به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری سه شنبه ۲۵آبان ۱۴۰۰، شاخص کل با کاهش ۷،۷۱۶واحدی(۰.۵۴) بر روی مقدار ۱،۴۰۸،۵۸۲واحد قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۲۴درصد افت کرد و به ۳۸۳،۹۴۵واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۴۲,۵۵۶میلیارد ریال رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «شپدیس» و «شستا» داشتند.

بورس در حالی امروز را نیز منفی به پایان رساند که دولت علی‌رغم وعده‌های حمایتی باز هم اقدام به عرضه اوراق خود کرد. تصمیمات شبانه دولت این روزها بیش از هر چیزی بازار سهام را تحت تاثیر قرار داده است.

فارس، شپدیس، شستا و فولاد امروز بیشترین تاثیر منفی را در بازار داشتند. پاکشو امروز با خبر انتشار عرضه اولیه در آینده نزدیک بیش از ۳۰۰ واحد رشد را ثبت کرد و جزو اثرگذارترین نمادها در شاخص کل امروز بود. بورس، شستا، انرژی ۳ و کالا جزو پرتراکنش‌ترین‌های بازار سهام امروز بودند و اداره بازارهای ملی، شیمیایی و خودرو نیز برترین گروه‌های صنعتی شدند.

بیشترین ارزش معامله در بازار امروز برای بورس، کمند، انرژی ۳ و پالایش ثبت شد و کمند، بورس و پاکشو بیشترین حجم معامله را داشتند.

در آغاز بازار امروز با فشار عرضه مواجه بودیم که به افت شدیدی منجر شد. در ادامه و با تخلیه این فشار اوضاع متعادل‌تر شد اما در نهایت بازار مجدد منفی شد. این روزها به طور کلی ارزش معاملات چنگی به دل نمی‌زند.

بازار سهام تحت تاثیر تصمیمات شبانه دولت است. ابهامات موجود در عوامل تاثیرگذار بر بورس نیز بر این وضعیت دامن زده است.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

  • ‌ روایت روزنامه دولت از خواسته های تیم مذاکره کننده ایران: امریکا باید غرامت پرداخت کند؛ تضمین هم باید درمورد عدم خروج از برجام بدهد. گفتگویی درمورد مسائل هسته‌ای نخواهیم داشت. همه‌ی تحریم‌های دوره ترامپ و اوباما باید لغو شود. راستی آزمایی ما به زمان نیاز دارد، یعنی ابتدا بتوانیم نفت بفروشیم و ارز وارد کشور کنیم. امیرعبداللهیان خطاب به همتای ایتالیایی: برای رسیدن به یک توافق خوب آماده‌ایم. حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در گفتگوی تلفنی دوشنبه شب با لوییجی دی‌مایو، وزیر امورخارجه و همکاری‌های بین المللی ایتالیا در خصوص وضعیت روابط دوجانبه، تحولات منطقه‌ای و بین المللی گفتگو و تبادل نظر کرد. دولت جدید ایران دولتی عملگرا و نتیجه محور است. ما دیدگاهمان را با اطراف مذاکره به اشتراک گذاشته ایم و برای رسیدن به یک توافق خوب آماده‌ایم.‌‌
  • سعید اسلامی بیدگلی، دبیر کل کانون نهادهای سرمایه گذاری با ارسال نامه‌ای به ابراهیم رئیسی در خصوص ضرورت اجتناب از قیمت‌گذاری دستوری اعلام کرد: یکی از معضلات بزرگ اقتصادی که زمینه‌ساز بروز فساد و ایجاد بستر رانت شده، قیمت‌گذاری دستوری کالاها و خدمات است.
  • امروز سه‌شنبه، احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و معاونان وی، ضمن استماع گزارش در خصوص مسائل اقتصادی کشور به بحث و تبادل نظر در مورد وضعیت بازار سهام و میزان تحقق درآمدهای پیش‌بینی شده در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ از جمله درآمدهای مالیاتی، حقوق ورودی و منابع مربوط به واگذاری‌ها خواهند پرداخت و در ادامه کلیات طرح نظامنامه برنامه‌ریزی و بودجه کشور را مورد بررسی قرار خواهند داد.
  • مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران: با ادامه پرداخت ارز ترجیحی علاوه بر ایجاد فساد، رانت و قاچاق، منابع کشور اگر گنج قارون هم باشد روزی به پایان می‌رسد. در بودجه سال گذشته ۱۰ میلیارد دلار به واردات کالا‌های اساسی اختصاص یافت که ۵ میلیارد دلار از محل فروش نفت و ۵ میلیارد دلار دیگر از محل وجوه بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی تامین شده است که با احتساب مابه‌التفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی تا ارز ۲۲ هزار تومانی سامانه‌نیما، حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض شده که افزایش پایه پولی را در پی داشته است. سال ۹۹ در مقایسه با سال ۹۸ هزار هزار میلیارد تومان افزایش نقدینگی داشتیم که از این میزان ۷۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش نقدینگی از محل ارز ترجیحی اتفاق افتاده است.