به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری یک­شنبه ۲۳ خرداد۱۴۰۰، شاخص کل با کاهش ۳،۶۶۵ واحدی(۰.۳۲ درصد) بر روی مقدار ۱،۱۴۱،۲۹۰ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۳۲ درصد افت کرد و به ۳۷۷،۲۳۳ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۲۸،۵۱۶ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «کگل» و «تاپیکو» داشتند.

بازار امروز کار خود را متعادل آغاز کرد. نکته مثبت این روزهای بازار سرمایه این است که از صف های فروش و خرید افراطی خبری نیست و تا حدودی بازار به ثبات نسبی رسیده است. بیشتر سهامداران در این روزها نظاره گر هستند و تحولات کشور را رصد میکنند تا در صورت تغییر شرایط و مفروضات اقدام لازم را انجام دهند. اما همچنان ارزش صف های فروش رقم بالایی است.

امروز هم شاهد رکودی نسبی در بازار هستیم. به طوری که ارزش معاملات خرد طی بازار حدود ۲۸،۵۱۶ میلیارد تومان بوده که نسبت به معاملات هفته قبل عدد جالب توجهی به نظر نمی‌رسد. گروه‌های خودروسازی، بانک‌ها و فلزات اساسی بیشترین ارزش معاملات را داشته‌اند. در بین نمادها هم پالایشی یکم، دارا یکم و خودرو بیشتر از بقیه معامله شده‌اند.

امروز هم ۲۸۹ میلیارد تومان خروج پول حقیقی داشتیم. سهامداران همچنان ترجیح میدهند که از سهام شرکت ها خارج شده و از دور اتفاقات رخ داده را در حاشیه امن مشاهده کنند. همچنین ورود ۵۷ میلیارد به صندوق های با درآمد ثابت نشان میدهد که حداقل بخشی از این پول قصد ورود به بازار را درآینده نزدیک ندارد.

ستاره صنایع بورسی در این روزها، صنعت خودرو است. گرچه در صورت های مالی چندان موفق ظاهر نشده اند ولی در بازار رشد خوبی دارند. بیشترین رشد امروز مربوط به صنعت خودرو با ۰.۹۳ درصد بود و بعد ازآن صنعت سیمان ۰.۶۲ درصد رشد داشت. بیشترین افت هم صنعت سایر معادن و صنعت ذغال سنگ به ترتیب با ۴.۸ و ۴.۶ درصد افت بوده است.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

  • ریاست هیات مذاکره‌کننده کشور: تصمیم گرفته شد که به کار سرعت بیشتری داده شود و ما موضوعاتی که کماکان مورد اختلاف است را در جلسات متعدد کارشناسی و جلسات سیاسی مورد بحث قرار بدهیم تا راه حل سیاسی برای آن‌ها پیدا شود. مسلما با وضعیتی پیچیده روبرو هستیم چراکه هم بازگشت آمریکا به برجام یک سری مسائل فنی، حقوقی و سیاسی دارد و هم راستی‌آزمایی اقدامات آمریکا خود با پیچیدگی‌هایی همراه است که نیاز است برای آن برنامه‌ریزی شود، دقت شود و شاخص تعریف گردد. همینطور اقداماتی که ایران باید انجام دهد با توجه به پیشرفت‌های سریع علمی و فنی که ایران در مدت اخیر انجام داده است، نحوه تنظیم آن با بازگشت به برجام پیچیدگی‌های خود را دارد و واقعا بحث‌های مفصلی می‌برد.

  • طبق آمار تولیدکنندگان تایر طی دو ماه ابتدایی سال جاری ۴۰ هزار و ۶۱۹ تن معادل سه میلیون و ۷۸۸ هزار حلقه تایر انواع خودرو تولید شد که به لحاظ وزنی رشد ۳ درصدی و به لحاظ تیراژ تولید رشد ۴ درصدی نسبت به دو ماه نخست سال گذشته داشت.

  • رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران ایران با بیان اینکه تعیین نرخ جدید شیر خام به بعد از انتخابات ریاست جمهوری موکول شد،گفت: دامداران به شدت در حال زیان هستند. نرخ مصوب شیرخام در حال حاضر ۴ هزار ۵۰۰ تومان در هر کیلوگرم و قیمت تمام شده تولید هم اکنون ۶ هزار و ۲۶۰ تومان است.

  • گلدمن ساکس پیش‌بینی کرد که افزایش قیمت نفت همچنان ادامه می‌یابد و قیمت نفت برنت تابستان امسال به ۸۰ دلار برای هر بشکه می‌رسد زیرا واکسیناسیون ویروس کرونا سبب افزایش فعالیت اقتصادی و تقاضای کالا می‌شود. براساس برآوردها، تقاضای جهانی نفت در ماه میلادی گذشته یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به روزانه ۹۶ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه رسید و در ماه اوت به ۹۹ میلیون بشکه در روز برسد.