به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ یکشنبه ۷آذر۱۴۰۰، شاخص کل با رشد هزار و ۳۰۰ واحدی(۰.۱درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۳۶۸ هزار و ۱۳ واحد قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن اما ۰.۵۱ درصد افت کرد و به ۳۷۴,۹۹۱ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۳,۳۶۸ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «پارس»، «شستا» و «وغدیر» داشتند.

شاخص کل بورس امروز ابتدا رشد داشت و سپس مقداری از رشد را پس گرفت. امروز تعداد سهم‌های منفی در آغاز بازار کمی بیشتر از ۷۰ درصد بود و در ادامه تعداد آن‌ها ابتدا کاهش و سپس دوباره افزایش یافت. شاخص کل امروز نهایتا ۱.۳ هزار واحد مثبت بسته شد. در شاخص کل هم وزن اما روند متفاوت بود و از ابتدای بازار کاهشی بود و سرانجام با منفی ۰.۵ درصد بسته شد.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص بیشتر صنایع منفی و تعدادی مثبت بود. سایر معادن، محصولات چرمی و اطلاعات و ارتباطات بدترین افت و محصولات چوبی، ماشین‌آلات و چند رشته‌ای صنعتی نیز بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه شیمیایی «پارس»، «شفن»، «پارسان» و به ترتیب اولین، چهارمین و پنجمین تاثیر مثبت و «فارس» دومین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشتند. نمادهای «شستا» و «وغدیر» از گروه شرکت‌های چند رشته ای صنعتی نیز امروز دومین و سومین نماد مثبت تاثیرگذار بودند. نماد «ومعادن» نیز از گروه استخراج کانه‌های فلزی اولین نماد منفی تاثیرگذار بر روی شاخص کل بود.

بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به گروه‌های خودرو، سرمایه‌گذاری‌ها و بانکی‌ها و در بین نمادها بعد از «کمند» نمادهای «تپکو» و «وبملت» بود. گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله همچنان بیشترین ارزش معاملات را هر روز از آن خود می‌کند.

امروز از شدت خروج پول روز کاری قبل کاسته شد و ۲۸۵ میلیارد تومان از سوی حقیقی‌ها از بازار خارج شد. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «میدکو»، «بپاس» و «شستا» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «پارس»، «شفن» و «توسن» بود. امروز ۱۶ درصد از نمادها در پایان بازار در صف فروش قرار داشتند.

امروز قیمت دلار نسبت به دیروز ۶۰۰ تومان افت داشت و به ۲۷ هزار و ۶۰۰ تومان رسید. یورو نیز ۷۰۰ تومان افت داشت و ۳۱ هزار و ۲۵۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۳,۴۸۰ و ۲۶,۵۸۰ تومان اعلام کرد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

گفتگوهای اصلی کمیسیون مشترک برجام فردا بعد از ظهر در محل هتل کوبورگ برگزار خواهد شد.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک درباره مذاکرات هشتم آذر در وین ادعا کرده آمریکا تا زمان حصول توافق دائمی، ایده مذاکره بر سر «توافق موقت» با ایران را مطرح کرده است.

بر اساس برخی شایعات و شنیده ها با افزایش نرخ ۱۰درصد خودرو موافقت شده و این موضوع در جلسه روز چهارشنبه نهایی می شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی طبق درخواستی رسمی از دولت خواستار فروش ۴ درصد سهام ایران خودرو و سایپا، ۲ درصد سهام کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، ۳.۷۵ درصد سهام صنایع پتروشیمی خلیج فارس، ۴.۷۷ درصد سهام مخابرات ایران، ۴ درصد فولاد مبارکه اصفهان و ۴ درصد سهام شرکت ملی صنایع مس ایران را از دولت درخواست کرد.

نائب ریس مجلس: دولت دوازدهم به صورت غیرقانونی ۳۷ هزار میلیارد تومان یکی از وزارتخانه‌ها را افزایش داده که این مسئله زمینه نارضایتی برخی کارکنان دیگر شده و انتظار می‌رود حقوق کارکنان در سال آینده ۱۰ درصد افزایش یابد. حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی با تایید اکثریت مجلس در اختیار اقشار مختلف مردم به ویژه نیازمندان و کارکنان قرار می‌گیرد که به همین منظور در این زمینه اکثریت مجلس موافق حذف ارز هستند.

پذیره‌نویسی سهام شرکت‌های بیمه‌ای به تعویق افتاد.