مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ملی صنایع مس ایران برای تصویب صورت های مالی سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۳۹۸ با حضور ۷۰.۹۳ درصد سهامداران برگزار شد. نعیمی ریاست مجمع را بر عهده داشت و سعد محمدی مدیر عامل گزارش هیات مدیره را به مجمع ارائه کرد. نکات مهم ارائه شده در این مجمع به شرح زیر است:

  • تولید مس پالایش شده در دنیا در سال ۲۰۱۹ معادل ۲۳,۲۲۷ هزار تن بود که سهم چین ۳۹.۶ درصد، شیلی ۹.۹% و ژاپن ۶.۸ درصد بوده است. سهم تولید آسیا نسبت به دنیا در سال ۲۰۱۹ بیش از ۵۸.۴ درصد بود که در سال ۲۰۲۴ به ۵۷.۹ درصد خواهد رسید.
  • متوسط سرانه مصرف مس پالایش شده در دنیا معادل ۳.۳ کیلوگرم و در ایران ۱.۹ کیلوگرم به ازای هر نفر است.
  • از مهم ترین دستاوردهای شرکت ملی صنایع مس ایران در سال ۱۳۹۸ می توان به دستیابی به بالاترین درآمد شرکت از ابتدای راه اندازی تاکنون به مبلغ بیش از ۲۳۰,۰۰۰ میلیارد ریال، دستیابی به بالاترین رکورد تولید مس کاتدی به میزان ۲۵۰,۱۳۳ تن از زمان راه اندازی تاکنون، دستیابی به بالاترین رکورد کنستانتره مولیبدن به میزان۸,۲۱۰ تن، فروش خارجی ۱۱۲,۰۷۴ تن کاتد برای اولین بار و به عنوان رکورد صادرات و …. نام برد.
  • مقدار کل استخراج شرکت تا تاریخ ۲۸/۴/۹۹ معادل ۵۵,۴۰۵ هزار تن، تولید کنستانتره مس ۳۹۹,۵۳۲ تن، کاتد تولیدی ۸۸,۱۲۵ تن و مس محتوای معدنی معادل ۹۶,۹۴۷ تن بوده است. همچنین شرکت تا تاریخ مذکور به مبلغ ۶۱,۵۶۷ میلیارد ریال فروش داخلی و ۲۳۴ میلیون دلار فروش صادراتی داشته است.
  • متوسط قیمت جهانی مس در سال ۱۳۹۸ معادل ۵,۹۰۴ دلار بوده و پیش بینی ۱۰ موسسه و بانک معتبر جهان پس از کرونا ویروس این است که متوسط قیمت مس در سال ۱۳۹۹ معادل ۵,۵۷۳ دلار باشد.
  • ذخیره قطعی و احتمالی معدن مس سرچشمه ۲,۸۰۰ میلیون تن با ظرفیت تولید ۶۵۰ هزار تن کنستانتره، ذخیره قطعی و احتمالی معدن مس میدوک ۹۰۰ میلیون تن با ظرفیت تولید ۱۴۰ هزار تن کنستانتره، ذخیره معدن مس سونگون ۱,۶۰۰ میلیون تن با ظرفیت تولید ۳۱۰ هزار تن کنستانتره است. در مجموع معادل شرکت ظرفیت تولید ۱,۱۰۰,۰۰۰ تن کنستانتره را دارد.
  • بند ۵ گزارش حسابرس در مورد شناسایی آثار مالی ناشی از تعهدات تحقق یافته شرکت اصلی در خصوص مزایای بازنشستگی کارکنان و افشا اطلاعات لازم از این بابت است که از نظر حسابرس در صورت‌های مالی ضروری است. این صندوق مورد ارزیابی و اکچوئری قرار گرفته و میزان کسری منابع صندوق برای ایفای تعهدات درقبال بازنشستگان مبلغ ۹,۸۶۵ میلیارد ریال تعیین شده که می بایست ذخیره لازم در صورت‌های مالی منظور شود. شرکت اعلام کرد این اکچوئری مربوط به سال ۹۷ است و در حال حاضر این صندوق مالکیت ۱۰ درصد سهام شرکت مس را دارد که با آخرین قیمت مس ارزش سهام آن صندوق به ۳۷,۰۰۰ میلیارد تومان می‌رسد. همچنین صندوق ۵۰ درصد جهان فولاد سیرجان و ۵۰ درصد مس سرچشمه را دارا است. برای سال جاری اکچوئری نیز پیش بینی می‎کنیم ولی از سال آینده صندوق عملا از محل دارایی‌های خود خواهد توانست که سرپا باشد.
  • در پایان در مجمع به ازای هر سهم ۲۵ تومان بین سهامداران تقسیم شد.
  • یکی از سهامداران در مورد افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی سوال کرد که شرکت اعلام کرد سال جاری بعد از تقسیم سود افزایش سرمایه ۹۵ درصدی از محل سود انباشته طی دو ماه آینده خواهیم داشت ولی برای امسال فعلا برنامه تجدید ارزیابی در دستور کار نیست.