به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری شنبه ۲۲خرداد۱۴۰۰، شاخص کل با کاهش ۶ هزار و ۹۷۳ واحدی(۰.۶۱ درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۱۴۴ هزار و ۸۷۳ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۶ درصد افت کرد و به ۳۷۸,۴۵۳ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۲,۸۶۲ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «شستا» و «وبملت» داشتند.

شاخص کل بورس امروز در نیم ساعت نخست با افزایشی شروع به کار کرد اما در ادامه تا پایان بازار روند نزولی به خود گرفت و نهایتا منفی به پایان رسید. امروز تعداد سهم‌های مثبت در آغاز بازار نزدیک به ۵۰ درصد بود اما در ادامه از تعداد آن‌ها کاسته شد. شاخص کل امروز نهایتا ۷ هزار واحد منفی بسته شد. در شاخص کل هم وزن نیز روند مشابه بود. این شاخص ابتدای بازار را با افزایش شروع به کار کرد، اما در ادامه تا پایان بازار روند نزولی به خود گرفت.

در بین صنایع مختلف، امروز تنها شاخص ۶ صنعت مثبت و مابقی کاملا منفی بودند. انتشار و چاپ، اطلاعات و ارتباطات و سایر معادن بدترین افت و محصولات چرمی، زراعت و رایانه نیز بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه محصولات شیمایی «فارس» اولین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشت. نماد «شستا» و «وغدیر» از گروه شرکت‌های چند رشته ای صنعتی دومین و ششمین نماد منفی تاثیرگذار بر شاخص کل بودند. نمادهای «وبملت» و «وبصادر» از گروه بانکی امروز سومین و پنجمین نماد منفی تاثیرگذار بر روی شاخص کل بودند. «رمپنا» در گروه خدمات فنی مهندسی چهارمین نماد تاثیرگذار منفی و در گروه خودرو نیز نماد «خپارس» هفتمین نماد تاثیرگذار منفی بر شاخص کل بودند.

بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به گروه خودرو، بانک‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و در بین نمادها هم بعد از «خپارس» نمادهای «خساپا» و «خودرو» بود. گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله همچنان با اختلاف بیشترین ارزش معاملات را هر روز از آن خود می‌کند. پس از این گروه ۳ گروه فلزات اساسی، خودرو و بانک‌ها بیشترین ارزش معاملات را به ترتیب به خود اختصاص داده‌اند. بازار همچنان بیشترین توجه خود را بر روی صندوق‌های درآمد ثابت متمرکز کرده است.

امروز بر شدت خروج پول چند روز کاری پیش افزوده شد و ۴۶۱ میلیارد تومان از سوی حقیقی‌ها از بازار خارج شد. این بار نیز پس از بهبود موقت بازار بخاطر انتظارات مثبت از حمایت‌ها و افزایش نرخ دلار دوباره وزنه ابهام موجود در سیاست‌های اقتصادی دولت بعدی و تحولات برجام سنگینی کرده و باعث کاهش شاخص کل گردید. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «فولاد»، «شپنا» و «وپاسار» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «غکورش»، «کلر» و «شتران» بود.

امروز نصف سهم‌ها با افزایش و نصف دیگر با کاهش معاملات خود را آغاز کردند. در ادامه بر تعداد سهم‌های منفی افزوده شد و نماگر کل بازار قرمزپوش به خط پایان رسید. امروز ۴۰ درصد از نمادها در صف فروش قرار داشتند که نسبت به روزهای گذشته بر مقدار آن افزوده شده است. ارزش صف‌های فروش در پایان بازار بیش از ۳,۸۳۳ میلیارد تومان بود که نسبت به روز کاری قبل ۳ درصد رشد داشت. امروز بیش از ۴ درصد از نمادها صف خرید بودند که ارزش آن‌ها در پایان بازار مجموعا به ۲۲۹ میلیارد تومان می‌رسید که نسبت به روز کاری قبل ۶۴ درصد رشد داشت.

امروز قیمت دلار نسبت به دیروز ۱۲۰ تومان کاهش داشت و به ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان رسید. یورو نیز ۸۳۰ تومان کاهش داشت و ۲۸ هزار و ۹۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۰,۵۵۰ و ۲۴,۸۶۰ تومان اعلام کرد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه و رئیس هیات مذاکره کننده کشورمان،  به منظور از سرگیری مذاکرات برجام، وارد وین پایتخت اتریش شد. ششمین دور مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ در خصوص لغو تحریم های آمریکا و بازگشت احتمالی این کشور به برجام، بعد از ظهر امروز ساعت ۱۸:۳۰ به وقت تهران با برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در وین آغاز میشود.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه در توییتی نوشت: ترامپ رفته است، اما تحریم های غیرقانونی و جنایت بار او همچنان برقرارند. نیازی به اشک تمساح نیست وقتی که تلاش‌های آمریکا برای تحمیل رنج و مصیبت به ٨٢ میلیون ایرانی ادامه دارد. تروریسم اقتصادی، آن هم در بحبوحه بیماری کرونا،  جنایت علیه بشریت است.

محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس اظهار داشت: در بازار اشتیاق زیادی برای تاسیس کارگزاری وجود دارد چراکه سال‌های زیادی مجوز داده نشده، پیش بینی می‌شود که با تعداد بسیار زیادی از درخواست‌ها مواجه شویم./ ایلنا

حمید زادبوم رئیس سازمان توسعه و تجارت: از این پس صادرکنندگان می‌توانند با مراجعه به سامانه جامع تجارت و از طریق مسیر عملیات ارزی مشاهده اطلاعات ارزی بازگشت ارز حاصل از صادرات، میزان ایفای تعهدات ارزی خود را مشاهده کنند.