به گزارش پاسارگاد تحلیل، شاخص کل بورس در روز جاری؛ دوشنبه ۱۱فروردین ۱۳۹۹، با افزایش ۲،۰۱۲واحدی به مقدار ۵۴۷،۶۶۲واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۸۳،۵۶۶میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز ۱،۲۳۰واحد مثبت بود و به مقدار ۱۹۵,۲۰۴واحد رسید. بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص بورس را نمادهای «ومعادن»، «اخابر» و «بورس» و همچنین بیشترین تاثیر منفی بر شاخص بورس را نمادهای «حکشتی»، «شتران» و «پاکشو» داشتند.
بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای امروز در صرافی ملی ۱۴هزار ۹۰۳تومان و یورو ۱۶هزار ۹۰۳تومان معامله شد. امروز ارزش هر گرم طلای ۱۸عیار در بازار آزاد تهران ۶۳۵هزار تومان است.

بازارهای جهانی در نخستین دقایق بازگشایی روز دوشنبه سیگنال‌های خوبی ارائه نمی‌کنند. پرچمدار نگرانی در کامودیتی‌ها قیمت طلای سیاه است. قیمت نفت  WTI علیرغم رشد دقایق نخست با عقبگرد ۵.۳ درصدی به پایین‌ترین سطح خود و مرز ۲۰ دلار نزدیک شده‌است. نفت برنت نیز با ثبت ریزش ۴.۴۷ درصدی در محدوده ۲۶.۷ دلار در حال معامله است. اما قیمت جهانی فلزات اساسی مانند روال گذشته، نزول پرشتابی را پشت سر نگذاشته‌اند. فلز روی با افت ۱.۰۴ درصدی باز هم به سطح حمایتی ۱۸۵۰ دلار رسیده و قیمت مس ۴۷۵۸ دلار (اصلاح ۱.۱۴ درصدی) است. بازگشت چین به روال معمولی و از سرگرفته شدن تقاضا برای مواد خام می‌تواند تا اندازه‌ای آرامبخش کامودیتی‌ها باشد. اما از سوی دیگر سران آمریکایی هنوز برای اعمال قرنطینه سراسری بر اثر شیوع کرونا به نتیجه خاصی نرسیده‌اند و هرچقدر اوضاع در شرق به سمت آرامش پیش می‌رود، در غرب ملتهب است.

کیانوش جهانپور در واکنش به اعلام آزمایش مثبت و اولیه داروی ایرانی کرونا که با استفاده از سلول‌های بنیادی می تواند طی ۳ تا ۶ روز در قالب سه مرحله بیماران مبتلا به ویروس کرونا را درمان کند گفت: این موضوع در واقع یک روش درمانی با استفاده از سلول های مزنشیمال است‌ و در خصوص این درمان ، جواب نسبی گزارش شده و هنوز نهایی نشده و در مرحله مطالعاتی است.

در اخبار امروز داشتیم که برآیند مثبت بازار سهام در شرایطی رقم می‌خورد که سهم نمادهای کوچکتر با توجه به ریسک‌های موجود در اطراف نمادهای کامودیتی محور بیش از پیش به چشم می‌آید. جهش ۹.۵۴ درصدی شاخص کل هم‌وزن و شکسته شدن سقف تاریخی این شاخص در قیاس با رشد ۶.۳۸ درصدی شاخص کل نشان از اقبال بیشتر سرمایه‌گذاران به شرکت‌های کوچک و متوسط دارد.

بسیاری از فعالان بازار سهام حرکت نسبتا پرشتاب قیمت‌ها در کوتاه‌مدت و نزدیک شدن دماسنج اصلی بازار سهام به سقف تاریخی قبلی را به عنوان یک چالش بزرگ برای تعیین مسیر آینده مطرح می‌کنند. چالشی که این بار نااطمینانی‌های بیشتری در فضای بیرونی و اقتصاد جهانی را نیز به همراه دارد.

گروه بانکی:
در این گروه «وتجارت» با ۳.۵درصد مثبت در قیمت پایانی ۸۵۷ریال پایان یافت. «ونوین» با ۳.۸۹درصد افزایش در قیمت ۴،۹۹۰ریال پایان یافت. «وخاور» ۴.۹۸درصد مثبت معامله شد و به قیمت ۸,۰۶۹ریال رسید.. شاخص بانکی‌ها با ۲۲واحد افزایش به مقدار ۲،۸۴۹واحد رسید.

گروه شیمیایی:
شاخص این گروه امروز با ۴.۳۶واحد کاهش به مقدار ۳۱,۱۵۳ رسید. در این گروه سهم «شگل» امروز در محدوده صفر مثبت معامله شد و در قیمت ۳۳,۳۰۷ریال پایان یافت. «شاراک» با ۳.۶۸درصد افزایش به قیمت ۱۳,۶۹۴ریال رسید. «جم پیلن» ۴.۰۵ درصد مثبت شد و با قیمت ۴۲,۰۹۹ریال به پایان رسید. «شیراز» امروز ۴.۰۲درصد مثبت شد و با قیمت ۲۲,۷۷۹ریال به پایان رسید.

گروه فلزات اساسی:

در این گروه شاخص با کاهش ۲,۰۳۴واحدی به مقدار ۳۲۲,۲۵۷واحد رسید. «فسازان» امروز ۳.۶درصد افزایش داشت و با قیمت ۲۵,۴۴۸ریال پایان یافت. «فزرین» ۵درصد مثبت شد و  با قیمت ۱۶,۶۴۰ریال پایان یافت. «فلوله» در محدوده ۵درصد مثبت بود و در قیمت ۲۵،۱۵۴ریال به پایان رسید. «فولاد» در محدوده صفر منفی بود و در قیمت ۴,۴۸۱ریال پایان یافت.

گروه خودرو:
شاخص این گروه امروز ۱۸۰واحد کاهش داشت و به مقدار ۸۱,۱۶۵ رسید. سهم « ختوقا» ۵درصد مثبت شد و به قیمت ۱۱,۷۸۳ریال رسید. «ختور» نیز در قیمت۹۶،۴۷۰ریال ۵درصد مثبت شد. همچنین «خپارس» با ۳.۲درصد منفی به قیمت ۲،۶۶۵ریال رسید.

گروه فرآورده نفتی:
شاخص این گروه با ۳۱,۷۸۰واحد کاهش به ۱,۴۸۲,۷۲۴واحد رسید. در این گروه شرکت «شپنا» با۱.۱۴درصد منفی پایان یافت و به قیمت ۵,۳۶۴ریال رسید. سهم «ونفت» با ۴.۷۷درصد مثبت به قیمت ۹,۶۲۲ریال رسید. همچنین سهم «شبهرن» در محدوده ۴درصد مثبت در قیمت ۳۱,۲۷۱ریال پایان یافت.