به گزارش پاسارگاد تحلیل شاخص کل بورس در روز جاری؛ سه‌‌شنبه ۲۲ مهر ماه ۱۳۹۹ با افزایش۱۳۳ واحدی به ارتفاع ۱,۵۷۹,۶۴۰ واحد و ارزش معاملات بورس و فرابورس به مبلغ ۱۵۶,۹۶۳ میلیارد ریال رسید. این در حالیست که شاخص هموزن ۲,۰۴۲ واحد منفی بود. بیشترین تاثیر منفی و مثبت را بر شاخص بورس به ترتیب نمادهای «کگل» و «شپنا» و بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس نماد «میدکو» داشته است. امروز در بازار بورس مبلغ ۷,۵۹۵ میلیارد ریال مربوط به معاملات «دارا یکم» بوده است. همچنین در بازار فرابورس مبلغ ۳,۲۶۸ میلیارد ریال مربوط به معاملات اوراق مرابحه عام دولت بوده است.

عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنعت سیمان گفت: موضوع پذیرش سیمان در بورس کالا پیش از این به دلیل مخالفت وزیر صنعت آن دوره، منتفی شده بود اما با توجه به اهمیت این موضوع مقرر شد فرآیند پذیرش سیمان در بورس کالا مجددا از اول شروع شود و در تلاش هستیم این موضوع تا پایان سال جاری نهایی و اجرایی شود.

رییس کمیته خودرو مجلس با اعلام اینکه قیمت شورای رقابت دستوری و کمتر از قیمت تمام شده خودرو است گفت: در رویه جدید، اسناد حسابرسی، هزینه‌ها و سود مصوب، ملاک قیمت گذاری خواهد بود .

گروه پالایشی:

«شپنا» در قیمت ۱۹,۵۴۰ ریال صف خرید ۱۲۵ میلیونی داشت. البته چندین بار در طی بازار صف خرید این سهم عرضه شد. تعداد ۴۱۸ میلیون سهم شپنا امروز معامله شد. «شبندر» اواسط بازار در قیمت ۴۲,۰۸۰ ریال به صف خرید ۳.۶ میلیونی رسید. «شبریز» در قیمت ۳۷,۸۳۰ ریال صف خرید ۳ میلیونی داشت. صف خرید «شتران» در قیمت ۱۶,۹۲۰ ریال به ۲۱ میلیون سهم رسید. «شراز» در قیمت ۱۱۶,۰۰۰ ریال بیش از یک درصد مثبت شد. «شاوان» در قیمت ۱۲۲,۵۰۰ ریال به محدوده مثبت کامل رسید.

گروه خودرو:

بیشتر نمادهای این گروه امروز منفی بودند. «خساپا» در محدوده ۲.۶ درصد منفی به قیمت ۲,۹۶۰ ریال رسید. «خودرو» در قیمت ۳,۹۱۰ ریال صف خرید ۱۸۲ میلیونی داشت. «خپارس» با صف فروش ۳۳ میلیونی در قیمت ۸,۹۰ ریال معاملات خود را به پایان برد. «خبهمن» همان اوایل بازار در قیمت ۲۵,۲۱۰ ریال صف فروش شد. «خاهن» در قیمت ۲۸,۱۰۰ ریال اندکی منفی بود.

گروه بانکی:

«وبملت» بیش از یک درصد منفی شد و به قیمت ۶,۲۳۰ ریال رسید. «وبصادر» در قیمت ۴,۵۸۰ ریال اندکی منفی بود. «وتجارت» در محدوده ۰.۵ درصد منفی به قیمت ۳,۴۷۰ ریال رسید. «ونوین» در قیمت ۴,۹۲۰ ریال بیش از ۳ درصد منفی شد. «وپاسار» که گزارش خوبی روانه کدال کرده است امروز در قیمت ۱۱,۲۵۰ ریال صف خرید ۳۷ میلیونی داشت. «وپست» کمتر از یک درصد مثبت شد و به قیمت ۱۱,۷۷۰ ریال رسید. «وسینا» در قیمت ۱۲,۷۰۰ ریال ۱.۹ درصد منفی شد.  

گروه فلزات اساسی:

«فملی» امروز کمتر از یک درصد مثبت شد و به قیمت ۲۸,۴۲۰ ریال رسید. «فولاد» نیز در قیمت ۱۷,۶۳۰ ریال اندکی مثبت شد. «کاوه» در قیمت ۲۲,۳۲۰ ریال حدود یک درصد منفی بود. «ذوب» صف فروش کم حجمی در قیمت ۵,۹۶۹ ریال داشت. «ارفع» در محدوده ۴ درصد منفی به قیمت ۱۵,۸۵۰ ریال رسید. «فایرا» در قیمت ۲۰,۳۰۰ ریال صف خرید کم حجمی داشت. «فسرب» بیش از ۳ درصد منفی شد و به قیمت ۱۴۹,۸۹۰ ریال رسید.

گروه پتروشیمی:

«فارس» امروز در قیمت ۳۰,۸۱۰ ریال اندکی مثبت شد. «تاپیکو» اواخر بازار در قیمت ۲۱,۳۵۰ ریال صف خرید ۱۳ میلیونی تشکیل داد. «آریا» در قیمت ۱۸۲,۴۷۰ ریال اندکی مثبت شد. «شیران» صف خرید ۱۱ میلیونی در قیمت ۳۶,۸۱۰ ریال داشت. «نوری» در محدوده ۲.۶ درصد مثبت به قیمت ۱۷۶,۰۰۰ ریال رسید.