به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری شنبه ۲۷دی۱۳۹۹، شاخص کل با ۴۳,۰۵۰واحد منفی پایان یافت و به مقدار ۱,۱۸۶,۷۸۶واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۱۰۸,۴۳۷میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن ۱۰,۳۱۸واحد منفی بود و به مقدار ۴۴۴,۵۰۱واحد رسید. بیشترین تاثیر منفی بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «فولاد» و «فملی» داشتند.

نرخ دلار آمریکا نیز ۲۳هزار و ۵۰۰تومان و یورو ۲۸هزار و ۳۵۰تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار ۹۹۷هزار تومان معامله شد.

در اخبار داشتیم:

روحانی: اولین مرحله واکسیناسیون کشور تا پایان سال ۹۹ انجام می‌شود. درسال ۱۴۰۰ واکسن‌های دیگری میرسد، مثلا واکسنی که از کوواکس خریداری کرده‌ایم پایان امسال یا اوایل سال بعد به کشور می‌رسد.

یکی از نماینده های مجلس از پیشنهاد معافیت مالیاتی شرکت های بورسی در بودجه ۱۴۰۰ خبر داد.

ایران ترانسفو، شرکت فولاد مبارکه اصفهان،  خطوط کشتیرانی ایران در لیست تحریمی آمریکا قرار گرفتند.

جدیدترین گزارش ماهانه اوپک نشان داد قیمت نفت سنگین ایران در ماه میلادی گذشته شش دلار و ۳۲ سنت معادل ۱۴.۷ درصد نسبت به نوامبر افزایش داشت.

نرخ بیلت و اسلب صادراتی ایران تغییری نکرد. بیلت صادراتی ایران در دامنه ۵۷۰ تا ۵۷۵ معامله شد. اسلب صادراتی ایران در حدود ۶۳۲ تا ۶۵۰ دلار معامله شد.

سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران: کشور نه تنها مازوت مازاد ندارد بلکه با توجه به خالی بودن نیمی از مخازن ذخیره‌سازی با کمبود این فرآورده برای انجام تعهدات صادراتی نیز رو به رو است.

با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور، پالایشگاه نفت خام فوق سنگین شرکت پارس بهین پالایش نفت قشم با سرمایه‌گذاری ارزی ۱۶۴ میلیون دلار و ظرفیت تولید ۳۵ هزار بشکه قیر در روز افتتاح می شود.

بانک آمریکایی گلدمن ساکس اعلام کرد که کاهش تولید نفت عربستان و انتقال قدرت به دموکرات‌ها در ایالات متحده آمریکا سبب می‌شود قیمت نفت خام برنت تا تابستان ۲۰۲۱ به ۶۵ دلار برای هر بشکه برسد.

گروه بانکی:

در این گروه امروز «وبصادر» ۴.۸۶درصد کاهش یافت و به ۲,۳۵۰ریال رسید. «وپاسار» کمتر از یک درصد درصد منفی بود و در قیمت پایانی ۱۱,۲۷۰ریال پایان یافت. «وبملت» ۴,۵۶درصد منفی بود و در قیمت ۳,۷۷۰ریال پایان یافت. «وتجارت» امروز با ۴,۸درصد منفی در قیمت پایانی ۲,۵۸۰ریال کاهشی بود. «وپارس» با ۴,۴۲درصد کاهش در قیمت ۲,۸۱۰ریال پایان یافت. شاخص بانکی‌ها با ۲۴۸واحد کاهش به ۶,۷۹۵واحد رسید.

گروه شیمیایی:

شاخص این گروه امروز با ۳,۳۹۵واحد کاهش به مقدار ۷۱,۶۸۸ رسید. در این گروه سهم «پارس» ۴,۹۸درصد منفی بود و با قیمت ۱۴۱,۷۹۰ریال پایان یافت. «زاگرس» با ۴,۹۴درصد کاهش معامله شد و به قیمت ۱۸۱,۵۱۴ریال رسید. «پاکشو» ۳,۴۱درصد منفی بود و با قیمت ۸۱,۹۸۰ریال پایان یافت. «شیراز» با ۴,۹درصد منفی معامله شد و با قیمت ۴۹,۴۵۰ریال به پایان رسید. «کرماشا» امروز ۳,۱۵درصد منفی شد و با قیمت ۳۵,۶۲۰ریال به پایان رسید.

گروه فلزات اساسی:

در این گروه شاخص با کاهش ۳۶,۳۱۹واحدی به مقدار ۷۸۸,۱۸۹واحد رسید. «ذوب» امروز متوقف بود. «فولاد» در قیمت ۱۰,۳۲۰ریال با ۴,۸درصد منفی بود. «فجر» ۴,۵۴درصد منفی بود و در قیمت ۵۴,۹۳۰ریال به پایان رسید. «کاوه» ۴,۸۹درصد منفی بود و در قیمت ۱۶,۹۲۰ریال پایان یافت.

گروه خودرو:

شاخص این گروه امروز ۷,۵۶۸واحد کاهش داشت و به مقدار ۲۵۲,۲۶۹ رسید. امروز «خپارس» در قیمت ۵,۸۱۰ریال با ۴,۱۳درصد منفی پایان یافت. «خگستر» در قیمت ۲,۸۵۰ریال ۳,۳۹درصد منفی شد. «خبهمن» در قیمت ۲۴,۸۲۰ریال با ۱,۵۱درصد منفی شد. «خودرو» با ۳,۵۴درصد منفی در قیمت ۲,۴۵۰ریال به پایان رسید. «خساپا» نیز با ۳,۸۱درصد منفی معامله شد و به قیمت ۲,۰۲۰ریال رسید.

گروه فرآورده نفتی:

شاخص این گروه با ۱۵۷,۰۲۶واحد کاهش به ۳,۱۷۴,۳۹۲واحد رسید. در این گروه شرکت «شبندر» با ۴,۸۵درصد کاهش به قیمت ۱۹,۲۲۰ریال رسید. همچنین سهم «شپنا» با ۴,۷۹درصد کاهش در قیمت ۹,۳۴۰ریال پایان یافت. شرکت «شبریز» با ۴,۸درصد منفی پایان یافت و به قیمت ۲۲,۹۹۰ریال کاهش یافت.