به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری سه‎شنبه ۳۰ دی۱۳۹۹، شاخص کل با افزایش ۳۸۵ واحد پایان یافت و به مقدار۱,۱۵۰,۶۱۰.  واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۱۰۰,۹۵۹  میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن ۶۴۶۲ واحد منفی بود و به مقدار ۴۳۰,۴۲۰ واحد رسید. بیشترین تاثیر مثبت  بر شاخص بورس را نمادهای «شستا» و «فولاد» داشتند و بیشترین تاثیر منفی  بر شاخص بورس را نماد «فارس» داشت. در معاملات امروز مبلغ ۸۳۰ میلیارد تومان خروج پول حقیقی از بازار سرمایه را داشته‌ایم. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس حدود ۱۲هزار و ۴۱۰میلیارد تومان رسید.

بازار سهام امروز را هم در مدار منفی معاملات شروع کرد. اما نکته مهم بازار امروز کاهش جدی صف‌های فروش و متعادل معامله شدن نمادها بود. به طوری که اغلب نمادهای بزرگ بازار از صف فروش با رِنج قیمتی ۱۰ درصدی تا صف خرید هم پیش رفتند. به نظر می‌رسد خروج این نمادها از صف فروش در بازاری که چنین مغلوب هیجان شده در پی گزارش‌های ۹ ماهه شرکت‌ها باشد. اغلب شرکت‌ها سودهای جالب توجهی را در این گزارش‌ها شناسایی کرده‌اند. باید دید در روزهای آتی گزارش‌های ۹ ماهه می‌توانند ناجی بورس شوند یا بازار سهام دوباره در صف‌های فروش قفل می‌شود. هر چند همچنان صف‌های فروش حجم و ارزش بسیار بیشتری دارند اما در قیاس با روز گذشته شاهد کاهش جدی آن‌ها هستیم و اوضاع تا حدی بهبود یافته است.

از جمله نکته مثبت در معاملات امروز روند معاملات دو صندوق «دارا یکم» و «پالایشی یکم» بود. به طوری که «دارا یکم» بعد از ۵ روز معاملاتی سبز‌پوش شد. این صندوق از ابتدای آذرماه تاکنون با احتساب امروز تنها ۱۴ روز معاملاتی قیمت پایانی مثبت هرچند محدود داشت و آخرین بازی که صف خرید داشت، ۱۲ مهرماه بود. «پالایش» نیز بعد از ۵ روز معاملاتی مثبت شد. این صندوق پس از بازگشایی تنها ۷ روز معاملاتی سبز‌پوش بود و از ۱۱ آذر ماه (زمان بازگشایی) تاکنون صف خرید تشکیل نداده بود.

حسن قالیباف اصل، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، استعفای دوباره خود را به دلیل فراهم نشدن شرایط اعلامی، به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارایه کرد.

دلار و یورو باز هم ارزان شد قیمت دلار در بازار آزاد به ۲۱۳۰۰تومان رسید مشاهدات میدانی خبرنگار اکوایران حاکی از آن است که امروز در بازار تهران، دلار با قیمت ۲۰ هزار و ۷۰۰ تومان هم معامله شد. بازار دلار که از چند روز پیش سیر نزولی در پیش گرفته، امروز (تا این لحظه) هم روند خود را ادامه داد.