به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰، افت هشت هزار و ۴۲۴واحدی شاخص کل (۰.۶۴درصد) شاخص را در ارتفاع یک میلیون و ۳۱۴هزار واحدی قرار گرفت. شاخص‌ هم وزن ۱.۵۶درصد افت کرد. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود پنج هزار و ۳۴۵میلیارد تومان رسید.بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «کگل»، «فولاد» و «شستا» داشتند.

همانطور که انتظار می‌رفت، بر اساس آنچه در روز قبل اتفاق افتاد، بازار سهام در مدار مثبت کار خود را آغاز کرد و شاخص کل بعد از غلبه بر مقاومت ۶ ماهه در روز گذشته، در یک ساعت نخست توانست ۰.۳ درصد رشد را ثبت کند و به ۱.۳۲۵ میلیون رسید. بر اثر بازگشایی دو نماد غمهرا، وسدید و ثامان با منفی ۳۵، منفی ۴۱ و منفی ۲۷ درصد، جریان بازار تغییر کرد و شاهد تغییر جهت در شاخص کل بودیم به طوری که این شاخص از حداکثر رشد فاصله گرفته و عقب‌نشینی کرد.

به دلیل بسته بودن نمادهای بزرگ برای شرکت در مجامع سالانه، ارزش معاملات در یک روند نزولی قرار دارد که طبیعی به نظر می‌رسد. تعدادی از این نمادها روزانه بازگشایی می‌شوند.
اینکه چه نمادی و با چه شرایط سودآوری در مرجله بازگشایی قرار گیرد از اهمیت زیادی برخوردار است و اثر مستقیمی بر بازار دارد. معمولا نمادهای بزرگ و سودده بعد از مجامع به سبب ارزندگی مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار خواهند گرفت و این موضوع می‌تواند با بهبود وضعیت بازار و افزایش شاخص کل منعکس شود. عکس این مطلب نیز صادق است. این در حالی است که نمادهای کوچک تاثیر چندانی نداشته و بیشتر بر شاخص هم‌وزن موثر هستند. باید دید تا آخر امروز چه نمادهایی برای معامله در بازار آماده می‌شوند و تاثیر آن‌ها بر شاخص کل را در نظر گرفت.

از طرف دیگر بحث صنعت سیمان به دلیل کاهش تولید و برهم خوردن عرضه و تقاضا، داغ است. سیمان که تا هفته پیش در بورس کالا مورد معامله قرار می‌گرفت و قیمت آن به دلیل کمبود عرضه افزایش قابل توجهی داشت، به دلیل مشکلات ایجاد شده، ممکن است مدتی در بورس کالا معامله نشود. این موضوع سبب کاهش اقبال با نمادهای این گروه گشت و شاهد قرمز پوش بودن آن‌ها هستیم.

اما اتفاق مهم، شنیده می‌شود که کمبود شدید سنگ آهن در کشور سبب توافق مدیر عامل فولاد مبارکه با برخی شرکت‌های تولید کننده سنگ آهن شده است. بر اساس توافق فوق، این شرکت نرخ سنگ آهن را طبق قیمت‌ جهانی‌خریداری خواهد کرد. با توجه به توقف طرح‌های توسعه فولاد مبارکه اصفهان این مهم سبب کاهش سوددهی این شرکت در ۱۴۰۰ خواهد شد. گرچه ارزش معاملات در گروه فلزات اساسی قابل توجه است، اما اکثر نمادهای این گروه در مدار منفی قرار دارند و از ارتفاع شاخص این صنعت کاسته شده است. با توجه به افزایش قیمت مس در بازار جهانی و افزایش قیمت دلار شاید نمادهای مربوطه سبب تغییر جهت در این گروه شوند.

از طرف دیگر شرکت‌های سنگ آهنی وضعیت مطلوب‌تری خواهند داشت و گروه کانه‌های فلزی امروز مورد استقبال سرمایه‌گذاران قرار گرفته‌اند، به طوری که ارزش معاملات بالایی در این گروه رقم خورده است و شاخص این گروه با ۱.۴۹ درصد رشد بهترین وضعیت را نسبت به کل بازار دارا است.

قیمت سکه طرح جدید برای اولین بار از ۱۱ فروردین وارد کانال ۱۱ میلیون تومان شد. در حالی که دلار ۰.۸ درصد رشد کرد و به ۲۵۱۵۰ تومان رسید، قیمت سکه افزایش بیشتری را تجربه کرده است. به طوری که با صعود ۱.۳ درصدی (۱۴۰ هزار تومانی) به ۱۱ میلیون و ۳۰ هزار تومان رسید. این حتی در حالی است که طلای جهانی نسبت به دیروز در سطح پایین‌تری قرار دارد؛ اگرچه در تلاش برای حفظ محدوده ۱۸۰۰ دلار بر اونس است. سکه با رشد ۵.۲ درصدی نسبت به قبل از تعطیلات ۶ روزه از دلار که تنها ۳.۲ درصد صعود کرد، شتاب بیشتری داشته است. این رشد بیشتر چندان تحت تاثیر طلای جهانی به نظر نمی‌رسد چراکه اونس در همین مدت ۰.۷ درصد افت قیمت داشته است. عموما سهولت خرید سکه و طلا در مقابل ارز موجب استقبال بیشتر متقاضیان از این بازار می‌شود و به عقیده برخی در رشد بیشتر قیمت سکه نسبت دلار موثر است. البته معمولا معامله‌گران بازار طلا محتاط‌تر از معامله‌گران ارزی نیز عمل می‌کنند و رشد امروز قیمت‌ها را شاید بتوان زنگ خطری برای داغ شدن دوباره انتظارات دانست. نکته مهم آن است که این روند پس از یک دوره کم‌نوسانی و کم‌رمقی معاملات اتفاق می‌افتد. در واقع وقفه مذاکرات وین اتفاق جدیدی نیست و تا پیش از آن بازار ارز و سکه چندان به آن واکنش هیجانی نشان نداده بود. البته برخی نیز افزایش قیمت اخیر را در ارتباط با برخی اعتراضات در جنوب غربی کشور می‌دانند. شاید چندان نتوان با اطمینان گفت یک روند صعودی جدید شکل گرفته است یا رشد کنونی قیمت موقت خواهد بود. به لحاظ تکنیکال معامله‌گران روند پیش رو را صعودی ارزیابی می‌کنند و نحوه مواجهه با مرز ۱۱ میلیون تومان برای معامله‌گران سکه مهم ارزیابی می‌شود.