به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری یک شنبه  ۲۸ فروردین ۱۴۰۰، افت ۹هزار و ۲واحدی شاخص کل (۰.۷درصد) آن را در ارتفاع یک میلیون و ۲۲۴هزار واحدی قرار داد. شاخص‌ هم وزن ۰.۲رصد افت کرد و به     ۴۳۲۴۵۸ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۸۶۰میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد »، «شستا» و «فملی» داشتند.

 

بازار امروز تحت تاثیر دو خبر مهم کار خود را آغاز کرده است. اولین خبری که دیروز منتشر شد، مربوط بود که جلسه امروز سران سه قوه که با موضوع بورس بررسی می‌شود. به نظر می‌رسد فعلا بورس به این اتفاق واکنشی نداده و باید منتظر ماند و خروجی جلسه را دید. دومین خبر مهم هم تصمیم سیاست‌گذاران بورسی برای افزایش یک درصدی سمت منفی دامنه و تغییر قوانین گره معاملاتی است. از ابتدای اردیبهشت قرار است دامنه به مثبت ۶ و منفی ۳ درصد تغییر یابد. همچنین با تغییر قوانین گره معاملاتی نمادهایی که قفل در صف شده‌اند، ‌کمتر انتظار می‌کشند و زودتر بدون دامنه نوسان باز می‌شوند.  البته به نظر می‌رسد بورس‌بازان چندان روی خوشی بهاین اخبار نشان نداده‌اند

در حالی سیاست‌های جدید سازمان بورس برای افزایش نقدشوندگی بورس تهران گذاشته شده که واکنش بورس‌بازان به آن، تشکیل صف فروش‌های قوی‌تر و افت نقدشوندگی بوده است. البته این طرح از هفته بعد اجرا می‌شود اما به نظر می‌رسد منجر به ترس گروهی از معامله‌گران بازار سهام شده است.

معاملات روز یکشنبه بورس تهران با ثبت دادوستد سهامی به ارزش ۶۹۵ میلیارد تومان به پایان رسید تا کمترین ارزش معاملات خرد بورس تهران از ۸ مرداد ۹۸ ثبت شود.

 ارزش معاملات خرد سهام در مجموع بازارها (بورس، فرابورس و بازار پایه) به ۹۲۴ میلیارد تومان رسید که از ۱۷ فروردین ماه سال ۹۸ تا کنون نظیری برای آن نمی‌توان یافت.

 زمانی می‌توان به عمق این فاجعه پی برد که نگاهی به ارزش بازار سهام در دو بازه مذکور بیندازیم. در دو سال اخیر مجموع ارزش بازار سهام از ۸۵۳ هزار میلیارد تومان به ۶۱۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته که رشد ۷ برابری را نشان می‌دهد. به عبارتی همان ارزش معاملات ۸۸۰ میلیارد تومانی که در آن زمان ثبت شد سهمی ۰.۱۲ درصدی از کل ارزش بازار داشت. در حال حاضر اما دادوستد ۹۲۴ میلیارد تومانی رقم خورده تنها ۰.۰۲ درصد از ارزش کل بازار سهام را شامل می‌شود. ضمن آنکه دلار ۲۴ هزار تومانی این روزها، دو سال پیش در میانه کانال ۱۳ تا ۱۴ هزار تومان در نوسان بود.

در رکودی‌ترین روز معاملاتی ۲ سال اخیر همچنان شاهد عقب‌نشینی حقیقی‌ها هستیم، به طوری‌که حقوقی‌ها خالص خرید مثبت ۳۳۴ میلیارد تومانی رقم زدند. این دسته از سهامداران به خرید سهام از دو گروه «بانک و محصولات شیمیایی» توجه بیشتری داشتند. حقیقی‌ها اما امروز هم در هیچ یک از صنایع خالص خرید مثبت نداشتند و سنگر خود را در ظاهر فروشنده با قدرت حفظ کردند.