به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛شنبه ۱۳شهریور۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۲۰,۴۲۸ واحدی(۱.۳۴ درصد) بر روی مقدار ۱,۵۴۱,۰۵۵ واحد قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۱.۹۹ درصد رشد کرد و به ۴۶۴,۴۲۷ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۹,۷۲۵ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «میدکو» و «نوری» داشتند.

شاخص کل بورس امروز در ابتدای بازار صعود بالایی داشت و سپس مقداری از صعود را باز پس گرفت. امروز تعداد سهم‌های مثبت بیشتر بود. شاخص کل امروز نهایتا ۲۰،۴ هزار واحد مثبت بسته شد. در شاخص کل هم وزن نیز روند مشابه بود. این شاخص نهایتا با مثبت دو درصد بسته شد.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص تمام صنایع به جز صنعت خرده فروشی مثبت بودند. وسایل ارتباطی، ذغال سنگ و اطلاعات و ارتباطات بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه شیمیایی «فارس» و «نوری» به ترتیب اولین و سومین تاثیر مثبت را بر روی شاخص کل داشتند. همچنین نمادهای‌ «میدکو» و «فملی» از گروه فلزات اساسی دومین و پنجمین نماد مثبت تاثیرگذار بر روی شاخص کل بودند. نمادهای ‌«کچاد»، «شتران» و «همراه» نیز از گروه استخراج کانه‌های فلزی، فرآورده‌های نفتی و مخابرات به ترتیب چهارمین، ششمین و هفتمین نماد مثبت تاثیرگذار بر روی شاخص کل بودند.

بیشترین ارزش صف‌های خرید مربوط به نمادهای ‌«شسپا»، «سپید» و «کنور» و بیشترین ارزش صف‌های فروش نیز مربوط به نمادهای ‌«تپکو»، «وشمال» و «کمرجان» بود. امروز نزدیک به ۴ درصد از سهم ها صف فروش بودند.

امروز بازار شاهد ورود ۵۲۰ میلیارد تومان از طرف حقیقی‌ها بود. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «شپنا»، «فولاد» و «وغدیر» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «تایرا»، «های وب» و «وسینا» بود.

 امروز قیمت دلار نسبت به دیروز ۲۶۰ تومان کاهش داشت تا روند کاهشی خود را دنبال کند و به ۲۷ هزار تومان رسید. یورو اما دچار تغیر بااهمیتی نشد و ۳۱ هزار و ۲۴۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۳,۰۷۷ و ۲۷,۴۲۶ تومان اعلام کرد.

 

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

نماینده امریکا در امور ایران: واشنگتن نمی‌تواند تا ابد منتظر بماند تا تهران دوباره به گفت‌وگوهای هسته‌ای بپیوندد اما آماده است تا صبر پیشه کند. آمریکا هنوز هیچگونه سیگنالی که نشان دهد رئیسجمهور جدید ایران آماده برگزاری دور هفتم مذاکرات وین است، دریافت نکرده است./منبع: فارس

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت لوید آستین روز یکشنبه آینده به چهار کشور حوزه خلیج فارس از جمله عربستان، قطر، بحرین و کویت سفر می‌کند.

وزارت خزانه‌داری امریکا در ادعایی اثبات نشده، چهار فرد ایرانی را به بهانه تلاش برای ربودن یک فعال ایرانی امریکایی در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

سرگئی ورشینین، معاون وزیر امور خارجه روسیه با حسام زکی، معاون دبیرکل اتحادیه عرب تلفنی درباره برجام گفت وگو کرده اند. دو طرف درباره حل و فصل اوضاع بحرانی برخی کشورها و خاورمیانه و شمال آفریقا وبرنامه هسته ای ایران تبادل نظر کرده اند.

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد: به زودی رئیس کل بانک مرکزی به هیئت دولت معرفی میشود. بودجه سال آینده با محور کنترل کسری تراز عملیاتی دولت تدوین میشود.