به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری شنبه ۱۰مهر ۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۳۶،۴۹۶واحدی(۲.۵۴درصد) بر روی مقدار ۱،۴۷۳،۴۸۰ واحد قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۹۶ درصد رشد کرد و به ۴۲۴،۸۲۵واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۸۱،۱۵۵میلیارد ریال رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «فولاد» و «کچاد» داشتند.

در بازار امروز به دنبال افزایش نرخ گاز طبیعی، شاهد رشد قابل‌توجه قیمت دو محصول اوره و متانول بودیم. بنا به آخرین گزارش‌ها نرخ اوره در معاملات آتی با سررسید نوامبر به ۶۶۰ دلار در هر تن رسیده که ارقام فوق‌العاده‌ای است. همچنین نرخ متانول CFR چین در معاملات روز گذشته به محدوده ۴۲۰ دلاری در هر تن رسیده که نزدیک به ۴۰ دلار دیگر صعود طی هفته گذشته را نشان می‌دهد.

سهام گروه پالایشی امروز نیز همانند هفته گذشته، معاملات خوبی را تجربه می‌کنند. به نظر می‌رسد بازار منتظر گزارشات این شرکت‌هاست و انتظار می‌رود عملکرد مناسبی از خود به جای گذاشته باشند.

بعد از اوج‌گیری تقاضا برای نمادهای پتروشیمی و پالایشی سهام فولادی رشد کرده اند. رشد دلار عامل مشترکی است که همه این گروه‌ها را متاثر می‌سازد. با این حال روند بازار جهانی در رابطه با قیمت فولاد از پیچیدگی بیشتری نسبت به مشتقات نفتی و محصولات پتروشیمی برخوردار است.

ادامه افزایش نرخ شکر خام در بازارهای جهانی در شرایطی که وضعیت چغندرقند در کشور بخاطر مشکلات خشکسالی و کم آبی، با کمبود تولید و عرضه مواجه است، شرکتهای قندی را ملزم به واردات بیشتر شکر خام خواهد کرد؛ از این منظر میتوان یک موج تورمی قابل توجه در صنعت قند و شکر کشور را پیش بینی کرد. تحولات موضوع مذکور را باید بررسی کرد.

امروز شاهد ورود ۱۴۲ میلیارد تومان نقدینگی حقوقی به سهام بودیم. از طرف دیگر ۳۱۲ میلیارد تومان پول حقیقی از از صندوق های درآمد ثابت خارج شده است. بیشترین ورود پول به شرکت کچاد با ۵۳ میلیارد تومان و بعد از آن پتروشیمی پردیس با ۴۴ میلیارد ورود پول در جایگاه بعدی قرار دارد. بیشترین خروج پول هم متعلق به شرکت
آلومینیوم ایران بوده است.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

  • ‌ شیوا راوشی، مدیر کل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی :٩.۵ میلیارد دلار ارز برای کالاهای اساسی اعم از نهاده های دامی، دارو و تجهیزات پزشکی در شش ماهه اول امسال تامین شده که این میزان برابر کل ارز تامین شده برای همین اقلام در سال ٩٩ است. تقاضاهای وارداتی کشور کاملا مشخص و شفاف است و به تشخیص و قید قانون بودجه در سال جاری ٨ میلیارد دلار برای تامین کالای اساسی نهاده های دامی، دارو و تجهیزات پزشکی تکلیف شده بود که این میزان در شش ماهه اول به طور کامل تامین ارز شد.

  • مدیر بازرسی و امور اعضا شرکت بورس کالای ایران با ارسال نامه ای به کارگزاران، تغییر میزان پیش دریافت برای خرید محصول سیمان را ابلاغ کرد. در نامه منتشره آمده است: از امروز شنبه ۱۰ مهر ماه میزان پیش دریافت خرید محصول سیمان در شرکت بورس کالای ایران تا اطلاع ثانوی ۵۰ درصد است.

  • بانک امریکا اعلام کرد افزایش قیمتهای گاز طبیعی، زمستان سرد و بازگشایی سفرهای هوایی بین المللی می تواند قیمت نفت را به ۱۰۰ دلار در هر بشکه برساند. تحلیلگران بانک امریکا در این یادداشت نوشتند: اگر همه این عوامل یکجا جمع شوند، قیمتهای نفت میتواند جهش پیدا کرده و به دور دوم فشارهای تورمی در سراسر جهان منتهی شود.

  • کاهش شدید دما، بارش برف در برزیل شرایط اقلیمی خاص قطبی را بر کشور برزیل حاکم کرده که سبب تاثیر بر تولیدات محصولات کشاورزی از جمله نیشکر شده است و با کاهش تولید، قیمت شکر را در بازارهای بین‌المللی افزایشی کرده است.

  • مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در جدیدترین موضع گیری خود در مورد برجام در مصاحبه با «العربیه»، گفت گمان نمی‌کنم مذاکرات وین در مورد پرونده هسته‌ای ایران شکست بخورد. جوزپ بورل در ادامه اظهار داشت. تنها راه جلوگیری از تبدیل ایران به قدرت هسته‎ای، مذاکره است. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشتر در نشست مشترک با وزیر خارجه قطر ابراز امیدواری کرده بود که مذاکرات وین پیرامون احیای برجام به زودی از سر گرفته شود.