به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری سه‎شنبه ۲۳ دی۱۳۹۹، شاخص کل با کاهش ۴۰۶۲۷ واحد معادل۳.۱۲ درصد پایان یافت و به مقدار ۱,۲۶۰,۶۹۷ واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۱۷۰ هزار میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم‌وزن ۶۱۶۵ واحد منفی معادل ۱.۳ بود و به مقدار ۴۶۳,۱۹۴ واحد رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «فملی» و «فولاد» داشتند. و در معاملات امروز مبلغ ۲۳۰۰ هزار میلیارد تومان خروج پول حقیقی از بازار سرمایه را داشته‌ایم. ارزش کل معاملات خرد بورس و فرابورس نیز به ۱۳هزار و ۴۴۰میلیارد رسید.
امروز شاخص کل بورس تهران با افت ۳۲ هزار واحدی (معادل ۲.۵ درصد) آغاز شد. شاخص هم‌وزن هم منفی شد نکته مهم بازار امروز خبر تصمیم‌گیری جلسه روز شنبه نهاد ریاست‌جمهوری با وزیر امور اقتصاد و دارایی و رئیس بورس اوراق بهادار بود. خبری مبنی بر کنار گذاشتن وزارت صمت از قیمت‌گذاری زنجیره فولاد.
امروز خودروسازها، فلزات اساسی و ساختمانی ها صنایعی بودند که بیشترین ارزش معاملات را داشتند. در بین نمادها هم دشیمی، سیستم و خدمات کشاورزی بیشترین ورود پول حقیقی را داشته‌اند.
حقیقی‌ها امروز هم در سمت فروش فعال شده‌اند. در بین نمادها هم فملی، وتجارت و شستا بیشترین خروج پول را تجربه کرده‌اند. موضوعی که سهامداران را امروز بیش از گذشته هراسان کرد حجم صف فروش‌ها بود که سنگین‌تر از روزهای گذشته شده بود. این امر در کنار روز سبز بازارهای جهانی، رفع و رجوع مشکلات مصوبه فولادی‌ها، کاهش ریسک‌های سیاسی و گشایش‌های اقتصادی، جذابیت قیمت کنونی سهام و عملکرد مطلوب شرکت‌ها و…به نوعی تناقضی عمیق ایجاد کرده است. این عوامل همه و همه می‌توانست روند بهتری برای بورس رقم بزند اما متاسفانه همه این عوامل تحت شعاع عامل مهمی چون اعتماد اذهان عمومی به بازار سهام که به دنبال سیاست‌گذاری‌های آنی و اشتباه از بین رفته است، قرار گرفته‌اند.
بازار جهانی پس از پشت سر گذاشتن یک روز خونین، صبح امروز سبزپوش شد. رسیدن نرخ بهره اوراق به بیشترین سطوح از مارس ۲۰۲۰ که نشانه‌ای از خوشبینی به وضعیت اقتصاد آمریکا است و به دنبال آن رشد شاخص دلار عامل اصلی افت دیروز کامودیتی‌ها بود. گفته می‌شود نگرانی‌ها از افزایش هزینه‌های دولت موجب افزایش فروش در اوراق شده و از این رو امروز اندکی به شاخص دلار فشار آورده است. بایدن جمعه اخیر وعده تریلیون‌ها دلار محرک مالی جدید را داد.
دلار دو روز است با مرز روانی ۲۵ هزار تومان بازی می‌کند. اما تاکنون هر بار پس از برخورد به این سطح به پایین بازگشته است که می‌تواند نشانی از سنگینی وزنه کاهشی دلار داشته باشد. دو ریسک در برابر خریداران دلار به مراسم تحلیف بایدن در چهارشنبه آینده و احتمال گشایش در منابع ارزی ایران در کره بازمی‌گردد. در سوی مقابل اما موانعی نیز در مسیر روند نزولی مطرح می‌شوند.
پس از حرکت تند صعودی بیت‌کوین و دستیابی به سطح ۴۲ هزار دلاری، روز گذشته روند اصلاحی تندی در پیش گرفت.و در زمان نگارش گزارش در حدود ۳۶ هزار دلار در حال نوسان است.