به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ شنبه ۲۴مهر۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۴۰ هزار و ۵۹ واحدی(۲.۸۷ درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۴۳۷ هزار و ۴۴۵ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۲.۳۹ درصد رشد کرد و به ۴۰۲,۱۷۴ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۴,۸۶۸ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «فملی» و «شستا» داشتند.

شاخص کل بورس امروز با افزایش شروع به کار کرد و این روند افزایشی تا پایان بازار ادامه داشت. امروز تعداد سهم‌های مثبت در آغاز بازار کمی بیشتر از ۸۰ درصد بود که در ادامه تعداد آن‌ها کاهش داشت. شاخص کل امروز نهایتا ۴۰ هزار واحد مثبت بسته شد. در شاخص کل هم وزن نیز روند مشابه بود. این شاخص ابتدای بازار را با افزایش شروع به کار کرد و تا پایان بازار این روند را ادامه داد. این شاخص نهایتا با مثبت ۲.۳۹ درصد بسته شد.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص تنها ۳ صنعت منفی بودند. انتشار و چاپ، منسوجات و محصولات چرمی بدترین افت و استخراج نفت جز کشف، ذغال سنگ و سایر معادن نیز بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه فلزات اساسی «فولاد» و «فملی» اولین و دومین تاثیر مثبت را بر روی شاخص کل داشتند. همچنین نماد «شستا» از گروه شرکتهای چند رشته ای صنعتی سومین نماد مثبت تاثیرگذار بر شاخص کل بود. نماد «کچاد» نیز از گروه استخراج کانه های فلزی امروز چهارمین نماد مثبت تاثیرگذار بر روی شاخص کل بود. نمادهای «پارسان»، «تاپیکو» و «شپدیس» از گروه محصولات شیمیایی امروز پنجمین، ششمین و هفتمین نماد مثبت تاثیرگذار بر روی شاخص کل بودند.

بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به گروه بانک ها، خودرو و صندوق های سرمایه‌گذاری‌ و در بین نمادها هم بعد از «دی» نمادهای «کمند» و «شپنا» بود. گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله همچنان بیشترین ارزش معاملات را هر روز از آن خود می‌کند. پس از این گروه ۳ گروه شیمیایی، فرآورده‌های نفتی و فلزات اساسی بیشترین ارزش معاملات را به ترتیب به خود اختصاص داده‌اند. امروز بازار بعد از مدت ها شاهد ورود پول و خروج پول حقیقی از صندوق های درآمد ثابت بود که می تواند نشانه ای از بهبود وضعیت بازار باشد.

امروز روند خروج پول روز کاری قبل عکس شد و ۵۴۹ میلیارد تومان از سوی حقیقی‌ها وارد بازار شد. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «فسبزوار»، «وبملت» و «سمگا» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «فولاد»، «زاگرس» و «کاوه» بود.

امروز بیشتر سهم‌ها با افزایش معاملات خود را آغاز کردند. در ادامه اما تعداد سهم‌های مثبت به مقدار اندکی کاهش یافت اما نماگر کل بازار سبزپوش به خط پایان رسید. امروز ۹ درصد از نمادها در صف فروش قرار داشتند که نسبت به روزهای گذشته از مقدار آن کاسته شد. امروز بر ارزش صف‌های خرید افزوده شده و در مقابل آن از ارزش صف‌های فروش کاسته شد.

امروز قیمت دلار نسبت به دیروز ۱۵۰ تومان افزایش داشت و به ۲۷ هزار و ۲۳۰ تومان رسید. یورو نیز ۲۰۰ تومان افزایش داشت و ۳۱ هزار و ۶۱۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۳,۴۶۶ و ۲۷,۲۰۷ تومان اعلام کرد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

رابرت مالی: در سفر به منطقه درباره برجام گفت و گو میکنم.

مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار طی احکام جداگانه با توجه به تغییر اعضای هیأت مدیره، سه نفر از معاونان این سازمان را منصوب کرد.

مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ۷ راهبرد و ۳ محور اصلی برنامه‌های کلان بازارسرمایه را دوره جدید اعلام کرد.

وزارت خزانه‌داری امریکا، صرافی‌های رمز ارز و شرکت‌های ارائه دهنده کیف‌های دیجیتالی را وادار کرد با استفاده از ابزار و فناوری موقعیت‌یابی جغرافیایی، دسترسی کشورهای تحت تحریم‌های امریکا را مسدود کنند.

با الزام بانکها به بارگذاری قراردادها وثبت همه عملیات و محاسبات مربوط به تسهیلات درصفحه تسهیلات گیرنده وضامن ها، از این به بعد، هیچ بانکی نمیتواند بیش از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار سود بگیرد و دریافت ‎سود مرکب عملا متوقف می‌شود.

پس از ۱۴ هفته رشد، شیب افزایش نرخ بازار بین بانکی به کمترین میزان خود رسید.