به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری سه شنبه ۳۰شهریور ۱۴۰۰، شاخص کل با کاهش ۳۶،۵۵۳ واحدی(۲.۵۶درصد) بر روی مقدار ۱،۳۹۱،۲۱۹ واحد قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۲.۵۶ درصد افت کرد و به ۴۲۱،۵۲۰ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۷۱،۴۸۷ میلیارد ریال رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فولاد»، «شستا» و «کگل» داشتند.

بازار امروز درحالی کار خود را شروع کرد که تعداد صف‌های خرید و فروش تعادل نسبی داشتند اما کمی وزنه بازار به سمت عرضه‌ها سنگین‌تر شد. صف خرید نماد فجهان پس از ثبت بازدهی ۳۴.۷۳ درصدی در جریان معاملات امروز بازار سرمایه عرضه شد. لازم به ذکر است که این نماد پس از عرضه شدن، دوباره توانست به صف خرید بنشیند. ساعت معاملاتی نماد فجهان در جلسه امروز به ۱۲:۴۵ دقیقه تا ۱۴:۱۵ دقیقه تغییر کرد.

ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم بدون احتساب معاملات صورت گرفته در دو صندوق ETF دولتی دارا یکم و پالایش به عدد ۶۱۹۳ میلیارد تومان رسیده است. از این میان شاهد خروج پول ۱۰۷۳ میلیارد تومانی حقیقی‌ها از کلیت بازار امروز بودیم. سرانه خرید هر کد حقیقی در کلیت بازار امروز به عدد ۱۴ میلیون تومان رسید و در سمت مقابل سرانه فروش هر کد حقیقی به عدد ۱۲.۶ میلیون تومان رسید. لازم به ذکر است که معاملات نماد فجهان به دلیل هیجان بالا و اولین روز عرضه شدن صف خرید آن لحاظ نگردیده است.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

  • ‌ مقتدایی، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، بیان کرد: اکنون آنچه که تصمیم اصلی است این است که دولت در قالب وزارت امور خارجه، پیگیری موضوع را برعهده داشته باشد. به نظر می رسد در هفته ها و ماه های آینده به این جهت که موضوع برجام، اهمیت ویژه در دستگاه دیپلماسی ایران نخواهد داشت و به عنوان یک موضوع عادی با آن برخورد می شود، همچنان وزارت امور خارجه پیگیر این امر باشد.

  • سایه ی ترس ناشی از بحران نکول در بدهی ۳۰۰ میلیارد دلاری شرکت evergrande چین، تمامی بازارهای مالی جهان را به هم ریخته است. نفت بیش از ۲ درصد سقوط کرد. نگرانی ها درباره بحران بدهی این شرکت چینی که باعث ایجاد ترس در بین سرمایه گذاران شد ، واکنش منفی بازارها را در پی داشت.

  • نرخ انواع روغن پایه شرکتهای روانکار بعد از آنکه در یکی دو ماه گذشته با افت قیمت مواجه شده بودند، اینک مجددا با تقاضای بسیار خوب خریداران مواجه شده و همگی به بالای ۲۰ میلیون تومان در هر تن افزایش یافتند. طی هفته گذشته قیمت متانول CFR چین با ۲ دلار افزایش در هر تن به ۳۳۹ دلار رسید. که بالاترین قیمت از ابتدای سال ۱۳۹۹ و نسبت به متوسط سال جاری ۱۰ درصد بالاتر است. بالا رفتن قیمت زغال سنگ و محدودیت‌های دولتی مبنی بر کاهش مصرف انرژی سبب افزایش قیمت متانول در چین شد.

  • آژانس بین‌المللی انرژی گزارشی از مقدار یارانه پرداخت‌شده به حامل‌های انرژی در سال ۲۰۲۰ میلادی منتشر کرده که بر اساس آمار اعلام‌شده از سوی این آژانس، ایران رتبه نخست را در پرداخت یارانه انرژی جهان به خود اختصاص داده است. سال گذشته میلادی در مجموع ۳۵ میلیارد دلار یارانه در بخش گاز پرداخت شده که از این رقم، ۱۲.۲ میلیارد دلار معادل ۴۰ درصد از یارانه پرداختی جهان در بخش گاز، سهم ایران بوده است.