شرکت فولاد کاویان فعال در گروه فلزات اساسی است که با سرمایه حدود ۶هزار میلیارد ریال محصولاتی همچون انواع ورق فولادی کارمزدی و غیر کارمزدی را در سبد محصولات تولیدی خود قرار داده است.

در این گزارش به بررسی عملکرد ۹ماهه اول سال مالی ۱۳۹۹ این مجموعه و مقایسه آن با دوره مشابه سال مالی ۱۳۹۸ در کنار روند معاملات سهام آن در بازار سرمایه طی دوره مورد اشاره پرداخته شده است. این بررسی‌ها از یک سو، روند رو به رشد سود ناخالص شرکت و کاهش زیان انباشته آن را نمایان می‎سازد و از سوی دیگر، ارتقای ارزش سهام «فوکا» به میزان ۱۹۸درصد را نشان می‌دهد.

براساس این گزارش، شرکت فولاد کاویان در دوره عملکرد ۹ماهه اول سال مالی منتهی به ۳۰اسفند ۱۳۹۹ نسبت به دوره مشابه سال مالی ۱۳۹۸ افزایش درآمد عملیاتی به میزان ۶۸۲درصد را رقم زده است. به‌گونه‎ای که، درآمد عملیاتی این مجموعه در دوره مورد بررسی از مبلغ یک هزار و ۶۵۶ میلیارد ریال در ۹ماهه اول سال ۱۳۹۸ به بیش از ۱۲هزار و ۹۵۷میلیارد ریال در دوره مشابه سال مالی ۱۳۹۹ افزایش یافته است. از سوی دیگر، سود ناخالص این مجموعه با ثبت یک هزار و ۹۷۱درصد رشد از مبلغ ۲۳۲میلیارد و ۳۱۳میلیون ریال به ۴هزار و ۸۱۰میلیارد ریال ارتقا یافته است.

از سوی دیگر زیان خالص ۳هزار و ۳۰۸ میلیارد ریالی «فوکا» در دوره عملکرد ۹ماهه اول سال گذشته به تحقق بیش از ۳هزار و ۹۱۷میلیارد ریال سود خالص در دوره مشابه سال جاری تغییر یافته است. بر این اساس، این مجموعه در دوره ۹ماهه اول امسال مبلغ ۶۵۶ریال سود به ازای هر سهم محقق ساخته است.

توجه به این نکته نیز حایز اهمیت است که زیان انباشته شرکت فولاد کاویان در دوره عملکرد ۹ماهه سال گذشته به مبلغ ۷هزار و ۱۱۳میلیارد ریال به ۳هزار و ۱۹۵میلیارد ریال در دوره مشابه سال مالی جاری کاهش یافته است که این امر از اقدامات و برنامه های مدیران ارشد این مجموعه جهت پوشش زیان انباشته و حرکت در مسیر رشد و سودآوری حکایت دارد که باید دید که در دوره های عملکرد آتی تا چه اندازه در این مسیر موفق عمل می‌کنند.

بر اساس اطلاعات موجود، این مجموعه در حالی که مقدار تولید محصولات آن در دوره مورد بررسی حدود ۶درصد افزایش را به ثبت رسانده است و مقدار فروش محصولات تولیدی آن نیز تغییر محسوسی نیافته است، اما درآمد فروش شرکت با رشد قابل توجه حدود ۶۸۳درصدی همراه شده است. بر این اساس، این مجموعه ۶هزار میلیارد ریالی در سه فصل اول سال مالی جاری بیش از ۱۳هزار و ۹۵۷میلیارد ریال درآمد فروش محقق ساخته است.

این شرکت در جریان معاملات این بازار از ابتدای سال جاری تا پایان آذر ماه حدود ۱۹۸درصد بازدهی مثبت را از آن سهامداران خود ساخته است. چراکه، قیمت سهام شرکت در این دوره از مبلغ ۵هزار و ۳۶۹ ریال به ۱۵ هزار و ۹۷۷ ریال افزایش یافته است.

در پایان این گزارش می افزاید، تعداد ۳۲۴ هزار و ۹۱۳ سهم «فوکا» به ارزش یک میلیارد و ۷۰۹میلیون ریال طی معاملات بازار سرمایه در اولین روز از سال جاری میان معامله‌گران داد و ستد شده است و جا به جایی حدود ۲میلیون و ۳۹۲هزار سهم این شرکت در آخرین روز معاملاتی بورس در آذر ماه امسال ارزشی به مبلغ ۳۸میلیارد و ۲۲۰میلیون ریال را در این بازار رقم زده است.