به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰،افت ۱۷هزار و ۱۰واحدی شاخص کل ( ۱.۲۵درصد) آن را در ارتفاع یک میلیون و ۳۵۷هزار واحدی قرار داد. شاخص‌ هم وزن نیز ۱.۳درصد افت کرد. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به دو هزار و ۹۶۵میلیارد تومان رسید.بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «کگل»، «فارس» و «شپدیس» داشتند.

در بورس امروز حقوقی‌ها حدود ۴۲۰ میلیارد تومان وارد بازار سهام کردند. ارزش کل معاملات خرد دو هزار و ۹۶۰ میلیارد تومان بود، اشخاص حقوقی ۲۸ درصد یعنی ۸۴۰ میلیارد تومان سهام خریدند و مازاد خریدشان ۱۴ درصد از کل معاملات شد.

بیشترین تزریق پول حقوقی به بورس و فرابورس در سه گروه «محصولات شیمیایی»، «فلزات اساسی» و «بیمه و صندوق بازنشستگی» رقم خورد در حالی که برآیند معاملات گروه‌های «بانک‌ها و مؤسسات اعتباری» و «محصولات غذایی و آشامیدنی» به نفع حقیقی‌ها تمام شد.

در فرابورس ایران امروز شاخص کل با کاهش ۲۲۴ واحدی به رقم ۱۹ هزار و ۲۳۵ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۷۴ هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه فرابورس هم به ۳۵۱ هزار میلیارد تومان بالغ شد.

امروز نماد‌های سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و پتروشیمی زاگرس، آریا ساسول، کگهر، غصینو، ذوب، فرابورس و فجهان بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته است.

گفتنی است قیمت دلار در بازار مرتب رو به نوسان است حتی در روز‌های اخیر قدری افزایش یافته است و طبق دستورالعمل بانک مرکزی دلار فقط به کسانی که بلیت مسافرت خارج دارند و یا برای واردکنندگان تخصیص داده می‌شود و این باعث برچیده شدن صف‌های خرید دلار در قبال کارت ملی شده است.

چشم‌انداز دلار می‌تواند چشم‌انداز مثبتی برای سرمایه‌گذاران در بورس فراهم کند، اما در هر حال سرمایه‌گذاری در بورس همراه با ریسک و نوسان است و سرمایه‌گذاران حتما باید از افراد متخصص و امین مشورت کنند و حتی‌الامکان از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت وارد شوند تا از نوسان‌های شدید بازار در امان بمانند.