به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری یکشنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۹، شاخص کل ۴۷۱۴۳  واحد کاهش یافت و به مقدار ۱,۵۱۴,۲۷۲ واحد رسید و ارزش معاملات بورس و فرابورس به رقم ۹۷,۵۸۲ میلیارد ریال رسید. شاخص کل هم وزن ۵۵۱۹  واحد کاهش یافت و به مقدار  ۴۰۶,۴۳۷ واحد رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «فملی»، «فولاد» و «تاپیکو» داشتند.

دلار نیما این هفته را با ۴ درصد افزایش نسبت به آخرین نرخ های هفته گذشته ۲۵,۴۳۵ تومان آغاز کرد. هفته باثباتی را در قیمت های جهانی کامودیتی ها پشت سر گذاشتیم. بیلت و اسلب صادراتی ایران نزدیک به قیمت های منطقه CISمعامله میشود و این اتفاق خوبی برای صادرکنندگان ایران است اگرچه به دلیل وضع محدودیت های صادراتی از سوی وزارت صمت فولادسازان کمتر از قبل امکان صادرات و استفاده از این موقعیت را دارند. در بورس کالا نیز هفته گذشته شاهد عقب نشینی قیمت بیلت و بلوم در بورس کالا بودیم که نتیجه سیاست های جدید وزارت صمت بوده و عامل اصلی فشار فروش در گروه های فولادساز در روزهای اخیر است. اوره فوب خلیج فارس همچنان با ثبات در قیمت ۲۶۵ دلار در هر تن میباشد. متانول CFR چین ۲۰۸ دلار بدون تغییر نسبت به هفت گذشته معامله میشود. قیمت جهانی محصولات پلیمیری کاملا صعودی است. در بین این محصولات PVC تقاضای بسیار قوی دارد و قیمت های بالاتر از ۱۰۰۰ دلار در هر تن داد و ستد میشد. شغدیر و شپترو نمادهای پی وی سی ساز حاضر در بازار سرمایه هستند. آخرین نرخ فروش صادراتی شغدیر در شهریور ۱۹.۴ میلیون تومان در هر تن بوده است. با در نظر گرفتن دلار نیمای ۲۵ هزار تومانی نرخ صادراتی به بیش از ۲۵ میلیون تومان در هر تن خواهد رسید که افزایش ۲۸ درصدی نسبت به گزارش شهریور دارد. شایان ذکر است در حال حاضر در بورس کالا PVC بالاتر از ۲۵ میلیون تومان در هر تن قیمت میخورد. در نمودار شغدیر قیمت میان باند پایینی و خط میانی چنگال در حال نوسان هست. قیمت به محدوده ۵۳۰۰ تومان به شدت حساس است و از خود مقاومت نشان میدهد. مادامیکه این مقاومت شکسته نشود خرید و نگهداری این نماد پر ریسک خواهد بود.

در نماد های غبشهر و غمارگ به دلیل مشکلات تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه (روغن خام) در سال مالی جاری کاهش تناژ فروش را شاهد هستیم. حجم فروش ۹ ماهه امسال در مقایسه با سال مالی گذشته کاهش ۱۰ درصدی داشته است. علیرغم کاهش حجم فروش شرکت ۲۸ درصد رشد سود عملیاتی در سال مالی جاری داشته اما بدلیل منظور کردن ۶۰ میلیارد تومان ذخیره بابت بدهی ارزی گذشته (۷ میلیون و ۵۰۰ هزار فرانک سوییس) در فصل تابستان ۳.۵ میلیارد تومان زیان خالص محقق شده است. در مجموع ۹ ماهه غبشهر به ۹۵ میلیارد تومان سود خالص رسیده که ۲۶ درصد کاهش نسبت به دوره مشابه سال گذشته دارد. غمارگ هم در ۹ ماهه منتهی به شهریور با ۱۵ درصد کاهش تناژ فروش و ۸ درصد کاهش مبلغ فروش داشته است. با توجه به رشد بهای تمام شده از غمارگ هم گزارش ۹ ماهه خوبی نمتوان انتظار داشت.

کچاد گزارش ۶ ماهه بسیار عالی را روانه کدال کرد. افزایش ۵۰ درصدی فروش در مقابل افزایش ۱۲ درصدی در بهای تمام شده موجب شده تا حاشیه سود از ۴۹ درصد به ۶۲ درصد در شش ماهه اخیر برسد. رشد مبلغ فروش کچاد علیرغم کاهش ۳ و ۱۰ درصدی تناژ فروش دو محصول اصلی کنسانتره و شمش فولاد در شش ماهه اخیر نسبت به مدت مشابه سال گذشته حاصل شده است. فصل تابستان در مقایسه با فصل گذشته کچاد رشد ۱۴۶درصدی سود عملیاتی و رشد ۱۴۲ درصدی سود خالص داشته و حاشیه سود از ۵۶ درصد در بهار به ۶۵ درصد در تابستان رسیده است. در نمودار کچاد به نظر میرسد قیمت در حال ساختن یک موج اصلاحی است که هدف اول این موج در محدوده ۱۴۰۰ تومان قرار دارد. بهتر است تا کامل شدن امواج اصلاحی صبور بود.

پس از گزارش خوب بانک پارسیان و پاسارگاد، امروز بانک سامان هم در گزارش شش ماهه عملکرد خوبی را از خود نشان داد. در بخش مشاع ۲۶۸ میلیارد تومان درآمد محقق شده در حالیکه در مدت مشابه سال گذشته ۱۲۸ میلیارد تومان زیان محقق شده بود. در بخش غیرمشاع به مدد رشد چشمگیر درآمد تسعیر ارز ۸۷۱ میلیارد تومان درآمد شناسایی شده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۲۴ درصد بیشتر است. جمع درآمدها رشد ۹۸ درصدی داشته و در نهایت ۵۳۱ ریال سود خالص به ازای هر سهم محقق شده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۹۰۰ درصد بیشتر است.

تامین سرمایه بانک ملت در فصل بهار ۱۱۲ میلیارد تومان و در تابستان ۱۳۱ میلیارد تومان سود خالص محقق کرده است. در مجموع ۶ ماهه به ۲۴۴ میلیارد تومان سود خالص (معادل ۳۴۹ ریال سود به ازای هر سهم) رسیده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۳۷ درصد بیشتر است. در بین شرکتهای تامین سرمایه تنوین با توجه به درآمد شش ماهه خوب، نسبت P/E پایین و پتانسیل سود زیرمجموعه ها پتانسیل های بهتری دارد.

ساربیل در ۹ ماهه منتهی به شهریور با رشد ۱۵۶ درصدی در سود خالص ۱,۳۹۳ ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده است. از نکات مهم گزارش رشد ۷۶ درصدی تناژ صادراتی در این دوره است. نرخ های فروش صادراتی ۴۰ درصد بالاتر از داخلی بوده و حاشیه سود را بطرز قابل ملاحظه ایی بهبود داده و از ۴۰ درصد به ۵۰ درصد رسانده است.