به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری یکشنبه ۱۱مهر ۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۳،۲۱۳واحدی(۰.۲۲درصد) بر روی مقدار ۱،۴۷۶،۶۸۶ واحد قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن ۰.۵۳ درصد افت کرد و به ۴۲۲،۵۷۹واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۷،۴۰۷میلیارد ریال رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «تاپیکو» و «فملی» داشتند.

شاخص نتوانست چند روز مثبت را تاب بیاورد و امروز نشانه هایی از فشار عرضه و فروش را بروز داد. اگر چند سهم بزرگ بازار از جمله فارس و تاپیکو نبودند، شاخص کل همانند شاخص هم وزن مسیر منفی را در پیش میگرفت. اما کمک این بزرگان بازار در پوشش نزول بازار در اکثر مواقع موثر است.

شروع بازار امروز برخلاف روز گذشته با عرضه بیشتری همراه است و تعداد صف‌های خرید و فروش از برابری قدرت عرضه و تقاضا خبر دادند. تعداد صفوف خرید در شروع بازار ۲۸ و صفوف فروش نیز ۲۸ عدد بود.

از صنایع مثبت امروز میتوان به صنعت قند اشاره کرد. برخی از نمادهای این صنعت به صف خرید نشستند. همچنین دو نماد بزرگ خوردسازی کشور یعنی خودرو و خساپا نیز کار خود را با صف خرید به پایان رساندند.

ورود پول حقیقی به بازار نتوانست تداوم داشته باشد و امروز شاهد خروج پول حقیقی بودیم. در روز جاری ۵۷۶ میلیارد تومان نقدینگی از سوی حقیقی از بازار خارج شد که چندین برابر ورود پول دیروز است. بیشترین ورود پول به سرمایه گذاری نفت و گاز و تامین با ۳۵ میلیارد تومان و بیشترین خروج پول از شرکت پالایش نفت تهران با ۵۴ میلیارد تومان خروج بوده است.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

  • ‌ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در جدیدترین موضع گیری خود در مورد برجام در مصاحبه با «العربیه»، گفت گمان نمی‌کنم مذاکرات وین در مورد پرونده هسته‌ای ایران شکست بخورد.

  • الهام علی اف، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان از آمادگی همکاری کشورهای قفقاز جنوبی با ایران، روسیه و ترکیه خبر داد.

  • بانک مرکزی آمار تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی در نیمه نخست سال جاری را ارائه کرد که بر این اساس در ۶ ماه ابتدایی به میزان ۹.۵ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی، دارو و واکسن تامین ارز شد. این در حالی است که مطابق آمارها این حجم از دلار ترجیحی، معادل کل مصرف سال گذشته بود.

  • محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار طی نامه‌ای به وزیر اقتصاد بار دیگر نسبت به قیمت‌گذاری دستوری صنعت خودرو و ساخت قطعات واکنش نشان داد.

  • کیهان با اشاره به خبرهایی که در باره افزایش تورم و گرانی فزاینده قیمتها منتشر می شود نوشت:تورم مانند تب، نشانه بیماری و پیامد آن است و نه خود بیماری. وقتی چرخ تولید به مدت ۸ سال از چرخش باز بماند و کارخانه‌ها به حالت تعطیل یا نیمه تعطیل و تعلیق و انتظار در بیایند، دولت در سیاست و تجارت خارجی خود را معطل سه چهار دولت خبیث و بدعهد مثل آمریکا و تروئیکای اروپایی می‌کند و فرصت‌های گسترش شرکای سیاسی و اقتصادی را ضایع کند، و سپس برای جبران هزینه‌های خود به جای اصلاح ساختار اقتصادی دست به جیب مردم (در قالب استقراض از بانک مرکزی، رهاسازی قیمت‌ها و…) شود، طبیعی است که فرصت رشد و رونق اقتصادی را از مردم گرفته و به جای آن، تورم‌های سرسام‌آور را سر سفره مردم بیاورد.

  • رئیس سازمان انرژی اتمی ایران: دولت و سازمان انرژی اتمی به قانون اقدام راهبردی مقید هستند.