به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری سه شنبه ۲۰مهر ۱۴۰۰، شاخص کل با کاهش ۳۸،۷۷۲واحدی(۲.۶۶درصد) بر روی مقدار ۱،۴۱۸،۷۲۱ واحد قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۲.۹۴درصد افت کرد و به ۴۰۱،۵۷۴واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۵،۷۶۵میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «شستا» و «فولاد» داشتند.

در شروع معاملات امروز، با توجه به بالا بودن فشار عرضه‌ها نسبت به تقاضا، تعداد صف‌های فروش از صف‌های خرید پیشی گرفتند. بازار امروز نیاز به توصیف ندارد همه سهام در طول بازار منفی بود. منفی ای بدون دلیل و منطق. صندوق‌های درآمد ثابت نیز بیشترین تقاضا را به خود جلب کرده‌اند. خروج پول حقیقی همچنان رکود زد و یکی از بیشترین مقادیر طی هفته های اخیر بود و شاهد خروج ۱،۲۱۸میلیارد تومان نقدینگی از سوی حقیقی ها بودیم.

آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد، مجموع اوراق بدهی منتشر شده در پنج ماه نخست سال جاری به رقم ۷۰۲ هزار میلیارد ریال رسیده است که نسبت به پنج ماه نخست سال گذشته که ۷۶۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال بوده از کاهش ۷.۸ درصدی برخوردار است.

بازارهای چین امروز شاهد جهش قابل توجه در میزان تجارت و قیمتهای سنگ آهن این کشور بود که باعث افزایش قیمتها به بالاترین سطح ۴ هفته اخیر گردید. فولادسازان چین پس از تعطیلات طولانی هفته قبل وارد بازار سنگ آهن شده است که عامل تحریک بازار است. بعلاوه گزارش شده که دولت چین بخشی از محدودیتهای استان شاندونگ را حذف کرده که عامل رشد تولید و تقاضای سنگ آهن چین در هفته های آتی خواهد شد. بازار چین در حال حاضر با کمبود گندله و مازاد دانه بندی سنگ آهن مواجه است که باعث تمرکز فولادسازان چین بروی سنگ آهن دانه بندی خواهد شد. رشد قیمت سنگ آهن ریسک ریزش قیمت فولاد را کمتر می‌کند. اگر چه افت قیمت دلار در بازار داخلی توجه به نرخ‌های جهانی را به حاشیه رانده، با این حال رفع نگرانی از ریزش قیمت فولاد می‌تواند کمک کند که با بازگشت آرامش به بورس این گروه‌ با اطمینان خاطر بیشتری در روند قرار گیرند.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

  • ‌ پیام تلگرامی محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار : همان طور که می دانید دوره هیات مدیره سازمان ۵ سال است و افرادی که در میانه دوره جایگزین می شوند بقیه همان دوره را ادامه می دهند. این دوره از چند ماه قبل به پایان رسیده است و صرفا به دلیل تغییر دولت و به تبع آن تغییر وزیر اقتصاد به عنوان رئیس شورای عالی بورس، تعیین تکلیف به تاخیر افتاده است. آقای دکتر خاندوزی روز پنجشنبه ۸ مهرماه به من اطلاع دادند که برنامه شان تغییر تیم مدیریتی سازمان بورس است. من هم از همان روز پیگیر هستم که این اتفاق زودتر بیفتد. حتی مصر بودم که طبق برنامه شورای عالی بورس همین هفته تشکیل شود ولی امکان برگزاری فراهم نشد. امیدوارم هرچه زودتر اتفاق بیفتد. از نظر من تغییر رئیس سازمان بورس در انتهای دوره ۵ ساله باید یک امر عادی تلقی شده و نباید اینقدر بدان پرداخته شود. بازار سرمایه هم فکر می کنم آنقدر بزرگ شده که این رفت و آمدها بر آن تاثیری نداشته باشد.

  • معاون برق و انرژی وزیر نیرو از آغاز صادرات برق خبر داد و گفت: با کاهش نیاز برق در کشور استارت صادرات برق زده شد و در حال حاضر حدود ۱۰۰۰ مگاوات صادرات برق داریم

  • مدیرعامل فولاد در آیین امضای تفاهم‌نامه بین وزارت صمت و وزارت نیرو برای احداث ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی توسط بخش صنعت و معدن، از سهم ۱۵۰۰ مگاواتی شرکت فولاد مبارکه در احداث ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی کشور خبر داد.

  • تحلیلگران معتقدند بحران انرژی در ماه‌های انتهایی سال جاری میلادی یک نگرانی جدی است و اگر وضع در بازار‌های انرژی به همین منوال پیش برود باید منتظر تشدید تورم و تغییر سیاست‌های پولی در جهان باشیم. بسیاری از متخصصان بازار‌های نفتی می‌گویند رسیدن قیمت نفت به بالای ۱۰۰ دلار در ماه‌های آینده دور از انتظار نخواهد بود.