به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری سه شنبه ۱۵تیر۱۴۰۰، شاخص کل با رشد ۲۶هزار و ۵۷۰واحدی شاخص کل (۲.۱درصد) آن را در ارتفاع یک میلیون و ۲۸۱هزار واحدی قرار گرفت. شاخص‌ هم وزن ۱.۳درصد رشد کرد.ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۶هزار و ۸۶۰میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «فولاد» و «فملی» داشتند.

بازار سهام امروز نیز موفق شد در مدار مثبت کار خود را آغاز کند. به طوری که با بازاری کاملا سبز روبه‌رو بودیم. شدت گرفتن میزان تقاضا در روز کاری گذشته احتمال قرار گیری شاخص کل در سمت مثبت را در سطح بالایی قرار می‌داد. در سه هفته گذشته اکثرا شاهد روزهای سبزی در بازار بودیم.

تغییرات احتمالی در کابینه رئیسی، افزایش قیمت دلار، افزایش قیمت نفت در بازار جهانی، ارزندگی بیشتر نمادها با توجه به کاهش شدید قیمت آنها و سودآوری مطلوب آنان نسبت به سال گذشته از عوامل مهم تاثیرگذار بر بازار خواهند بود.

از مهمترین اتفاق‌های مهم در چند مدت اخیر، می‌توان به افزایش تقاضا در بازار و ورود پول حقیقی، کاهش چشم‌گیر صف‌های فروش و افزایش ارزش صف‌های خرید اشاره کرد. در روز گذشته بعد از ۵ ماه تعداد صف‌های خرید توانست بر تعداد صف‌های فروش پیشی گیرد، اتفاقی که نوید روزهای مثبت را در بازار دارد و نشانی از برگشتن سرمایه‌گذارن و رویش مجدد امید در آنها است. در بین نمادها، شستا بیشترین ارزش معاملات را به نام خود ثبت کرده است که علت این امر ثبت افزایش سرمایه قابل توجه این نماد بوده است که منجر به داغ شدن معاملات امروز این نماد شده است. بعد از شستا نمادهای شپنا، پالایش و برکت به ترتیب بیشترین ارزش معاملات را تجربه کرده‌اند.

امروز نیز کفه خرید حقیقی‌ها سنگین‌تر است و شاهد ۴۱۸میلیارد تومان ورود پول حقیقی بودیم. به نظر می‌رسد اعتماد در بازار در حال افزایش است. مهمترین فاکتوری که باعث رشد و توسعه هر بازاری خواهد شد وجود اعتماد و اعتبار در آن است.

اتفاق خوب امروز غالب شدن تعداد صف‌های خرید و پیشی گرفتن آن است. اتفاقی که می‌تواند نشانه‌ای از برگشت قوی بازار باشد. هرچند که همچنان ارزش صف‌های فروش نسبت به صف‌های خرید بالاتر است اما اختلاف آنها در حال کاهش است و احتمال دارد که روزهای آینده در صورت تداوم این شرایط، این دو فاکتور جایگزین یکدیگر شوند.

در نامه‌ای از توانیر به شرکت‌های برق منطقه‌ای دستور داده شد که برق فولادسازان قطع و به ۱۰ درصد تقاضا کاهش داده شود. اتفاقی که منجر به توقف فعالیت اصلی این شرکت‌ها می‌شود. البته برخی فولادسازان بزرگ دارای نیروگاه برق اختصاصی هستند که به واسطه آن می‌توانند از این بحران عبور کنند.

امروز قیمت دلار و یورو نسبت به روز گذشته اندکی افزایش یافت.به این ترتیب قیمت دلار در بازار آزاد به ۲۵۱۵۰ و یورو به ۲۹۸۰۰تومان رسید. در صرافی‌ها قیمت فروش دلار ۲۴۷۵۰ و خرید آن ۲۴۴۰۰تومان اعلام شد.قیمت خرید و فروش یورو هم به ترتیب ۲۹۲۰۰ و ۲۹۶۰۰تومان است. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار را به ۲۲۱۳۸ و یورو را به ۲۶۲۷۰تومان افزایش داد.