به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری یکشنبه ۲۳شهریور۱۳۹۹، شاخص کل با ۵۵۶۸ واحد منفی پایان یافت و به مقدار ۱,۵۷۸,۱۸۵ واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۱۳۳,۳۸۲ میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن ۳۳۸۲ واحد منفی بود و به مقدار ۴۲۳,۱۵۳ واحد رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «کگل» و «فولاد» داشتند. و مجموعا ۸۵۴ میلیارد تومان نقدینگی اشخاص حقوقی از بازار خارج شد.

نرخ دلار آمریکا در صرافی بانک مرکزی ۲۲۳۳۰ تومان، در بازار آزاد ۲۶۶۰۰ تومان و در سامانه نیما هم ۲۱۶۰۰ تومان قیمت خورد.  هر گرم طلای ۱۸عیار نیز یک میلیون و صد و نود ونه  هزار تومان قیمت گذاری شد

بازار روز پرعرضه ایی را در روز جاری سپری کرد و شاخص که کار خود را با ۹ هزار واحد مثبت در ساعات ابتدایی بازار آغاز کرده بود در انتها بازار با ۵۵۰۰ واحد منفی بسته شد. همانند دو روز کاری گذشته گروه فلزی و معدنی ها، پتروشیمی ها و بانکی ها معاملات بهتری داشتند. در سایر گروه های بازار معاملات خوبی نداشتیم و منفی بودن شاخص هم وزن گواه همین موضوع است  در فلزی ها فولاد، فخوز و فملی که در روزهای گذشته جلودار حرکت بازار بودند وارد فاز استراحت شدند و امروز هرمز و کاوه معاملات بهتری داشتند

در گروه بانکی بانک ملت در دقایقی ابتدایی به صف خرید رسید اما در ادامه فشار فروش به حدی زیاد شد که سهم در کف قیمت روزانه هم معامله شد.  در پتروشیمی ها توجه از اوره سازها برداشته شده و پلیمرسازها و متانولی ها مورد توجه اند. در زاگرس، شغدیر، شاراک، آریا و مارون معاملات خوبی را شاهد بودیم.
در سنگ آهنی ها ومعادن،کچاد و کگل معاملات شاخصتری داشتند.
صندوق سرمایه گذاری بازارگردانی خلیج فارس اوراق اختیار فروش تبعی نماد فارس را با قیمت اعمال ۲۹۵۰ تومان با تاریخ سررسید ۱۳ اسفند امسال عرضه خواهد کرد. با توجه به اینکه سررسید اوراق انتهای سال ۹۹ میباشد و قیمت اعمال از قیمت فعلی تابلو هم بالاتر است خرید این اختیار فروش برای کسانی که با دید میان مدت هم وارد بازار میشوند نوعی بیمه ایجاد میکند. مدیر مالی بانک ملت هم از انتشار اوراق اختیار تبعی برای وبملت خبر داد اما جزئیات آن هنوز منتشر نشده است. کرازی اعلام کرد موضوع خرید سهام خزانه را در جلسه ۳۱ شهریور هیئت مدیره شرکت بررسی خواهد کرد. باما هم خرید ۶ میلیون و ۴۰۰ عدد سهام خزانه در هیئت مدیره تصویب کرد و از اول مهرماه اجرایی میکند.
رانفور پس از اینکه ۴۶ درصد از سقف قیمتی افت داشته امروز در شفاف سازی که روی کدال قراررداده عنوان کرده که فرآیند اجرای افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی در حال انجام است و پس از انجام کامل ارزیابی ها و تصویب گزارش توجیهی در هیأت مدیره، اطلاع رسانی لازم مجدداً انجام خواهد شد. علیرغم اینکه خبر در طول ساعت معاملات به بازار ارسال شد اما تاثیری در روند معاملات رانفور نداشت و سهم با صف فروش بسته شد. خگستر در شفاف سازی نوع الف اعلام کرده از محل فروش ۳۱۸ میلیون سهم بانک پارسیان در یکی از زیرمجموعه ها ۱۲۰ میلیارد تومان سود شناسایی شده است. خگستر هم از سقف قیمتی خود ۵۱ درصد ریزش داشته و باید دید بعد از بازگشایی تغییری در روند معاملات سهم ایجاد خواهد شد.