به گزارش پاسارگادتحلیل، ۱۵مرداد ۹۹، مجمع عمومی عادی سالانه شرکت فولاد مبارکه برای تصویب صورت های مالی سال منتهی به ۲۹اسفند۹۸ با حضور اکثریت سهامداران برگزار شد. نکات مهم مطرح شده در این گزارش به شرح زیر است:

در مجمع شرکت ابتدا در خصوص طرح های توسعه شرکت فولاد مبارکه و زیرمجموعه های آن بحث گردید.

خط نورد ۲ شرکت در دست اجراست که پیش بینی می شود این طرح طی سه سال آینده به بهره برداری برسد. هدف این طرح تبدیل تختال تولیدی به ورق فولادی و سایر محصولات با کیفیت است.

به گفته مدیرعامل شرکت بزرگترین چالش فولاد مبارکه تامین مواد اولیه برای شرکت است. به همین منظور و برای رفع این مشکل، در پروژه کنسانتره سازی فولاد سنگان خراسان سرمایه گذاری شده است. در خرداد ماه بهره برداری آزمایشی از این طرح آغاز گردیده است.

جهت کاهش وابستگی به الکترود گرافیتی، فولاد مبارکه پروژه تولید الکترود در شرکت نوین الکترود اردکان را شروع کرده است و طبق پیش بینی ها این طرح در نیمه اول سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

طرح فولاد سپید دشت تا بهمن ماه امسال افتتاح می گردد.

تاکنون ۲،۵۰۰ میلیارد ریال جهت استفاده از پساب فاضلاب شهرهای اطراف برای فولاد مبارکه هزینه شده است.

به منظور فراهم نمودن مواد اولیه، شرکت فولاد مبارکه درصد سرمایه گذاری خود در ومعادن به عنوان مالک شرکت های کگل و کچاد را افزایش داده است. فولاد مبارکه بزرگترین تولید کننده آهن اسفنجی در جهان به ظرفیت ۱۱ میلیون تن است که به دلیل کمبود مواد اولیه قادر به استفاده کامل از این ظرفیت نیست.

مهم ترین چالش فولاد مبارکه تامین مواد اولیه است. از دیگر چالش های فولاد مبارکه مشکلات ارزی است و تحریم هاست. همچنین تعدد نهادهای تصمیم گیر درخصوص عرضه و فروش محصولات این شرکت را با مشکلاتی مواجه ساخته است.

سود پرداختی امسال از طریق سجام واریز می گردد.

طبق تصویب ایمیدرو برای راه اندازی معادن کوچک توسط شرکت های معدنی کشور، فولاد مبارکه ملزم گردید که ۱۰۰ میلیارد تومان به نام خود در صندوق بیمه ایمیدرو سپرده کند تا از آن به عنوان تضمینی برای دریافت وام مورد استفاده قرار گیرد.

مطالعات افزایش ظرفیت در بخش نورد و اسیدشویی فولاد امیرکبیر کاشان در دست بررسی است و تا سه ماه آینده کلنگ زنی می‌شود.

فولاد مبارکه در حال مذاکره برای خرید اوپال است. ۶۰ درصد اوپال برای بانک پارسیان و ۴۰ درصد برای ایمیدرو است. بانک پارسیان در نظر دارد که بعد از عرضه از طریق بورس اوپال را به فروش برساند. فولاد در حال رایزنی است که سهم ۴۰ درصد ایمیدرو را به صورت یکجا خریداری نماید.

در پایان صورت های مالی شرکت به همراه تقسیم سود ۲۲۵ ریالی به ازای هر سهم به تصویب سهامداران شرکت رسید.