به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری چهار شنبه ۲۱مهر ۱۴۰۰،افت ۲۱هزار و ۲۳۶واحدی شاخص کل (۱.۵درصد) آن را در ارتفاع یک میلیون و ۳۹۷هزار واحدی قرار داد. شاخص‌ هم وزن نیز ۲.۱درصد افت کرد.ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به چهار هزار و ۷۷۵میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «پارسان» و «شپنا» داشتند.

ابتدای معاملات امروز، همچون انتهای روز بازار با عرضه‌ها کار خود را شروع کرد ولی نسبت به روزهای گذشته متعادل بود.با انتشار صورت مالی «شپنا» عرضه‌ها در گروه پالایشی شدت گرفت و اکثر نمادهای این گروه وارد محدوده منفی قیمتی شدند. شپنا به صف فروش نشست و سایر نمادهای پالایشی هم در مدار منفی معامله شدنددر حالی تحلیلگران بنیادین بازار انتظار سودسازی بالاتری را نسبت به این صنعت داشتند، پس از مدت‌ها انتظار گزارش فصل بهار امروز منتشر شد و تحلیلگران بنیادی بازار را سورپرایز کرد.

بعد از انتشار صورت‌های مالی «شپنا» و «شبندر» فشار فروش در بازار بار دیگر اوج گرفت و رنگ قرمز را به رنگ غالب بازار بدل کرد.با گذشت حدود ۱.۵ ساعت از شروع معاملات امروز،  عرضه‌ها بر کلیت سهام تسلط یافتند و تعداد صف‌های فروش با فاصله چشمگیری از تعداد صف‌های فروش پیشی گرفتند.

دلار همچنان با مرز ۲۷ هزار تومانی درگیر است. دلار هرات که معاملات شب گذشته را با نرخ ۲۶۹۴۰ تومان به پایان برده بود امروز را با نرخ ۲۶۹۸۰ تومان آغاز کرده است.دلار فردایی تهران معاملات امروز را با ۲۷۰۰۰ تومان شروع کرد. دلار همچنان در مرز ۲۷ هزار تومان معامله می‌شود و در مقابل اصلاح بیشتر مقاومت کرده است. در صورت از دست رفتن آن احتمال عقب‌نشینی تا سطح ۲۶ هزار تومانی را باید جدی گرفت.