به گزارش پاسارگاد تحلیل، مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان برای تصویب صورت‌های مالی سال منتهی به ۳۱ شهریور ۹۸ با حضور ۹۰ درصد سهامداران برگزار شد. ریاست مجمع را دکتر افسر نماینده غدیر بر عهده داشت. در ابتدا شهریاری مدیر عامل گزارش هیات مدیره به مجمع را ارائه کرد. نکات مهم مطرح شده در این مجمع به شرح زیر است:

 • پارسان مدیریت ۵۰ درصد از ظرفیت تولید متانول، مدیریت ۸۳ درصد از ظرفیت تولید اوره کشور و مدیریت ۲۲ درصد از ظرفیت پالایشگاهی کشور را در اختیار دارد.
 • چالش‌ها عبارتند از تامین مالی پروژه‌ها، وصول مطالبات مابه التفاوت نرخ اوره داخلی و بورس کالا، شرایط تحریم و موانع موجود بر سر راه صادرات محصولات، عدم اعلام به موقع نرخ خوراک و فرآورده‌های اصلی پالایشگاهی، نداشتن مجوز واردات خوراک و صادرات فرآورده‌های پالایشگاهی و انحصاری بودن یوتیلیتی در عسلویه و غیررقابتی بودن نرخ‌ها.
 • در سال مالی ۱۳۹۸ پروژه کیان فعال شد. نرخ اوره داخلی نیز اصلاح شد. فاز یک پتروشیمی دماوند به بهره برداری رسید. خط لوله انتقال اتیلن غرب به پتروشیمی تبریز تکمیل شد. بخش عمده تسهیلات ارزی پتروشیمی شیراز نیز تسوه شد و هزینه‌های مالی کاهش یافت.
 • در مورد اوره داخلی، حکم دیوان عدالت گرفته شد که نرخ اوره بر اساس بورس کالا باشد، ولی از مهر ماه اجرایی شد. این در حالیست که هنوز مشخص نشده که این مطالبات از چه زمانی باید محاسبه شود، البته شرکت‌های پتروشیمی پیگیر مطالبات بابت مابه التفاوت نرخ قبلی و نرخ جدید هستند.
 • از چهارشنبه هفته گذشته با توجه به برودت هوا، خوراک اوره‌ها و متانول‌ها که گاز است، قطع شده و به دلیل محدودیت شبکه این اتفاق افتاده نه اینکه مقدار گاز کم شده باشد. به نظر می‌رسد احتمالا هفته آینده مجددا گاز این شرکت‌ها تامین شود و تقریبا دو روز طول می‎کشد تا شرکت به تولید کامل برسد. البته شرکت‌ها در بودجه ۳۳۰ روز را در سال در نظر می‌گیرند که بابت همین توقفات اضطراری است و جای نگرانی ندارد.
 • در مورد کاهش قیمت نفت کوره پالایشی‌ها اعلام شد، نرخ این محصول در آبان و آذر کاهش یافته بود. به طوری که در مهر نرخ‌ها حدود ۳۲۰-۳۵۰ دلار بود، در آذر ماه به ۱۸۰ دلار رسید و در حال حاضر ۲۸۰ دلار شده است.
 • تحریم‌ها کار صادرات را برای شرکت‌ها سخت تر وهزینه صادرات را بیشتر کرده است، اما شرکت‌ها تاکنون محدودیتی برای صادرات نداشتند.
 • آخرین نرخ گاز خوراک که مربوط به مهر ماه است، ۷۹۸ تومان هر متر مکعب و نرخ گاز سوخت ۲۶۰۰ریال است.
 • نرخ اوره حمایتی در ۶ ماهه اول ۱۵۳۰ تومان بوده و برای ۶ ماهه دوم ۱۸۴۰ خواهد بود.
 • وام پتروشیمی شیراز معادل ۲۷۰ میلیون یورو به اضافه ۳۰ میلیون دلار بوده است که در حال حاضر به حدود ۱۰۰ میلیون دلار رسیده است. این در حالیست که حدود ۶۰ درصد ارز صادراتی را باید در سامانه نیما عرضه می‌کردیم که اگر این الزام نبود مبلغ بسیار زیادتری از وام تسویه شده بود.
 • یکی از سهامداران در مورد توافق مبین با زاگرس در مورد نرخ اکسیژن بود که سبب شد اکسیژن ۴۰۰ تومانی ۶۵۰ تومان اعلام شده و سود زاگرس را ۳۰۰ الی ۴۰۰ تومان کم کند که شرکت توضیح داد شورای رقابت به انحصاری بودن نرخ مبین رای داد و ما شرایط را از قرارداد ریالی به ارزی تبدیل کردیم. طبق قرارداد قبلی قیمت ۹.۵ سنت با دلار ۱۲۰۰۰ تومانی حال حاضر باید ۱۱۰۰ تومان محاسبه می‌کردیم که با محاسبات جدید حدود ۵ سنت محاسبه می‌شود و حتی اگر می‌خواستیم واحد اکسیژن بزنیم حدود ۶ الی ۶.۵ سنت در می‌آمد و تازه باید برق را هم باز از مبین می‌گرفتیم. نرخ‌ سال ۹۸ هم شورای رقابت اعلام خواهد کرد، اما پیش بینی می‌شود در حدود همان نرخ‌های سال ۹۷ باشد.
 • در مورد اوره یکی از سهامداران در مورد به بهره برداری رسیدن طرح‌ها و افزایش عرضه در بازارهای جهانی سوال کرد که شرکت اعلام کرد بازارهای جدید برای فروش اوره داریم و یک بازار ۱۰ الی ۱۵ میلیون تنی بدست آوردیم و مشکلی برای فروش نداریم.
 • یکی از سهامداران نیز در مورد فروش داخلی اوره با وجود مشکل در دریافت پول سوال کرد و شرکت اعلام کرد، شرکت‌های اوره‌ای موظف به تامین بازار داخل به میزان جمعا ۲.۲ میلیون تن طبق مصوبه هستند، این در حالیست که سال گذشته به دلیل بارندگی زیاد موظف به تحویل ۱.۷ میلیون تن شدیم که نسبت به سال قبل آن افزایش داشته است.
 • پتروشیمی دماوند که مانند مبین یوتیلیتی تولید می‌کند، امسال به سود رسیده و یکی دو سال آینده سود قابل توجهی خواهد داشت.
 • در پایان ۸۶۰ ریال به ازای هر سهم بین سهامداران تقسیم شد. این در حالیست که سود هر سهم شرکت ۱,۰۴۰ ریال بوده است که نسبت به سال گذشته ۹۲ درصد افزایش داشته است.