به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری سه شنبه  ۱۷ فروردین ۱۴۰۰، افت هزار هزار و ۹۳۴واحدی شاخص کل (۰.۱درصد) آن را در ارتفاع یک میلیون و ۲۶۰هزار واحدی قرار دادشاخص‌ هم وزن ۰.۱رصد افت کرد. و به ۴۳۸,۳۷۰    واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به بیش از دو هزار و ۵۰۰میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «کچاد »، «شستا» و «تاپیکو» داشتند.

بورس امروز بر خلاف روزهای خیر کار خود را در مدار مثبت معاملات آغاز کرده و به آرامی هم در این مسیر حرکت می‌کند. البته نکته مهم این است که رشد امروزشاخص کل تحت تاثیر سبز شدن نمادهای بزرگ بازار است. به طوری که در سمت نمادهای کوچک‌تر و متوسط همچنان شاهد صف‌های فروش فوق سنگین و افت فرسایشی قیمت‌ها هستیم. اتفاقی که باعث شده دو شاخص اصلی بورس مسیری خلاف جهت هم داشته باشند. به نظر می‌رسد حقوقی از جمله افرادی هستند که در بازار امروز به عنوان خریدار ظاهر شده‌اند. اما همان‌طور که پیش‌بینی شده بود، با جمع شدن صف فروش نمادها شاهد عرضه‌های آبشاری توسط فروشندگان خاموشی که به واسطه صف‌های فوق سنگین سفارش فروش نمیگذاشتند بودند. اتفاقی که باعث شده نمادهای بزرگ بازار بار دیگر برای شروع یک صعود جدید با مشکل مواجه شوند. به طوری که از اواخر ساعت اول معاملات امروز بعضا کاهش عقب‌نشینی قیمت این دسته از سهام و در پی آن افت شاخص کل بودیم. در همین راستا می‌توان خاطر نشان کرد که رشد شاخص کل از حدود ۴۰۰۰ واحد به منفی ۱۹۰۰ واحد رسید.

حقیقی‌ها امروز هم در سمت فروش سهام فعال‌تر ظاهر شده‌اند اما با این تفاوت که شدت خروج پول حقیقی نسبت به روزهای اخیر تا حدی کاهشی بوده است.

در پایان ۷۰  درصد نمادها با صف‌های فروشی به ارزش ۳۶۰۰ میلیارد تومان مواجه‌اند. در سمت مثبت بازار اما تنها کمتر از ۳ درصد نمادها صف خرید دارند و ارزش این صف‌ها هم فقط ۱۴۰ میلیارد تومان است.

در آستانه نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، دلار امروز دوباره به ۲۵ هزار تومان صعود کرد. اگرچه احتمال بازگشت به کانال ۲۴ بالاست؛ چراکه به واسطه بالا بودن نااطمینانی‌ها نوسانات کمی بیشتر شده‌اند.  امروز بازگشت نرخ حواله درهم به کانال ۶۹۰۰ تومان هم از نرخ‌های ۲۵ هزار تومانی دلار در بازار تهران حمایت کرد. علیرغم شروع صعودی دلار در سال ۱۴۰۰، حواله‌های ارزی (سامانه‌های سنا و نیما) بدون تغییر و حتی پایین‌تر از نرخ‌های انتهای سال ۹۹ هستند. یک برداشت می‌تواند آن باشد که معامله‌گران اصلی بازار ارز، سطوح فعلی بازار آزاد اسکناس را ناپایدار دانسته و انتظار تعدیل قیمت را دارند.

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت امروز در دیدار با معاون وزیر امور خارجه مالزی گفت: نخستین واکسن ایرانی کرونا ۴۰ روز دیگر در اختیار مردم قرار می‌گیرد

روزنامه جمهوری اسلامی در ستون خبرهای ویژه خود از سعید نمکی وزیر بهداشت خواست تا از سمت خود کناره‌گیری کند

 

سلاح‌ورزی، عضو شورای عالی بورس در کلاب هاوس: به نظر می‌رسد تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری، دامنه نوسان با یک روند تدریجی باز شود. اگر ما یک بررسی داشته باشیم دولت ۲۳۹ هزار میلیارد تومان از بازار بدهی، سهام و مالیات درآمد کسب کرده است. رئیس جمهور بعدی باید یک نگاه بهتری به بازار سرمایه داشته باشد.