به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری شنبه ۲بهمن ۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۲،۴۱۰واحدی(۰.۱۹درصدی) بر روی مقدار ۱،۲۸۱،۸۰۴ واحد قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن ۱،۴۴۴درصد افت کرد و به ۳۳۴،۱۹۵واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۲۷,۷۹۱میلیارد ریال رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «نوری» و «شپنا» داشتند.

در معاملات امروز بیش از چهار میلیارد و ۴۱۱ میلیون سهم، حق‌تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۳۵ هزار و ۲۴۵ میلیارد ریال داد و ستد شد. همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با یک هزار و ۴۴۴ واحد کاهش به ۳۳۴ هزار و ۱۹۵ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با ۵۹۶ واحد افزایش به ۳۱۷ هزار و ۲۴۹ واحد رسید. شاخص بازار اول، چهار هزار و ۸۰ واحد افزایش و شاخص بازار دوم، دو هزار و ۳۴۴ واحد کاهش داشتند.

علاوه بر این در بین همه نمادها، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) دو هزار و ۵۵۹ واحد، پالایش نفت اصفهان (شپنا) با ۸۷۰ واحد، پالایش نفت تهران (شتران) با ۷۵۵ واحد، پالایش نفت بندرعباس (شبندر) با ۷۰۴ واحد، ، معدنی و صنعتی گل گهر (کگل) با ۶۴۸  واحد، معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) با ۵۹۵ واحد ، شرکت سرمایه گذاری غدیر (وغدیر) با ۳۹۵ واحد، پالایش نفت تبریز (شبریز) با ۳۷۶ واحد، نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) با ۳۲۵ واحد، با ۲۹۲ واحد تاثیر مثبت بر شاخص بورس داشتند.

در مقابل، پتروشیمی نوری (نوری) با ۸۹۶ واحد، گروه مپنا (رمپنا) با ۶۲۸ واحد، پتروشیمی پردیس (شپدیس) با ۳۸۱ واحد، تاثیر منفی بر شاخص بورس همراه شدند.

برپایه این گزارش، امروز نماد پالایش نفت اصفهان (شپنا)، پالایش نفت بندرعباس (شبندر)، پتروشیمی نوری (نوری) با ۸۹۶ واحد ، ایران‌خودرو (خودرو)، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) و ملی صنایع مس ایران (فملی) در نمادهای پُرتراکنش قرار داشتند. گروه فرآورده‌های نفتی هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد. همچنین امروز شاخص فرابورس بیش از ۸۴ واحد کاهش داشت و بر روی کانال ۱۷ هزار و ۵۵۶ واحد ثابت ماند.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

  • یک شبکه آمریکایی مدعی شده است که روسیه به منظور کمک به احیای برجام یک توافق موقت هسته‌ای به ایران پیشنهاد داده است. شبکه آمریکایی «ان بی سی نیوز» به نقل از دو تن از مقام‌های ارشد آمریکا از جمله یک مقام کنگره و یک مقام سابق آمریکایی و چهار منبع آگاه از مذاکرات وین درباره لغو تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران مدعی شده است که روسیه در هفته‌های اخیر بعنوان بخشی از تلاش برای احیای برجام، در خصوص یک توافق موقت احتمالی هسته‌ای با ایران گفت‌وگو کرده است که شامل رفع محدود تحریم‌ها در قبال وضع مجدد برخی محدودیت‌ها بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران می‌شود.

  • حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به هیچ عنوان نباید یکجا و یکباره انجام شود بلکه بهتر است حذف این نرخ به آرامی و تدریجی صورت گیرد. اختصاص یارانه به ثروتمندان و خانواده‌های متوسط به بالای جامعه، به‌شکل یارانه آشکار ۴۵۵۰۰ تومان که به ۷۸ میلیون نفر داده می‌شود و یا یارانه‌های پنهان در گندم، دارو، انرژی مانند آب، برق، گاز، بنزین، گازوئیل ضرورتی ندارد.

  • غضنفری، رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی گفت: تاکنون ۳ هزار میلیارد تومان به بازار سرمایه اختصاص یافته است، همچنین ۵ هزار میلیارد تومان از سازمان امروز مالیاتی طلب داشتیم که با موافقت وزیر اقتصاد به صندوق تثبیت بازار سرمایه پرداخت می‌شود.

  • خودروساز بزرگ کشور در دی‌ماه امسال موفق به عرضه ۵۵ هزار دستگاه به بازار شده است که نشان از رشد بیش از ۴۰ درصدی نسبت به آذرماه دارد. در حال حاضر خودروهای دارای کسری نیز در ایران‌خودرو به کم‌تر از ۸۰ هزار دستگاه رسیده که جلوتر از برنامه پیش‌بینی شده برای تکمیل و عرضه این خودروهاست.