معرفی شرکت

شرکت صنعتی بهشهر (سهامی عام) بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شرکت ایرانی تولید روغن‌های گیاهی خوراکی شامل روغن‌های مایع، روغن‌های مخصوص سرخ‌کردنی، نیمه جامد و روغن‌های مخصوص شیرینی‌پزی (شورتنینگ) است که از سال۱۳۳۰ فعالیت خود را آغاز کرده است.

با توجه به افزایش تقاضا در بازارهای داخلی و خارجی، این شرکت از سال۱۳۴۸ تاکنون طی چند مرحله اقدام به توسعه و بازسازی تاسیسات زیربنایی و تولیدی خود کرده است. در نتیجه این اقدام‌ها، ظرفیت تولید روزانه شرکت هر ساله افزایش داشته است؛ در سال ۱۳۸۲، شرکت صنعتی بهشهر به گروه صافولا پیوست و با آغاز طرح سوم توسعه و نوسازی از سال ۱۳۸۳، تولید روزانه شرکت صنعتی بهشهر به بیش از ۱۰۰۰ تن افزایش یافت، به طوری که در حال حاضر بیش از ۳۰ درصد از سهم بازار ایران برای مصارف خانگی و صنف و صنعت را به خود اختصاص می‌دهد.

شرکت صنعتی بهشهر همواره توجه ویژه‌ای به سلامت مصرف‌کنندگان و کیفیت محصولات دارد. تمام محصولات این شرکت با تایید سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران تولید می‌شوند و رضایت مصرف‌کنند‌گان، نشان از کیفیت مطلوب روغن‌های نباتی این شرکت دارد.

شرکت صنعتی بهشهر برای تامین روغن از منابع داخلی و خارجی، ضمن حفظ استاندارد برای تولید محصولاتی با بالاترین کیفیت می‌کوشد تا با خرید دانه‌های داخلی، ضمن توسعه‌ی کشاورزی داخلی از تولید ملی حمایت کند.

این شرکت با بیش از ۱۲۰۰ نیروی متخصص و کارآمد، ماشین‌آلات مدرن و آزمایشگاه‌های پیشرفته برای تحقیق و کنترل، محصولات خود را به کشورهای روسیه، اوکراین، قزاقستان، آذربایجان، گرجستان، ترکمنستان، افغانستان، عراق و کشورهای منطقه خلیج فارس نیز صادر می‌کند.

شرکت صنعتی بهشهر در گذشته محصولات خود را با نام‌های تجاری گلنار، شاهپسند و بهار تولید کرده و در حال حاضر، نام‌های تجاری لادن، بهار، بهارالماس و نسترن توسط این مجموعه تولید می‌شوند.

ترکیب سهام داران

ترکیب سهام داران شرکت صنعتی بهشهر به همراه درصد مالکیت در تاریخ ۲۹/۱۲/۱۳۹۸  به شرح زیر است:

 ترکیب اعضای هیات مدیره شرکت صنعتی بهشهر به همراه سمت در تاریخ ۳۰/۰۹/۱۳۹۸  به شرح زیر است:

جایگاه شرکت در صنعت

شرکت در بین شرکت‎های فعال در این صنعت با ظرفیت فروش بالغ بر ۵۰۰ هزار تن در رده نخست قراردارد. همچنین سهم فروش محصولات مختلف این شرکت از کل بازار داخلی به شرح زیر است:

عملکرد تولید و فروش

شرکت غبشهر در قالب افشای اطلاعات با اهمیت اعلام کرده است که به دلیل تحریم های اعمال شده علیه ایران و مشکلات تامین ارز، در تامین مواد اولیه با مشکلاتی مواجه هست که ممکن است منجر به کاهش تولید در سال ۹۹ شد.

 

صورت های مالی

مفروضات

در این تحلیل بصورت محتاطانه به بررسی سودآوری سال ۹۹ و ۱۴۰۰ پرداخته شده است و مفروضات به صورت زیر در نظر گرفته شده است.

  • نرخ حمل روغن خام وارداتی یک سنت به ازای هرتن کیلومتر است

  • نرخ حمل روغن خام در داخل کشور یک میلیون ریال به ازای هر تن کیلومتر در نظر گرفته شده است.

بهای تمام شده

در این قسمت به پیش‌بینی عمده هزینه های شرکت پرداخته ایم و همانطور که از جداول ذیل پیداست حدود ۹۰ درصد مبلغ مصرف مواد اولیه وارداتی بوده است. ترکیب روغن خام مصرفی شامل ۴۰ درصد روغن سویا، ۳۰ تا ۳۰ درصد روغن پالم است. ترکیب روغن خام بستگی به ترکیب تولیدات شرکت دارد.

تعرفه گمرکی برای پالم ۴۰ درصد، سایر روغن ها ۲۰ درصد است. در صورتیکه شرکت دانه داخلی خرید کند می تواند از معافیت ۱۴ درصدی برای پالم و ۱۰ درصدی برای سایر روغن‌ها استفاده کند.

 

همانطورکه در نمودار‌های فوق مشاهده می‌شود، نرخ جهانی روغن پالم، سویا و روند نزولی دارد این روند از این جهت حائز اهمیت است که نرخ روغن خام مصرفی شرکت از این نرخ ها پیروی می‌کند، در نتیجه تداوم کاهش آن به افزایش حاشیه سود شرکت (کاهش بهای تمام شده) کمک خواهد کرد.

سودآوری

با توجه به مفروضات و داده های ارایه شده صورت سود و زیان پیش بینی شده برای سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به شرح زیر است:

همچنبن با فرض ثابت بودن همه فاکتورهای تاثیرگذار تحلیل حساسیت میزان سود خالص نسبت به نرخ افزایش قیمت فروش و قیمت  مواد اولیه شرکت به‌شرح زیر است.