به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ شنبه ۲۲آبان۱۴۰۰، شاخص کل با کاهش ۱۷ هزار و ۳۰۳ واحدی(۱.۱۹درصد) بر روی مقدار یک میلیون و ۴۳۹ هزار و ۱۷۷ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن نیز ۰.۸۵ درصد افت کرد و به ۳۸۷,۹۴۳ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به ۴,۶۶۰ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فارس»، «فولاد» و «شستا» داشتند.

شاخص کل بورس امروز از ابتدای بازار نزولی شد و سپس به مقدار کمی افزایش یافت و دوباره کاهش یافت. امروز تعداد سهم‌های منفی در آغاز بازار کمی بیشتر از ۷۰ درصد بود که در ادامه تعداد آن‌ها ابتدا کاهش و سپس دوباره افزایش داشت. شاخص کل امروز نهایتا ۱۷.۳ هزار واحد منفی بسته شد. در شاخص کل هم وزن نیز روند مشابه بود و نهایتا با منفی ۰.۸۵ درصد بسته شد.

در بین صنایع مختلف، امروز شاخص بیشتر صنایع منفی و مابقی دیگر صنایع مثبت بود. ذغال سنگ، منسوجات و محصولات چرمی افت و محصولات چوبی، زراعت و حمل و نقل نیز بیشترین رشد را بین تمامی صنایع داشتند. امروز در گروه شیمیایی «فارس» اولین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشت. همچنین نماد «فولاد» از گروه فلزات اساسی دومین نماد منفی تاثیرگذار بر شاخص کل بود. نماد «شستا» از گروه شرکته‌ای چند رشته‌ای صنعتی سومین نماد منفی تاثیرگذار بر شاخص کل بود. نمادهای «شپنا» و «شتران» نیز از گروه فرآورده‌های نفتی امروز چهارمین و پنجمین نماد منفی تاثیرگذار بر روی شاخص کل بودند. همچنین نماد «وبملت» از گروه بانکی ششمین نماد منفی تاثیرگذار بر روی شاخص کل بود. نماد «کگل» از گروه استخراج کانه‌های فلزی هفتمین نماد منفی تاثیرگذار بر روی شاخص کل بود.

بیشترین حجم معاملات امروز مربوط به گروه‌های سرمایه‌گذاری‌ها، بانک‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری و در بین نمادها بعد از «وسکرمان» نمادهای «وبملت» و «کرمان» بود. گروه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله همچنان بیشترین ارزش معاملات را هر روز از آن خود می‌کند.

امروز روند خروج پول روز کاری قبل شدت یافت و ۴۰۸ میلیارد تومان از سوی حقیقی‌ها از بازار خارج شد. بیشترین خرید حقوقی در نمادهای «شپنا»، «بپاس» و «شبندر» بوده و از طرف دیگر بیشترین خرید حقیقی‌ها در نمادهای «نوری»، «شنفت» و «شپدیس» بود. امروز ۱۲ درصد از نمادها در صف فروش قرار داشتند.

امروز قیمت دلار نسبت به دیروز ۱۱۰ تومان رشد داشت و به ۲۸ هزار و ۱۴۰ تومان رسید. یورو نیز ۱۴۰ تومان رشد داشت و ۳۲ هزار و ۶۲۰ تومان به فروش رسید. سامانه نیما هم قیمت فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۳,۱۹۰ و ۲۶,۸۸۰ تومان اعلام کرد.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

رییس جمهوری امریکا ساعاتی پیش و در استانه دیدار مجازی با شی جینپینگ رییس جمهوری چین به عنوان اصلی ترین خریدار نفت ایران گفت: عرضه نفت از سوی کشورهای تولید کننده به میزان کافی وجود دارد تا کشورهای متقاضی نفت و محصولات نفتی ، میزان واردات خود از ایران را بطور قابل توجهی کاهش دهند.

علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه: بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی(۵۳۵ میلیون دلاری) دولت انگلیس به ایران بابت یک قرارداد قدیمی نظامی «به زودی» پرداخت خواهد شد و دو کشور در تلاشند ببینند پرداخت این مبلغ چطور می‌تواند انجام گیرد.

فیصل بن فرحان بن عبدالله، وزیر خارجه عربستان: مذاکرات با ایران طبیعتی شفاف و صریح داشته، اما تاکنون به نتیجه ملموسی نرسیده ایم، اما پیشرفت کافی که به ما اجازه حرکت به جلو را بدهد، داشته ایم.

رشد صادرات چین از پیش بینی‌ها پیشی گرفته که به رونق تقاضای جهانی در آستانه فصل تعطیلات زمستانی، کاهش محدودیت‌های برق و بهبود زنجیره‌های تامین که به دلیل همه گیری به شدت آسیب دیده اند، کمک کرده است. محموله های صادراتی در ماه اکتبر نسبت به سال قبل ۲۷٫۱ درصد افزایش یافتند که کندتر از رشد ۲۸٫۱ درصدی سپتامبر است./معدن۲۴

حمید سجادی، وزیر ورزش در مورد وضعیت واگذاری باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس عنوان کرد: آماده واگذاری هستیم و مشکلی نداریم، اتفاقاً مصوبات این کار را نیز دریافت کردیم و از اینجا به بعد خدمت همکاران در وزارت امور اقتصاد و دارایی هستیم. منتظر هستیم سازمان خصوصی سازی به سمت واگذاری برود.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی: باشگاه پرسپولیس و استقلال نیازمند تضمینی برای موفقیتشان پس از واگذاری هستند و اگر تضمین اتفاق نیفتد، ممکن است واگذاری‌شان به سرنوشت برخی از بنگاه‌ها منجر شود.