به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ شنبه ۲۹آبان۱۴۰۰، شاخص کل با کاهش ۲۷ هزار و ۲۹۳ واحدی(۱.۹۳درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۳۸۳ هزار و ۴۸۵ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۸۴ درصد افت کرد و به ۳۸۳,۵۲۸ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۴,۴۱۶ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «فارس» و «شستا» داشتند.

شاخص کل بورس امروز ابتدا اندکی افزایش یافت و سپس بلافاصله نزولی شد. امروز تعداد سهم‌های منفی در آغاز بازار کمی بیشتر از ۵۰ درصد بود که در ادامه تعداد آن‌ها افزایش داشت. شاخص کل امروز نهایتا ۲۷.۳ هزار واحد منفی بسته شد. در شاخص کل هم وزن نیز روند مشابه بود و نهایتا با منفی ۰.۸۴ درصد بسته شد.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص بیشتر صنایع منفی و تنها چند صنعت مثبت بود. انتشار و چاپ، محصولات چوبی و فنی مهندسی بدترین افت و اطلاعات و ارتباطات، محصولات چرمی و انبوه سازی نیز بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه فلزات اساسی «فولاد» اولین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشت. همچنین نمادهای «فارس»، «پارسان» و «تاپیکو» از گروه محصولات شیمیایی دومین، چهارمین و هفتمین نماد منفی تاثیرگذار بر شاخص کل بودند. نمادهای «شستا» و «وغدیر» از گروه شرکت‌های چند رشته ای صنعتی نیز امروز سومین و ششمین نماد منفی تاثیرگذار بودند. نماد «کچاد» نیز از گروه استخراج کننده‌های فلزی امروز پنجمین نماد منفی تاثیرگذار بر روی شاخص کل بود.

بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به گروه‌های خودرو، سرمایه‌گذاری‌ها و محصولات شیمیایی و در بین نمادها بعد از «خبهمن» نمادهای «پترول» و «کرمان» بود. گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله همچنان بیشترین ارزش معاملات را هر روز از آن خود می‌کند.

امروز روند خروج پول روز کاری قبل برعکس شد و ۴۷۴ میلیارد تومان از سوی حقیقی‌ها از بازار خارج شد. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «فولاد»، «شبندر» و «بپاس» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «ثشاهد»، «شفن» و «گشان» بود. امروز ۱۶ درصد از نمادها در صف فروش قرار داشتند.

امروز قیمت دلار نسبت به دیروز ۵۰ تومان افت داشت و به ۲۸ هزار و ۶۰ تومان رسید. یورو نیز ۲۳۵ تومان افت داشت و ۳۱ هزار و ۶۶۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۳,۶۲۰ و ۲۶,۷۲۰ تومان اعلام کرد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

وزیر خارجه فرانسه در گفت‌وگویی مدعی شد در صورتی که مذاکرات هسته‌ای غیرمستقیم میان ایران، آمریکا و مشارکت‌کنندگان در برجام بی نتیجه بماند، پاریس توافق هسته‌ای را پوچ محسوب خواهد.

واکنش اولیانوف به بیانیه مشترک کشورهای غربی و شورای همکاری خلیج فارس:باعث ایجاد احساسات دوگانه می‌شود.

مالی: با معاونان وزیر خارجه روسیه و چین درباره بازگشت به برجام صحبت کردم. هر سه کشور، توافق قوی درباره ضرورت بازگشت به پایبندی کامل به برجام دارند. ما در حال کار با یکدیگر بوده تا با همسو کردن رویکردهایمان در حالی که به سوی هفتمین دور گفت‌وگوها می‌رویم، به آن (بازگشت به برجام) دست یابیم.

رابرت مالی، نماینده امریکا در امور ایران روز جمعه مدعی شد که ایران در حال نزدیک شدن به نقطه بدون بازگشت برای احیای توافق هسته‌ای است.

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سوال این خبرنگار که نظر او را در این باره پرسید، گفت: اطلاعی از تغییر در موضع و رویکردمان در مذاکرات ندارم.‌‌

وزارت بازرگانی امریکا از تمدید تحریم‌ها علیه شرکت هواپیمایی ایرانی «ماهان ایر» و تعدادی از شرکت‌ها در کشور‌های مختلف که قبلاً با این شرکت هواپیمایی همکاری داشتند، خبر داد.

مبادلات تجاری ایران و چین در ۹ ماهه نخست سال جاری میلادی با افت ۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شد و به ۱۰ میلیارد و ۴۲۵ میلیون دلار رسید.

علی صالح آبادی دیروز در صدر هیاتی از مسئولان بانکی و امور خارجه به مسقط سفر کرد.

محمدرضا پور ابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: پیش بینی می‌کنم روند سابق در مورد ارز ترجیحی تا پایان سال ادامه پیدا خواهد کرد و هیچ تغییری رخ نخواهد داد.

دیسپاچینگ وزارت نفت، برنامه اولویت بندی قطع گاز شرکتهای فولادی بورسی و غیر بورسی را به تفکیک استان اعلام کرد. فولادسازان در سه مرحله باید کاهش ۲۲، ۴۳ و ۶۶ درصدی مصرف گاز داشته باشند.

اولویت اول: فسبزوار فولاژ ارفع کچاد فخاس اپال

اولویت دوم: فولاد ذوب کویر

اولویت سوم: فجهان کگل

فخوز کاوه هرمز در هیچکدام از اولویت های محدودیت گازی نیستند./وزارت نفت

معاون اول رئیس جمهوری، بخشنامه ضوابط مصرف انرژی را به تمام وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسه‌ها و شرکت‌های دولتی، نهادهای انقلاب اسلامی، نیروهای مسلح و استانداری‌ها ابلاغ کرد.

اصلاحیه قیمت خرید تضمینی چغندرقند ابلاغ شد، در تبصره ۲ ابلاغیه عنوان شده که درصورت تغییر نرخ ارز با قیمت جهانی، چنانچه شکر تولید داخل در مقابل شکر وارداتی از مزیت خارج شود، شورا به فوریت نسبت به اصلاح روش و تعرفه وارداتی شکر خام و سایر ابزارهای حمایتی اتخاذ تصمیم میکند.