیا دلار در روزهای پیش رو می‌تواند در کانال ۲۸ هزار تومانی تثبیت شود؟