به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰، رشد ۳۵هزار و ۶۵۸واحدی شاخص کل (۲.۵۷درصد) آن را در ارتفاع یک میلیون و ۴۲۲هزار واحدی قرار داد.شاخص‌ هم وزن نیز ۱.۸درصد رشد کرد. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به بیش از ۶هزار و ۴۸۵میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «فارس» و «فملی» داشتند.

بورس تهران معاملات این هفته را با رشد محسوس و قوی آغاز کرده است. در این بین چند عامل اثر تعیین‌کننده داشته‌اند:
۱- رفع ریسک افزایش نرخ بهره

۲- رشد نسبی دلار و رسیدن به نیمه دوم کانال ۲۷ هزار تومانی

۳- وضعیت نسبتا مطلوب قیمت‌ها در بازار جهانی

۴- محدوده تکنیکالی حمایتی بورس و اکثر نمادهای بزرگ

۵- افت قیمت در بسیاری از نمادها باعث جذابیت قیمتی در آنها شده بود. به گونه‌ای که بار دیگر نمادهای با P/E زیر ۵ و ۶ در بازار رشد محسوسی داشت.

شروع معاملات امروز با توجه به برگشتی که بازار در روز چهارشنبه داشت، وضعیت سبزرنگی را پشت سر گذاشت و تعداد صف‌های خرید توانستند از صف‌های فروش پیشی بگیرند.

بسیاری از نماهای بزرگ گروه محصولات شیمیایی در بازار امروز تا محدوده صف خرید پیش رفتند.این گروه را یک دلیل بنیادی محکم حمایت می‌کند و آن رشد قابل‌توجه نرخ محصولات پایه‌کربن است. به خصوص قیمت اوره طی روزهای اخیر رشد کاملا قابل‌ملاحظه‌ای داشته است و این در حالی است که تازه پا به نیمه سرد سال گذاشته‌ایم.با گذشت حدود ۱.۵ ساعت از شروع معاملات، کاهش نسبی تقاضا در کلیت بازار تعداد صف‌های خرید را عقب راند.یک ساعت مانده به پایان این جلسه معاملاتی بار دیگر تعداد صف‌های خرید با شیب زیادی رشد کرده است.