به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ شنبه ۲۰شهریور۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۴,۵۱۰ واحدی(۰.۳۰ درصد) بر روی مقدار ۱,۵۳۰,۵۱۸ واحد قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن اما ۰.۵۹ درصد افت کرد و به ۴۶۳,۳۴۵ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۸,۰۳۷ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فملی»، «رمپنا» و «شپدیس» داشتند.

شاخص کل بورس امروز ابتدا صعودی بود اما به سرعت دچار کاهش شد. امروز تعداد سهم‌های مثبت در آغاز بازار بیشتر بود اما در ادامه تعداد آن‌ها کاهش یافت. شاخص کل امروز نهایتا ۴.۵ هزار واحد مثبت بسته شد. در شاخص کل هم وزن نیز روند مشابه بود. این شاخص نهایتا با منفی ۰.۵۹ درصد بسته شد.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص نیمی از صنایع مثبت و مابقی منفی بودند. کاشی و سرامیک، سیمان و رایانه بدترین افت و فنی مهندسی، وسایل ارتباطی و محصولات چرمی نیز بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه فلزات اساسی «فملی» اولین تاثیر مثبت را بر روی شاخص کل داشت. همچنین در گروه خدمات فنی مهندسی نماد‌ «رمپنا» دومین نماد مثبت تاثیرگذار بر روی شاخص کل بود. نمادهای ‌«شپدیس»، «پارسان» و «تاپیکو» نیز از گروه محصولات شیمیایی سومین، چهارمین و هفتمین نمادهای مثبت تاثیرگذار بر روی شاخص کل بود. نمادهای «شبندر» و «اپال» نیز از گروههای فرآورده‌های نفتی و استخراج کانه های فلزی به ترتیب پنجمین و ششمین تاثیر مثبت را بر روی شاخص کل داشتند.

امروز بازار شاهد خروج ۴۲۰ میلیارد تومان از طرف حقیقی‌ها بود. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «فولاد»، «وآیند» و «شپنا» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «رمپنا»، «اپال» و «مدیریت» بود.

امروز بیشتر از ۷۵ درصد از سهم‌ها با افزایش و دیگر سهم‌ها با کاهش معاملات خود را آغاز کردند. در ادامه ولی تعداد سهم‌های منفی افزایش یافت اما نماگر کل بازار سبزپوش به خط پایان رسید. امروز حدود ۲۰ درصد از نمادها در صف فروش قرار داشتند.

 امروز قیمت دلار نسبت به دیروز افزایش اندکی داشت و به ۲۷ هزار و ۸۴۰ تومان رسید. یورو نیز صد تومان افزایش داشت و ۳۱ هزار و ۶۶۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۳,۰۸۰ و ۲۷,۲۸۰ تومان اعلام کرد.

 

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

خبرنگار وال‌استریت‌ژورنال می‌گوید مذاکرات میان سه کشور اروپایی و امریکا در خصوص قطعنامه هسته‌ای علیه ایران بی نتیجه ماند.

تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی پنج ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۹۰۰۷.۸ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۳۰۵۴.۹ هزار میلیارد ریال (معادل ۵۱.۳ درصد) افزایش داشت.

طبق برخی شنیده ها عرضه فولاد  سبزوار #فسبزوار نهایی شده  همچنین  شرکت حمل و نقل ترکیبی مواد معدنی گهر ترابر سیرجان  با نماد #حگهر نیز در مسیر ورود  به بازار است./بتاسهم

بررسی آمارهای رسمی از مرکز آمار و گمرک بیانگر افزایش تورم و کاهش میزان واردات شکر در سال جاری است. در مورد واردات شکر در سال جاری آمار حاکی از آن است که تا نیمه تیرماه بیش از ۴۵۲.۹ هزار تن شکر خام به ارزشی حدود ۱۸۹.۲ میلیون دلار وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی ۸ درصد کاهش داشته ولی هشت درصد از نظر ارزش گران شد. در مردادماه سال جاری متوسط قیمت شکر حدود ۱۵۴۰۰ تومان بوده ولی تا بیش از ۱۷ هزار تومان هم قیمت خورد. /ایسنا