به گزارش پاسارگاد تحلیل، مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیائی ایران برای تصویب صورت‌های مالی سال مالی منتهی به ۲۹اسفندماه ۱۳۹۸برگزار شد. در ابتدای این جلسه رحیمی؛ مدیرعامل شرکت به ارایه گزارش فعالیت یک‌ساله هیات مدیره پرداخت و پس از آن به سوال های سهامداران پاسخ داده شد. در پایان نیز گزارش حسابرس و بازرس قانونی ارایه شد.

رحیمی گزارش خود را به طور مختصر ارایه کرد که شامل توضیحاتی در خصوص تولید و فروش، عملکرد مالی و وضعیت شرکت بود. مهمترین مطالب ذکر شده توسط وی و همچنین مطالبی که در پاسخ به سوالات عنوان شد به شرح زیر است:

 

  • مدیران شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیائی ایران اعلام کردند در اسفندماه سال۹۸ تغییر۸۰درصدی در میزان فروش داخلی و ۱۰۷درصدی در میزان فروش صادراتی عمدتا ناشی از افزایش در نرخ فروش داخلی و نیز افزایش در مقدار و نرخ فروش صادراتی محصولات می‌باشد. همچنین افزایش ۱۰۶درصدی بهای تمام شده کالای فروش رفته را ناشی از افزایش بهای مواد اولیه (هیدروکربورهای بدون شاخه و بنزن) بیان کردند که افزایش قیمت بنزن را ناشی از قیمت نفت دانست و اذعان کرد که نفت را با دلار ۴۲۰۰ دریافت نمی‌کند. در بخش خالص سایر درآمدها و هزینه‌های غیرعملیاتی که بیش از ۶ برابر افزایش داشته ناشی از سود فروش سرمایه‌گذاری‌ها و افزایش سود سپرده‌های بانکی برآورد کردند.
  • رحیمی اعلام کرد ۸۱میلیون دلار ناشی از صادرات ارز وارد کشور کردند که از لحاظ بازگشت ارز در کشور از منظر بانک مرکزی خوشنام‌ترین است.
  • مصرف کننده‎‌های نرمال پارافین (NP) از جمله کشور چین که بخاطر تحریم‌ها به دنبال قیمت پایین NP بودند و هند که بنا به موقعیت جغرافیایی که ۳-۴ ماه بارندگی دارند و منابع تامین دیگر هم وجود دارد می‌باشند، در بحث صادرات فروش کمتری نسبت به سال مالی دوره قبل دارد.
  • از ۳ مورد از طرح توسعه‌های شرکت، در ابتدا می‌توان حوزه UOP انگلیس را نام برد که به دلیل منع همکاری که با ایران داشتند در حال حاظر اعلام قطع همکاری با ایران کردند. طرح بعدی حوزه SCT است که بخاطر شرایط دولت کره اعلام کردند قادر به همکاری با ایران و همچنین قادر به دریافت پول نیستند. در مورد طرح استیم اعلام کردند که توافقات انجام شده و پیگیر هستند.
  • رحمتی همچنین اذعان کرد برای تامین قطعات در شهریور سال۹۹ به مدت ۴۰روز Over hall خواهند داشت که در میزان تولید شرکت تاثیر دارد.
  • از جمله برنامه‌های این شرکت: عرضه ۱۰درصد سهام شرکت بازرگانی و خدمات بندری ایران(شرکت فرعی) در فرابورس، طاحی مفهومی پارک شیمیایی در راستای تکمیل زنجیره ارزش محصولات اصلی و فرعی و همچنین پیاده‌سازی نظام مدیریت و نوآوری در شرکت.
  • از جمله چالش‌های اصلی این شرکت طرح توسعه دوم مجتمع تولید LAB است که امکان ادامه طرح وجود ندارد، که این بدلیل عدم همکاری شرکت‌های طرف قرارداد است و شرکت پیگیر دریافت ادامه‌ی فرآیند است. چالش بعدی که شرکت با آن مواجه است کمبود خوراک بنزن، مواد اولیه و کاتالیست‌های مورد نیاز و انباشت محصول نرمال پارافین است که تنها ۱۰تن از کاتالیست‌های خریداری شده را از چین توانستند تحویل بگیرند.
  • در سال مالی جاری از محل سود انباشته ۷۴.۲درصد افزایش سرمایه دادند و نوید این را دادند که در سال مالی جدید ممکن است افزایش سرمایه دهند.
  • در آخر اعضای هیات مدیره انتخاب و پاداش هیات مدیره را تعیین کردند.

 

در پایان این جلسه پس از تصویب صورت های مالی مورد گزارش و سایر دستورجلسه مجمع، سهامداران به تقسیم سود یک هزار و ۹۳تومان سود به ازای هر سهم رای دادند.