به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ سه‌شنبه ۱۸آبان۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۱۳ هزار و ۲۷۷ واحدی(۰.۹۳درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۴۴۷ هزار و ۶۵۶ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۲۲ درصد رشد کرد و به ۳۸۵,۷۶۰ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۵,۲۲۸ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «پارسان»، «فملی» و «شبندر» داشتند.

شاخص کل بورس امروز از ابتدای بازار صعودی شد و سپس مقدار کمی از افزایش را پس گرفت. امروز تعداد سهم‌های مثبت در آغاز بازار کمی کمتر از ۵۰ درصد بود که در ادامه تعداد آن‌ها ابتدا افزایش و سپس دوباره کاهش داشت. شاخص کل امروز نهایتا ۱۳.۳ هزار واحد مثبت بسته شد. در شاخص کل هم وزن نیز روند مشابه بود و نهایتا با مثبت ۰.۲۲ درصد بسته شد.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص نیمی از صنایع منفی و نیمی دیگر صنایع مثبت بود. وسایل ارتباطی، خودرو و لاستیک بدترین افت و فرآورده نفتی، شیمیایی و استخراج نفت جزکشف نیز بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه شیمیایی «پارسان» اولین تاثیر مثبت را بر روی شاخص کل داشت. همچنین نماد «فملی» از گروه فلزات اساسی دومین نماد مثبت تاثیرگذار بر شاخص کل بود. نمادهای «شبندر»، «شپنا» و «شتران» نیز از گروه فرآورده‌های نفتی امروز سومین، پنجمین و ششمین نماد مثبت تاثیرگذار بر روی شاخص کل بودند. نماد «کچاد» از گروه استخراج کانه‌های فلزی چهارمین نماد مثبت تاثیرگذار بر روی شاخص کل بود. همچنین نماد «وغدیر» از گروه شرکت‌های چند رشته‌ای هفتمین نماد مثبت تاثیرگذار بر روی شاخص کل بود.

بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به گروه‌های خودرو، صندوق‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها و در بین نمادها بعد از «خودرو» نمادهای «خساپا» و «خپارس» بود. گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله همچنان بیشترین ارزش معاملات را هر روز از آن خود می‌کند.

امروز روند خروج پول روز کاری قبل برعکس شد و ۴۲ میلیارد تومان از سوی حقیقی‌ها از بازار خارج شد. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «بپاس»، «فجهان» و «بوعلی» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «زاگرس»، «شپنا» و «شبندر» بود.

امروز نیمی از سهم‌ها با افزایش و نیمی دیگر با کاهش معاملات خود را آغاز کردند. در ادامه تعداد سهم‌های مثبت ابتدا افزایش داشت و سپس کاهش داشت و نماگر کل بازار سبزپوش به خط پایان رسید. امروز ۱۲ درصد از نمادها در صف فروش قرار داشتند.

امروز قیمت دلار نسبت به دیروز ۱۱۰ تومان رشد داشت و به ۲۸ هزار و ۱۴۰ تومان رسید. یورو نیز ۱۴۰ تومان رشد داشت و ۳۲ هزار و ۶۲۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۳,۱۹۰ و ۲۶,۸۸۰ تومان اعلام کرد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

وزیر خارجه آمریکا: درخصوص اقداماتی از جمله حمایت از تروریسم، برنامه موشک‌های بالیستیک، و اقدام در بازداشت خودسرانه شهروندان خارجی از جمله شهروندان آمریکایی توسط ایران نگرانیم./فارس

حسین امیرعبداللهیان و هایکو ماس وزرای امور خارجه ایران و آلمان امروز (دوشنبه) در تماس تلفنی پیرامون برجام و رفع تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی گفت‌وگو کردند.

گاردین: معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران پنجشنبه با مقامات وزارت خارجه انگلیس دیدار می‌کند.

مهم‌ترین صحبت های انتقادی نمایندگان مجلس در جلسه امروز بورسی مجلس به بررسی وضعیت بورس پرداختند: قیمت گذاری دستوری باید حذف شود / در بودجه باید دقت شود اوراق بیش از حد منتشر نشود / سیاست های پولی و مالی باید هماهنگ باشند./خانه ملت

ایرادات شورای نگهبان به مصوبه آزادسازی واردات خودرو روز یکشنبه در کمیسیون صنایع و معادن رفع اشکال شد و این مصوبه به زودی در صحن علنی مجلس بررسی و در صورت تصویب، به شورای نگهبان ارسال می‌شود.

علی رستمی، مدیرعامل شستا با اعلام عرضه رایتل تا انتهای سال ۱۴۰۰ گفت: شرکت رایتل بعد از تجدید ساختار و بهبود وضعیت مالی و بعد از چند سال زیان دهی در دو سال گذشته به سود دهی رسیده است.

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد در مجلس: بناداریم  به سرعت لایحه مالیات بر عایدی سرمایه و سوداگری را ارائه بدهیم. برای این که سرمایه ها به سمت  بازارهای سرمایه و تولید هدایت  شود. بانکهای دولتی نباید به سفته بازی دارایی ها ورود  کنند. دغدغه مشترک بین مجلس و دولت است که نظارت باید به خصوص در بحث دستکاری قیمت اجرایی شود. تلاش میکنیم ریل غلط بودجه ۱۴۰۰ از طریق مضاعف از بازار سرمایه حل و فصل نکنیم./خانه ملت

مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مجلس: با این دغدغه نمایندگان و دید وزرای اقتصادی قطعا بازار سرمایه شرایط خوبی را خواهد دید. برنامه ریزی های خوبی برای بهبود وضعیت انجام شد. مهم ترین ماموریت ما ایجاد  ثبات و بازسازی اعتماد مخدوش شده عامه سهامداران است.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس: جمع بندی امروز این بود .ما یک خطاب کلی و انتظار توقع از دولت داریم. یک توقع از وزیر محترم به طور خاص. مردم سرمایه های خود را وارد بازار کردند. ما نسبت به همه مردم در بازار مسئول هستیم و بازار سرمایه مستقل نیست و تحت تاثیر سیاست های اقتصادی دولت است.