به گزارش پاسارگاد تحلیل شاخص کل بورس در روز جاری؛ دوشنبه ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۸ با کاهش ۷,۴۶۷ واحدی به ارتفاع ۴۴۷,۱۵۲ واحد و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۶۹,۹۰۸ میلیارد ریال رسید. این در حالیست که شاخص هم وزن ۲,۱۴۵ واحد منفی بود. بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس به ترتیب نمادهای «اخابر»و «شبندر» و بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس نماد «میدکو» داشته است. در بازار فرابورس مبلغ ۲,۸۱۸ میلیارد ریال مربوط به اوراق «مرابحه گندم»، اوراق «منفعت دولت» و معامله بلوکی در نماد «میدکو۲» بوده است.

امروز تعداد ۵۰۰ میلیون سهام شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان (سهامی عام) برای اولین بار پس از پذیرش در بازار دوم فرابورس ایران در نماد «ومهان۱» به روش ثبت سفارش عرضه شد. دامنه قیمت در ثبت سفارش از مبلغ ۵،۱۵۰ ریال تا مبلغ ۵,۶۲۵ ریال تعیین شد. اما استقبال زیاد سرمایه گذاران باعث شد به هر سرمایه گذار حداکثر ۳۷۰ سهم با نقدینگی ۲۰۸ هزار و ۱۲۵ تومان تعلق گیرد. در این عرضه اولیه یک میلیون و ۳۹۷ هزار و ۱۱۵ نفر اقدام به خرید سهام کردند و بعد از رکورد هفته قبل رقم جدیدی ثبت شد .

از روز گذشته شایعه‌ای مبنی بر استعفای «حسن روحانی»، رئیس جمهور کشور در آستانه ۲۲ بهمن توسط کاربران شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی منتشر شد که عامل اصلی کاهش قیمت‌ها در بازار امروز بود.

گروه خودرو:

در خبرها داشتیم نایب رییس گروه صنعتی «ایران خودرو» اعلام کرد ایران خودرو برنامه‌ای برای افزایش قیمت ندارد و افزایش‌های موجود در بازار رانت‌هایی هستند که دلال‌ها در بازار ایجاد کرده‌اند. سهم امروز اوایل بازار در قیمت ۱۱,۷۸۷ ریال صف فروش شد. اواسط بازار صف آن جمع شد ولی مجددا سهم به صف فروش رسید. در پایان معاملات ۲۱۷ میلیون سهم معامله شد و ۳۸ میلیون سهم در صف فروش باقی ماند. «خساپا» نیز مانند خودرو یکبار صف فروش آن جمع شد و در پایان ۲۰ میلیون سهم در قیمت ۳,۳۲۲ ریال در صف فروش باقی ماند. «خپارس» که اوایل بازار صف فروش داشت، صف آن جمع شد ولی قیمت تا ۲,۷۳۹ ریال در محدوده منفی ۱.۳۳ درصد بالا آمد. «خزامیا» در قیمت ۲,۹۳۰ ریال صف فروش ۶.۳ میلیونی داشت.

گروه فلزات اساسی:

«ذوب» امروز در قیمت ۲,۷۰۷ ریال صف فروش ۲۶ میلیونی داشت. تعداد ۴۵۵ میلیون سهم نیز معامله شد. «فولاد» در قیمت ۳,۹۲۹ ریال اندکی مثبت شد. «فملی» کمتر از یک درصد منفی شد و به قیمت ۶,۲۲۰ ریال رسید. سهم تازه وارد «فروی» در قیمت ۲۰,۶۸۰ ریال صف خرید ۷۰ میلیونی داشت. «کویر» در قیمت ۳۱,۴۴۹ ریال صف خرید ۴.۵ میلیونی داشت. اواسط بازار یکبار صف خرید عرضه شد و سهم مجددا به صف خرید رسید. «فاسمین» بیش از ۳ درصد مثبت شد و به قیمت ۱۸,۱۸۵ ریال رسید. «فخوز» در قیمت ۱۱,۷۱۹ ریال حدود ۱.۵ درصد مثبت شد.

گروه مخابرات:

«اخابر» در قیمت ۶,۴۹۸ ریال صف فروش شد. چندین بار صف آن جمع شد ولی سهم مجددا به منفی کامل رسید. «همراه» در قیمت ۱۶,۳۲۲ ریال ۲.۸ درصد منفی شد.

گروه بانکی:

تمام نمادهای این گروه به جز «وپارس» و «وملل» منفی و یا صف فروش بودند. «وپارس» در قیمت ۴,۸۸۸ ریال صف خرید ۴۰ میلیونی داشت. «وملل» در قیمت ۵,۴۶۰ ریال صف خرید ۱۳.۵ میلیونی داشت. «وبملت» ۲.۷ درصد منفی شد و به قیمت ۷,۶۹۰ ریال رسید. «وپاسار» در محدوده ۲.۸ درصد منفی به قیمت ۳,۰۹۹ ریال رسید.

گروه فرآورده‌های نفتی:

همه نمادهای این گروه امروز قرمزپوش بودند. «شپنا» در قیمت ۶,۲۷۱ ریال به منفی کامل رسید. صف فروش «شبندر» در قیمت ۱۱,۲۸۶ ریال چندین بار جمع شد. «شتران» در قیمت ۶,۸۱۳ ریال به محدوده منفی کامل رسید. «شبریز» در قیمت ۳۷,۸۷۹ ریال حدود ۳.۵ درصد منفی شد.