به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ چهارشنبه ۶مرداد۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۱,۶۰۷ واحدی(۰.۱۲ درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۳۱۶ هزار و ۵۱۶ واحد قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن اما ۰.۲۹ درصد افت کرد و به ۳۹۶,۷۴۵ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۵,۵۷۵ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فملی»، «فارس» و «کگل» داشتند.

شاخص کل بورس امروز ابتدا به آرامی رشد کرد اما پس از اواسط بازار دچار نزول شد و نیمی از افزایش خود را پس گرفت. امروز تعداد سهم‌های مثبت در آغاز بازار کمتر از سهم‌های منفی بود و در ادامه تعداد آن‌ها کمتر نیز شد. شاخص کل امروز نهایتا ۱.۶ هزار واحد مثبت بسته شد. در شاخص کل هم وزن اما روند کمی متفاوت بود. این شاخص نیز ابتدای بازار را با افزایش شروع به کار کرد اما نهایتا نه تنها تمام رشد را پس گرفت بلکه منفی نیز شد. این شاخص نهایتا با منفی ۰.۲۹ درصد بسته شد.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص نیمی از صنایع مثبت و نیمی دیگر منفی بودند. استخراج نفت جز کشف، محصولات فلزی و محصولات چوبی بدترین افت و منسوجات، خرده فروشی به جز وسایل نقلیه و سیمان نیز بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه فلزات اساسی «فملی» اولین تاثیر مثبت را بر روی شاخص کل داشت. همچنین نمادهای‌ «فارس»،  «نوری» و «جم» از گروه محصولات شیمیایی اولین نماد منفی، سومین نماد مثبت و چهارمین نماد مثبت تاثیرگذار بر روی شاخص کل بودند. نمادهای «کگل» و «ومعادن» نیز از گروه استخراج کانه‌های فلزی امروز دومین نماد مثبت و سومین نماد منفی تاثیرگذار بر روی شاخص کل بودند. همچنین نماد «وبملت» از گروه بانکی امروز دومین نماد منفی تاثیرگذار بر روی شاخص کل بود.

بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به خودرو، سرمایه‌گذاری‌ها و فلزات اساسی و در بین نمادها هم بعد از «خساپا» نمادهای «خپارس» و «خگستر» بود. گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله پس از مدت طولانی چندین ماه سرانجام جایگاه نخست بیشترین ارزش معاملات را از دست داده است. ۳ گروه محصولات شیمیایی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و فلزات اساسی بیشترین ارزش معاملات را به ترتیب به خود اختصاص داده‌اند. شواهدی همچون خروج پول متوالی از صندوق‌های درآمد ثابت و افزایش ارزش معاملات روزانه صنایع دیگر حاکی از تغییر جهت توجه بازار از صندوق‌های درآمد ثابت به سمت سایر بخش‌های بازار است.

امروز بازار شاهد ورود و خروج پولی نبود و تقریبا سربه سر بود. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «وتجارت»، «کگل» و «ومعادن» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «شاراک»، «شیراز» و «فملی» بود.

امروز نیمی از سهم‌ها با کاهش و نیمی دیگر با افزایش معاملات خود را آغاز کردند. در ادامه اما تعداد سهم‌های منفی اندکی افزایش یافت اما نماگر کل بازار سبزپوش به خط پایان رسید. امروز تنها ۱۹ درصد از نمادها در صف فروش قرار داشتند.

 امروز قیمت دلار نسبت به دیروز ۲۲۰ تومان افزایش داشت و به ۲۵ هزار و ۳۷۵ تومان رسید. یورو نیز ۱۵۰ تومان افزایش داشت و ۲۸ هزار و ۸۳۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۲,۳۰۰ و ۲۶,۳۸۰ تومان اعلام کرد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

با آنکه ایران از ابتدای مذاکرات وین گفته همه تحریم‌های آمریکا باید لغو شود، یک دیپلمات آمریکایی ادعا کرد در صورت بازگشت ایران به تعهدات، واشنگتن تحریم‌های ناسازگار با برجام را برمی‌دارد.

خروجی جلسه کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید با حضور نمایندگان وزارت صمت و بورس کالا: ۱۰۰ درصد عرضه سیمان در بورس کالا انجام شود. ظرف ۴۸ ساعت شرکت‌های باقی در بورس کالا پذیرش شود. قطعی برق مهم‌ترین دلیل کاهش تولید سیمان و افزایش قیمت نامتعارف آن در هفته اخیر بوده است. برق کارخانه‌های تولید سیمان حداکثر ۳۰ درصد دیماند کاهش.

برخی تحلیل‌ها حاکی از آن هستند که دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا احتمالاً معافیت عراق از تحریم‌ها علیه ایران برای واردات انرژی را تمدید خواهد کرد.

مراسم تحلیف رئیس‌جمهور دولت سیزدهم ساعت ۱۷ روز ۱۴ مرداد در صحن علنی مجلس برگزار می‌شود. مجلس نیز هفته آینده جهت آماده‌سازی مراسم تحلیف جلسه علنی ندارد.