به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹، رشد چهار هزار و ۶۴۵واحدی شاخص کل (۰.۳درصد) را در ارتفاع یک میلیون و ۱۸۶هزار واحدی قرار گرفت. شاخص‌ هم وزن ۰.۰۴درصد رشد کرد. و به  ۴۳۱,۶۱۳ واحد رسید. ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم  ۱۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «کگل»، «فولاد» و «کچاد» داشتند.

بورس امروز بالاخره بعد از ۱۱ روز منفی پیاپی، به مدار مثبت معاملات رفته است. خریدها تقویت پیدا کرده و در همان دقایق نخست بازار شاهد رِنج مثبت‌های پی‌درپی، در نمادهای بزرگ بازار بودیم. به نظر می‌رسد سیاست‌های جدید اتخاذ شده و عوامل کلان اثرگذار بر بورس می‌تواند منجر به ایجاد موجی از تقاضا در بازار سهام شود. اتفاقی که امروز تا حدی شاهد آن هستیم. به طوری که طی معاملات امروز بورس تهران، ارزش معاملات خرد به ۱۸۶۰۴ میلیارد تومان رسیده است. هر چند این عدد نسبت به روزهای پرمعامله بازار سهام همچنان بسیار کم است، اما نسبت به چند روز اخیر در سطوح بهتری قرار گرفته است. با توجه به الزام صندوق‌های درآمد ثابت برای اختصاص ۳ واحد درصد از دارایی‌های خود به سهام تا پایان سال جاری، به نظر می‌رسد تقاضای نسبتا بزرگی از سوی این صندوق‌ها در حال ایجاد شدن است.

امروز در بین صنایع فلزات، پالایشی‌ها و بانکها و موسسات اعتباری بیشترین ارزش معاملات را داشته‌اند. در بین نمادها هم دوباره پالایشی یکم و دارا یکم در صدر ارزش معاملات قرار گرفته‌اند و بعد از این دو نماد هم خساپا، برکت و خودرو بیشتر از همه معامله شده‌اند.

البته در بازار امروز همچنان شاهد خروج پول حقیقی هستیم. به طوری که خالص فروش حقیقی‌ها به ۵۶۰ میلیارد تومان رسیده است. به نظر می‌رسد عده‌ای از معامله‌گران که از ریزش فرسایشی بورس خسته شده بودند، حالا با ایجاد فرصت به سرعت در سمت فروش فعال شده اند. باید دید تا پایان بازار، شاخص‌ها می‌توانند صعودی بمانند یا فشار فروش سنگین این دسته از معامله‌گران دوباره بورس را به مدار منفی معاملات می‌کشاند.

در پایان معاملات حدود ۴۳۱ نماد با صف فروش‌هایی به ارزش ۴۸۹۰ میلیارد تومان مواجه‌اند. در سمت مثبت بازار هم ۲۹ نماد صف خرید را تجربه می‌کنند. ارزش این صف‌های خرید هم حدود ۵۲۰ میلیارد تومان است.

امروز روند قیمت‌ها در بازار طلا نزولی است به طوریکه سکه مجددا به کانال ۱۰میلیون تومان بازگشت. در جریان معاملات امروز بازار تهران، قیمت سکه امامی با افت حدود ۳۰۰هزار تومانی به ۱۰میلیون و ۸۹۰هزار و سکه طرح به ۱۰میلیون و ۵۰۰هزار تومان کاهش یافت. قیمت نیم سکه شش میلیون و ۳۰۰هزار، ربع سکه سه میلیون و ۹۰۰هزار و سکه یک گرمی دو میلیون و ۳۰۰هزار تومان است. هر مثقال طلای ۱۷عیار در بازار امروز با قیمت چهار میلیون و ۵۹۳هزار و هر گرم طلای ۱۸عیار با کاهش ۲۰هزار تومانی با قیمت یک میلیون و ۶۰هزار تومان معامله می‌شود.

دلار وسط محدوده امن خود نوسان می‌کند و چندان تمایلی به صعود نشان نداده است. اسکناس آمریکایی در ۳ ماه اخیر و از زمان انتخابات آمریکا، تاکنون عمدتا بین دو محدوده ۲۴۶۰۰ و ۲۶۳۰۰ تومان نوسان کرده است. امروز هم دلار در میانه این بازه یعنی ۲۵۲۰۰ تومان قرار دارد.

احتمال تصویب قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی که از هفته پیش مطرح شد؛ جدی‌تر شده است. چراکه تروئیکای اروپا با حمایت از موضع آمریکا پیش‌نویس این قطعنامه را به نمایندگان ۳۵ کشور عضو شورا ارائه دادند و گفته شد این قطعنامه روز جمعه در شورای حکام به رای گذاشته می‌شود. ایران پیش از این در لفافه از زبان وزیر امور خارجه و رئیس سازمان انرژی هسته‌ای ایران اعلام کرد که به تصویب قطعنامه پاسخ خواهد داد. اما حالا که احتمال تصویب قطعنامه افزایش یافته ایران نیز به طور علنی در خصوص بازنگری در توافق انجام شده با آژانس بین‌المللی انرژی هشدار داده است.