شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در نتیجه معاملات امروز؛دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱  باافزایش۲۷۴۱واحدی به محدوده یک میلیون و۵۰۴ هزار واحد رسید. همچنین شاخص هم‌وزن کل باکاهش۳۸۸واحدی خود به عدد۴۱۷ هزار واحد رسید.ارزش کل معاملات بورس و فرابورس در پایان معاملات امروز به عدد۳۹۸۲میلیارد تومان  رسید. امروز حدود۳۸۷میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی بوده است.
بیشترین تاثیر مثبت در شاخص را نمادهای«شپنا و نوری» و بیشترین تاثیر منفی را نماد«پارس» داشتند. همچنین بیشترین تاثیرمثبت در شاخص فرابورس را نماد «زاگرس» و بیشترین تاثیر منفی را نمادهای «کگهر و صبا» داشتند.

🔸با نگاهی به وضعیت بازار امروز در صنایع و سهام مختلف، مشخص است که دو عامل اصلی در صعود امروز بورس نقش بازی کرده‌اند.

🔸بحث سفر جوزف بورل نماینده اتحادیه اروپا به تهران و افزایش امیدواری به شروع دور جدید مذاکرات و دستیابی به توافق بین ایران و کشورهای غربی، به بازار سرمایه گاردی برجامی داد و صنایعی مانند خودرویی، بانکی و حمل‌و‌نقل  معاملات خوبی را پشت سر گذاشتند. کاهش قیمت دلار در بازار آزاد طی روز جاری و ورود آن به کانال قیمتی ۳۰هزار تومانی نیز این موضوع را تشدید کرد که فعالان بازار تقاضای بیشتری را به سمت صنایع داخلی روانه کردند.

🔸مورد بعدی را می‌توان در گزارش‌های ماهانه شرکت‌ها جستجو کرد. طی روزهای گذشته سیل عظیمی از گزارش‌های عملکرد خرداد ماه در سامانه کدال منتشر شده است که اغلب نشان از وضعیت مناسب شرکت‌ها در این ماه دارد. در این بین صنایع زراعی و غذایی با توجه به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و تاثیر قابل توجه بر نرخ فروش، شرایط مناسبی را دنبال کردند و امیدواری به افزایش سودآوری آن‌ها بالا رفته است. البته برخی از شرکت‌های کامودیتی‌محور نیز همچون فولاد و فملی با رکوردشکنی در فروش ماهانه همراه بودند، اما این صنایع همچنان با نگرانی از ریزش قیمت‌ها در بازار جهانی، خریدار قدرتمندی ندارند.