به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ یکشنبه ۳۰آبان۱۴۰۰، شاخص کل با رشد ۳ هزار و ۴۸۱ واحدی(۰.۲۵درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۳۸۶ هزار و ۹۷۳ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن اما ۰.۰۵ درصد افت کرد و به ۳۸۳,۳۲۸ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۴,۳۵۳ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «تاپیکو» و «شستا» داشتند.

شاخص کل بورس امروز ابتدا اندکی افزایش یافت و سپس کاهشی شد و دوباره افزایشی شد. امروز تعداد سهم‌های منفی در آغاز بازار کمی بیشتر از ۵۰ درصد بود که در ادامه تعداد آن‌ها افزایش داشت و سپس دوباره کاهش یافت. شاخص کل امروز نهایتا ۳.۵ هزار واحد مثبت بسته شد. در شاخص کل هم وزن نیز روند مشابه بود و نهایتا با منفی ۰.۲۵ درصد بسته شد.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص نیمی از صنایع منفی و مابقی صنایع مثبت بود. وسایل ارتباطی، اداره بازارهای مالی و کاشی و سرامیک بدترین افت و انتشار و چاپ، منسوجات و سایر معادن نیز بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه فلزات اساسی «فولاد» و «فملی» اولین و پنجمین تاثیر مثبت را بر روی شاخص کل داشتند. همچنین نمادهای «تاپیکو» و «شفن» از گروه محصولات شیمیایی دومین و چهارمین نماد مثبت تاثیرگذار بر شاخص کل بودند. نماد «شستا» از گروه شرکت‌های چند رشته ای صنعتی نیز امروز سومین نماد مثبت تاثیرگذار بود. نمادهای «خبهمن» و «شتران» نیز از گروه خودرو و فرآورده‌های نفتی امروز ششمین و هفتمین نماد مثبت تاثیرگذار بر روی شاخص کل بودند.

بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به گروه‌های خودرو، سرمایه‌گذاری‌ها و محصولات فلزی و در بین نمادها بعد از «خبهمن» نمادهای «فاراکح» و «خگستر» بود. گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله همچنان بیشترین ارزش معاملات را هر روز از آن خود می‌کند.

امروز روند خروج پول روز کاری قبل کاهشی شد و ۱۰۲ میلیارد تومان از سوی حقیقی‌ها از بازار خارج شد. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «اتکای»، «میدکو» و «آریان» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «خبهمن»، «تاپیکو» و «فاراک» بود. امروز ۱۱ درصد از نمادها در صف فروش قرار داشتند.

امروز قیمت دلار نسبت به دیروز ۹۰ تومان رشد داشت و به ۲۸ هزار و ۱۷۰ تومان رسید. یورو نیز ۱۷۰ تومان رشد داشت و ۳۱ هزار و ۸۲۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۳,۶۳۰ و ۲۶,۶۶۰ تومان اعلام کرد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

وزیر اقتصاد در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس از تشکیل کارگروه مشترک وزارت اقتصاد با کمیسیون اقتصادی مجلس برای آماده سازی طرح اصلاح قانون اوراق بهادار تا یک ماه آینده جهت ارائه به مجلس خبر داد.

معاون اول رئیس جمهور: دولت با کسری بودجه جدی و محدودیت‌های درآمدی مواجه است. ارز ترجیحی فنر قیمت ها را متراکم نگه داشته است. وقتی دولت سیزدهم را آغاز کردیم بیشتر ارز ترجیحی مصوب مجلس مصرف شده بود./بتاسهم

نرخ سود بدون ریسک در هفته منتهی به ۲۶ آبان ۱۴۰۰، با ۱ درصد رشد نسبت به هفته قبل به ۲۴.۳ درصد رسید! که در ۳ سال اخیر بالاترین مقدار می‌باشد./ صندوق با در آمد ثابت مانی

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه: با توجه به ضرر سهامداران حقیقی خرد در بازار سرمایه، در جلسه با رئیس سازمان بورس پیشنهاد دادم تا وام قرض الحسنه‌ای بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان به آنها پرداخت شود.

به گفته یک مقام مسئول در وزارت بهداشت راه‌اندازی خط تولید و دسترسی به قرص فایزر ایرانی نیاز به چهار شرط دارد؛ تأیید کمیسیون مربوطه در سازمان غذا و دارو، بر هم نخوردن نظام دارویی کشور، جمع‌بندی حقوق مالکیت فکری و ثبت در فهرست دارویی کشور/همشهری

هواپیمایی ماهان در واکنش به خبر حمله سایبری به این ایرلاین اعلام کرد: تیم امنیت سایبری ماهان هوشمندانه حملات سایبری را خنثی کرده و تمام پروازهای ماهان طبق برنامه در حال انجام است.