به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ یکشنبه ۱۹دی۱۴۰۰، شاخص کل با کاهش ۲۵ هزار و ۶۸۰ واحدی(۱.۸۸درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۳۳۶ هزار و ۷۷۹ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۱.۶۶ درصد افت کرد و به ۳۵۳,۱۹۴ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۲,۹۷۴ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «فولاد» و «پارسان» داشتند.

شاخص کل بورس امروز از اول روز نزولی شد. امروز تعداد سهم‌های مثبت در آغاز بازار نزدیک به ۳۰ درصد بود و در ادامه تعداد آن‌ها تقریبا نصف شد. در شاخص کل هم وزن نیز روند مشابه بود. امروز در پایان بازار حدود ۲۵ درصد از نمادها در صف فروش قرار داشتند.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص تمامی صنعت‌ها به جز دو صنعت منفی بودند. محصولات چرمی، سایر معادن و وسایل ارتباطی بیشترین افت و انتشار و چاپ و حمل و نقل نیز بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند.

امروز در گروه شیمیایی «فارس»، «پارسان»، «پارس» و «نوری» اولین، سومین، پنجمین و هفتمین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشتند. همچنین در گروه فلزات اساسی «فولاد» و «فملی» دومین و چهارمین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشتند. نماد «وغدیر» نیز از گروه چند رشته صنعتی ششمین نماد با تاثیر منفی بر روی شاخص کل بود.

امروز بازار شاهد خروج ۵۵۰ میلیارد تومان از طرف حقیقی‌ها بود. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «فملی»، «وگردش» و «شپنا» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «قنقش»، «توسن» و «شفنح» بود.

امروز قیمت دلار نسبت به دیروز ۵۰ تومان کاهش داشت و به ۲۶ هزار و ۸۴۰ تومان رسید. یورو نیز ۷۵۰ تومان کاهش داشت و ۳۱ هزار و ۲۰۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۴,۷۴۶ و ۲۸,۱۵۲ تومان اعلام کرد.

 

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

علی باقری مذاکره کننده ارشد ایران شنبه در پایان نشست با نمایندگان دیگر کشورها روند رو به پیشرفت گفتگوها را تایید کرد.

ادعای رأی‌الیوم: توافق در وین تکمیل شده و طرف‌ها در حال تنظیم آن هستند.

رئیس جمهور: حذف ارز ترجیحی بدون در نظر نگرفتن سفره مردم اشتباه است.

رئیس سازمان مالیاتی: با همکاری قوه ‌قضائیه در دهه فجر اولین دادگاه ویژه مالیاتی راه ‌اندازی می‌شود.

وزیر صمت: دنبال ورود ذغال سنگ به بورس کالا هستیم.