به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری چهارشنبه ۱۵دی ۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۳۰۳واحدی(۰.۰۲درصدی) بر روی مقدار ۱،۳۶۳،۱۳۲ واحد قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن  ۰.۱۴درصد افت کرد و به ۳۵۹،۴۷۱واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۲۲،۵۱۳میلیارد ریال رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «شبندر»، «شپنا» و «برکت» داشتند.

شاخص کل بورس امروز با ۳۰۳ واحد افزایش رقم یک میلیون و ۳۶۳ هزار واحد را ثبت کرد. این در حالی است که شاخص کل با معیار هم وزن ۵۱۱ واحد کاهش یافت و به رقم ۳۵۹ هزار و ۴۷۱ واحد رسید. معامله‌گران این بازار ۲۸۳ هزار معامله به ارزش ۲۱ هزار و ۳۰۷ میلیارد ریال انجام دادند. از میان ۱۶۳ نماد مثبت و ۲۲۸ نماد منفی بورس رپالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان، فرآوری معدنی اوپال کانی پارس، معدنی و صنعتی گلگهر و ایران خودرو نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل گروه دارویی برکت و سایر اشخاص بورس انرژی نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی بورس گذاشتند.

در آن سوی بازار سرمایه، شاخص کل فرابورس با ۲۷ واحد کاهش رقم ۱۸ هزار و ۴۰۳ واحد را ثبت کرد. در این بازار ۱۵۵ هزار معامله به ارزش ۳۹ هزار و ۶۶۱ میلیارد ریال انجام شد.

۱۴۳ نماد فرابورسی مثبت و ۱۱۴ نماد نیز منفی بودند که از بین آنها صنعتی مینو، فرابورس ایران، پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی تندگویان و سرمایه گذاری صبا تامین نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی و در مقابل پلیمر آریاساسول و پالایش نفت لاوان نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی فرابورس گذاشتند. در بازار امروز ۵۵ نماد صف خرید و ۸۲ نماد صف فروش بودند و بیشترین ورود پول هوشمند به نمادهای سامان خموتورح و لطیف بود.

 

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

  • ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: مذاکرات وین کمی پیشرفت داشته و امیدواریم در روزهای آینده این پیشرفت‌ها بیشتر شود.
  • با دستور رئیس جمهور به میرکاظمی رییس سازمان بودجه، متمم بودجه ۱۴۰۱ براساس مصوبه ۱۰ بندی حمایتی از بورس، تهیه و به مجلس ارائه می‌شود. این دستور شب گذشته با پیگیری سازمان بورس و وزارت اقتصاد صادر شده است.
  • ژنرال صهیونیست: احیای برجام بهتر از شکست مذاکرات وین است. «آهارون هالیوا» رئیس اطلاعات نظامی ارتش رژیم صهیونیستی در جلسه امنیتی کابینه تل‌آویو گفته «احیای برجام» به مفهوم از بین بردن برنامه هسته‌ای ایران در قبال کاهش تحریم‌ها، برای این رژیم بهتر خواهد بود.
  • صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد گزارش خود از دورنمای اقتصاد جهان را یک هفته دیرتر و در ۲۵ ژانویه منتشر می‌کند تا فرصت کافی برای اعمال آخرین تحولات همه‌گیری کرونا در پیش‌بینی‌های اقتصادی را داشته باشد. کریستالینا جورجیوا، رییس صندوق بین‌المللی پول ماه گذشته در کنفرانسی اعلام کرد این صندوق احتمالاً پیش‌بینی خود از رشد اقتصاد دنیا را به‌خاطر ظهور نوع جدید ویروس کرونا پایین می‌آورد.