به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ سه شنبه ۲۳شهریور۱۴۰۰،  رشد ۲۱هزار و ۷۳۰واحدی شاخص کل (۱.۴۷درصد) آن را در ارتفاع یک میلیون و ۴۹۶هزار واحدی قرار داد. شاخص‌ هم وزن نیز ۱.۷۸درصد رشد کرد. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به بیش از ۶هزار میلیارد تومان رسید.بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «پارسان»، «نوری» و «فولاد» داشتند.

بازار امروز در حالی کار خود را شروع کرد که فاصله صف‌های خرید و فروش نسبت به روز گذشته به شکل معناداری کمتر داشت و تقاضایی نسبی را در اکثریت سهام شاهد بودیم.شاخص کل بورس اوراق بهادار کار خود را در مدار مثبت آغاز کرد و ابتدا به ساکن ۱۷۱۷ واحد قد کشید.به دنبال انتشار فهرست اموال بانک ملت، نماد بانک‌های بزرگ همچون «وبملت»، «وتجارت» و «وبصادر» با افزایش تقاضا همراه شد و به صف خرید رسید. پس از اینکه شاهد افزایش کرک اسپرد شرکت‌های پالایشی در تابستان شاهد موج تقاضای سنگین در این گروه و در مدار مثبت قرار گرفتن تمام شرکت‌های فعال در این صنعت هستیم.

نکته جالب این روزهای بازار ادامه صف‌نشینی برای خرید سهام «بورس کالا» و «فرابورس ایران» است. این نمادها حتی در روزهای ریزشی اخیر نیز بر مدار سبزپوشی قرار داشتند.

در گروه دارویی شواهد حذف ارز ۴۲۰۰ بیشتر می‌شود. ۵ محصول «دلقما» که ۱۱ درصد از سبد فروش سال گذشته شرکت را تشکیل می‌دهند ۳۰ درصد افزایش نرخ گرفتند.همچنین «دارو» در رابطه با دریافت مجوز افزایش نرخ در سامانه کدال اعلام کرد: با توجه به افزایش نرخ نهادهای تولیدی و همچنین تغییر نرخ ارز از دولتی به نیمایی برای برخی از محصولات ، قیمت محصولات پیوست به طور متوسط ۱۱۹ درصد افزایش یافته است.لازم به ذکر است محصولات فوق حدود ۱۰ درصد فروش سال جاری را تشکیل می دهند.به نظر می‌رسد این روند در رابطه با سایر نمادهای دارویی ادامه داشته باشد.

در نهایت شاخص با رشد۲۱ هزار واحدی کار خود را به پایان رساند. سرانه خرید در کلیت بازار امروز به عدد ۱۵.۹ میلیون تومان رسید. این در حالی بود که سرانه فروش حقیقی‌ها در سطح ۵.۳ میلیون تومان باقی ماند.
تعداد صف‌های خرید بازار در لحظه پایانی معاملات امروز به ۱۳۷ نماد به ارزش تجمیعی ۱.۷ هزار میلیارد تومان رسید. در سمت مقابل تعداد نمادهای درگیر صف فروش به ۴۳ نماد رسید که مبلغی بالغ بر ۲۶۰ میلیارد تومان را جهت جمع ‌اوری طلب می‌کند.