بر اساس گزارش مرکز آمار از قیمت کالاها و خدمات  نرخ تورم نقطه به نقطه در مهر ماه افزایش یافته و به  ۴۱.۴درصد رسیده است که بیشترین نرخ از مرداد ۹۸ یعنی طی ۱۴ ماه اخیر است. اما نکته قابل توجه رشد ۷ درصدی تورم مهر ماه نسبت به ماه قبل است که نسبتا بی سابقه است.بیشترین رکورد مربوط به مهر ۹۷ با ۷.۱ واحد درصد است.

 

بیشترین تورم نقطه به نقطه در مهر مربوط به حمل نقل است که ۱۱۰ درصد رشد داشته است و بعد از آن گروه مبلمان و لوازم خانگی با ۵۰ درصد رشد بالاترین رکورد را داشته اند. تورم ماهانه بخش «حمل و نقل»  ۱۷ درصد و «مبلمان و لوازم خانگی»  بیش از ۸ درصد بوده است.

تورم خوراکی‌ها بیش از ۴۰ درصد بوده و بین آنها «میوه و خشکبار» با ثبت تورم حدود ۵۵ درصد رکوردار است. رتبه‌های بعدی در اختیار «نان و غلات» با تورم حدود ۵۳ و «سبزیجات» با تورم ۵۱.۵ درصد قرار دارد. اما در گروه خوراکی‌ها کمترین تورم در اختیار گروه «گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آنان» قرار دارد. تورم این گروه در شهریور نزدیک به ۲۲ درصد بوده است. با توجه به اینکه این نرخ کمتر از میانگین تورم بوده و همچنین روند قیمت این محصولات در روزهای اخیر در مسیر افزایشی قرار گرفته، می‌توان انتظار داشت تورم این گروه در ماه‌‎های آینده بیشتر شود.

تورم  ماهانه در سه گروه دو رقمی است. روغن‌ بیش از ۱۶ درصد، گروه آب، برق و سوخت بیش از ۱۲ درصد و حمل و نقل هم بیش از ۱۷ درصد تورم داشته‌اند.

تورم نقطه به نقطه یعنی مهر امسال نسبت به مهر پارسال در سه گروه سه رقمی است. در این دوره حمل و نقل بیش از ۱۰۹ درصد و گروه کالاهای بادوام شامل لوازم خانگی و خودرو هم بیش از ۱۳۶ درصد تورم داشته‌اند.

نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۴١,٣ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ۶,٨ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۴٢,٢ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٨,١ واحد درصد افزایش داشته است.

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در مهر ماه ١٣٩٩ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٢۴,۴ درصد برای دهک اول تا ٣٢.۵ درصد برای دهک دهم است.