به گزارش پاسارگادتحلیل، امروز؛ ۸مرداد۹۹، مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سیمان تهران برای تصویب صورت ­های مالی سال منتهی به ۲۹اسفند۹۸ با حضور ۶۶درصد سهامداران برگزار شد. در ابتدا عباس حسینی؛ مدیرعامل شرکت، گزارش فعالیت هیات مدیره در سال مالی مورد گزارش را به مجمع ارایه کرد. نکات مهم مطرح شده در این گزارش به شرح زیر است:

کشور ایران  جزو ۱۰کشور برتر در حوزه تولید سیمان با ۶۰میلیون تن میباشد به طوری که رتبه هفتم را در جهان و رتبه پنجم را در آسیا دارد. شرکت سیمان تهران در سال۹۸،  ۴درصد از کل سیمان کشور را تولید کرده است که این مقدار در سال۹۷ ، ۴.۵درصد بوده است. سهم کلینکر تولیدی این شرکت در سال۹۸ ، ۳درصد کل کلینکر تولید کشور بوده که این درصد در سال ۹۷، ۳.۶درصد بوده است.

  اهم فعالیت های شرکت در سال مالی ۹۸ عبارت است از :

اقدامات لازم در خصوص تسویه تسهیلات ارزی مشمول ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر در سال۹۷ آغاز و با تامین منابع مالی مورد نیاز، پرداختهای لازم به بانکهای عامل تا پایان خرداد۹۸ انجام و بدهی ارزی شرکت های سیمان هگمتان ، سیمان ایلام ، سیمان نهاوند و پیوند گلستان جما حدود ۱۲۰میلیون یورو با مساعدت و حمایت هلدینگ کاوه پارس تسویه شده و تسهیلات دریافتی شرکت صنایع گیلان سبز در حال پیگیری است.

سرمایه شرکت سیمان ایلام به میزان ۱۹۱درصد از مبلغ ۴۱۲۵۰۰میلیون ریال به مبلغ ۱۲۰۰۰۰۰میلیون ریال از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران افزایش یافته است.

برای اولین بار در تاریخ شرکت سیمان تهران، کلیه زیرمجموعه های سیمان تهران گزارش مطلوب از حسابرس مستقل اخذ کردند.

پروژه های کاهش آلایندگی از طریق بهبود فیلتراسیون در خطوط ۶ و ۹ و همچنین راه اندازی واحد۴ (ظرفیت ۲۱۰۰تن در روز) از مهمترین اقدامات سال ۹۸ بوده است.

در مورد زمین واحد ۷ ، واقع در مشیریه مشاوری جذب شد که اسناد مناقصه ای را تهیه کرد و بر اساس آن پیمانکاری برای این کار تعیین گردید تا در مورد نحوه کاربری زمین مطالعات جامعی صورت بگیرد که اقدامات لازم در این زمینه صورت گرفت اما طی جلساتی که با شهرداری در این خصوص برگزار شد همچنان نتایج ملموسی صورت نگرفته است که به محض وصول نتایج ملموس ، مراتب در سایت کدال اطلاع رسانی خواهد شد. در کنار این موضوع بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به عنوان سهامدار شرکت دستوری را برای تجدید ارزیابی زمین های شرکت داد که در این راستا از مشاوری کمک گرفته شد و نتیجه این شد تجدید ارزیابی مذکور برای شرکت منفعتی نخواهد داشت اما به دلیل جذابیت این موضوع برای سهامدار موضوع به کانون کارشناسان رسمی اعلام شد تا با حضور کارشناسان قیمت گذاری های لازم در این خصوص انجام شود.

شرکت در سال ۹۹ برنامه های زیر را در دستور کار خود قرار داده است:

  • افزایش سرمایه شرکت از مبلغ ۱۷۵۰میلیون ریال به مبلغ ۲۷۵۰میلیون ریال از محل مطالبات و آورده سهامداران.

  • افزایش سرمایه شرکت سیمان گیلان سبز به میزان ۲۴۶درصد از مبلغ ۷۶۲۶۶۲میلیون ریال به مبلغ ۲۶۳۹۵۳۸ میلیون ریال از محل تجدید ارزیابی داراییها

  • تسویه وامهای ارزی و ریالی شرکت سیمان گیلان سبز

  • انجام اقدامات نهایی در خصوص افزایش سرمایه سیمان هگمتان از محل سود انباشته

  • انجام اقدامات نهایی در خصوص افزایش سرمایه سیمان ایلام از محل مطالبات و آورده نقدی

  • برنامه ریزی جهت عرضه سهام شرکتهای سیمان نهاوند، پیوند گلستان و گیلان سبز در بازار بورس

  • راه اندازی آسیاب سیمان خط ۹

  • راه اندازی آسیاب مواد خام و کوره خط ۶ با بومی سازی دانش بازطراحی و ساخت تجهیزات توسط متخصصین مجموعه با هدف صرفه جویی دو میلیون یورویی

از آنجایی که خط ۶ در مهرماه۹۸، با مشکل مواجه شد تولید کلینکر با ۱۱درصد کاهش نسبت به سال قبل، به یک میلیون و ۹۵۷هزار تن رسیده است. در بخش سیمان نیز تولید شرکت با ۶درصد رشد نسبت به سال قبل به رقم ۲میلیون و ۶۵۴هزار تن رسید.

 با توجه به اینکه در تیرماه سال۹۸ ، نرخ سیمان ۳۷درصد رشد داشته است، شرکت سیمان تهران با ۳.۲درصد رشد در مقدار فروش موفق به رشد ۴۱درصدی در مبلغ فروش شد. مبلغ فروش در این سال برابر با ۴۶۱۹میلیارد تومان بوده است.

درآمدعملیاتی شرکت اصلی در سال۹۸ با ۴۹درصد رشد، از مبلغ ۳۲۸میلیارد تومان در سال۹۷ به رقم ۴۹۱میلیارد تومان رسیده است.

سود عملیاتی و سود خالص شرکت در سال۹۸ به ترتیب ۷۷میلیارد تومان و ۴۸میلیاردتومان بوده است. این درحالی است که شرکت در سال۹۷ با زیان خالص تقریبا ۱۷میلیاردی مواجه بوده است.

در ادامه حسابرس شرکت، گزارش خود را در خصوص صورت­های مالی شرکت ارایه داد که برخی از بندهای مهم  و پاسخ شرکت به صورت زیر است:

در بند ۲-۵ آمده است مانده تسهیلات ارزی شرکت فرعی سیمان گیلان سبز به مبلغ ۲۷.۲ میلیون یورو (معادل ۶۵۶ میلیارد ریال) ، مربوط به واردات ماشین آلات تولید سیمان در سنوات قبل می‌باشد که با استناد به استفاده از معافیتهای مندرج در ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر ، بدهی‌ ارزی فوق در تاریخ صورت وضعیت مالی ، تسعیر نشده است . به موجب تصویب نامه مورخ  ۲۶اسفند۹۸ هیئت وزیران ، مانده بدهی ارزی شرکتهای مشمول ، با نرخ ارز زمان گشایش اعتبار تسعیر و با وام ریالی با کارمزد ۱۲ و ۱۸ درصد ، تبدیل و تسویه می شود . آثار مالی احتمالی ناشی از موضوع فوق ، منوط به مشخص شدن امکان استفاده از ضوابط مقرر در قانون یاد شده می‌باشد .در این خصوص شرکت پاسخ داد در بحث وام های ارزی سیمان گیلان سبز با مدیران ارشد بانک ملت جلسه ای داشتیم که مشکلات مربوط به اختلاف محاسباتی در این جلسه حل شد و طبق قانون این بدهی ها تا ۳۱شهریور۹۸ تسویه خواهد شد.

در بند ۴-۵ آمده است، سرفصلهای دریافتنی های تجاری و سایر دریافتنی ها و پیش پرداختها شامل مبلغ ۶۱۴ میلیارد ریال (عمدتا مربوط به مبلغ ۴۹۹ میلیارد ریال مطالبات ارزی شرکت وابسته مجان و شرکت سولوبی به شرح یادداشتهای توضیحی ۱-۱-۱-۱۸ و ۲-۱-۱۸ صورتهای مالی) ، مطالبات سنواتی و اسناد سررسید گذشته (دارای مبلغ ۱۰۳ میلیارد ریال کاهش ارزش) شرکتهای فرعی سیمان هگمتان و سیمان ایلام می باشد که در این خصوص پیگیری و اقدامات حقوقی جهت وصول ، به نتیجه نهایی نرسیده است . پاسخ شرکت این بود، در خصوص شرکت مجان سال گذشته قراردادی با یک وکیل ایرانی عقد شد و طی یک پیگیری در حال حاضر پرونده در دادگستری کشور عمان در جریان است. لازم به ذکر است وکلای پرونده نسبت به وصول این مطالبات خوش بین هستند. پرونده شرکت سولوبی نیز مربوط به شرکت سیمان هگمتان است که مطالبات حدود ۳میلیاردتومانی از این شرکت وجود دارد. وثیقه ملکی در این مورد اخذ شده که بعد از سال مالی سیمان هگمتان مزایده در خصوص این ملک اجرا شده و در مرحله انتقال مالکیت است.

بعد از گزارش حسابرس، سهامداران سوالات خود را مطرح کردند و شرکت به آن ها پاسخ داد که مهمترین آنها به شرح زیر است:

سوالات زیادی و به شکل های مختلف در مورد برنامه تجدید ارزیابی زمین های شرکت، شفاف سازی در مورد متراژ و ارزش زمین ها ، زمان اجرا و … پرسیده شد که پاسخ تفصیلی شرکت این بود، زمین واحد ۷ (مشیریه) با مساحت ۱۲۰هکتار در کمربند سبز تهران واقع شده است که ۹۰هکتار آن فضای سبز میباشد. در این خصوص به دنبال تغییر کاربری واحد هستیم اما آنچه که مد نظر شهرداری است تبدیل این زمین به پارک و گالری میباشد که عملا منفعتی برای شرکت و سهامداران نخواهد داشت. از این رو به دنبال تصمیم گیری عجولانه نیستیم به همین دلیل در ماه های اخیر مشاورانی در مورد تغییر کاربری زمین ها گرفته شده که این مشاوران پهنه ها را به ۱۱تا۲۰ کاربری تقسیم کرده اند و این طرح ها به شهرداری ارائه شده اما همچنان با مقاومت شهرداری مواجه می شویم . از این رو تلاش های انجام شده در کنار بروکراسی های اداری، مبحث تغییر کاربری را به یک پروسه زمان بر تبدیل کرده است لذا هیچ اظهار نظر قطعی در مورد زمان انجام این امر نمیتوان کرد. در مورد زمین های تحت تملک شرکت، با توجه به شایعات مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر زمین مخفی شرکت سیمان تهران ، این موضوع به هیچ وجه صحت ندارد زیرا تمامی زمین های شرکت به جز دفتر مرکزی ۹۲۰۰متری واقع در فردوسی و واحد ۷ ، اوقافی می باشند که قبلا شفافیت های لازم در این خصوص صورت گرفته است. لازم به ذکر است شرکت هیچ اظهار نظر یا حدس و گمانی در مورد ارزش این زمین ها و رقم تجدید ارزیابی ندارد و در این مورد، نظر کارشناسان مربوطه معتبر است.

سوال دیگر در مورد زمان تجدید ارزیابی شرکت سیمان هگمتان بود که معاون مالی شرکت پاسخ داد این شرکت در سال ۹۵ از محل زمین های خود تجدید ارزیابی داشته است و طبق قانون تا ۵ سال اجازه تجدید ارزیابی ندارد. از این رو هیات مدیره شرکت هگمتان پس از سپری شدن این دوره در خصوص تجدید ارزیابی تصمیم گیری خواهد کرد.

سوال بعدی در مورد زمان عرضه اولیه شرکت نهاوند ، گلستان و گیلان سبز بود که شرکت پاسخ داد در مورد نهاوند و گلستان کارهای لازم در این خصوص انجام شده که منتظر تشکیل جلسه هیات پذیرش فرابورس هستیم.  اما عرضه شرکت گیلان عقب تر از این دو شرکت است که مقدمات آن در حال حاضر کامل نشده و حتی پیش جلسه آن با فرابورس تشکیل نشده است.

در پایان صورت­های مالی شرکت به همراه تقسیم سود ۲۰تومانی به تصویب سهامداران شرکت رسید.