به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری دو­شنبه ۲۴ خرداد۱۴۰۰، شاخص کل با افزایش ۸،۹۹۰ واحدی(۰.۷۹ درصد) بر روی مقدار ۱،۱۵۰،۲۱۵ واحد  قرار گرفت. شاخص‌ کل هم وزن ۰.۲۴ درصد افت کرد و به ۳۷۶،۳۱۹ واحد رسید. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود ۳۹،۶۸۴ میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «کگل»، «شستا» و «وپاسار» داشتند.

امروز شاخص کل و شاخص هم وزن دو مسیر متفاوت در پیش گرفتند. شرکت های بزرگ مورد حمایت قرار گرفتند ولی شرکت های کوچک همچنان بر مدار کاهش قرار داشتند. اکثر نمادهای بزرگ بازار و به اصطلاح شاخص سازها مانند، خودرو، شستا، شپنا و … یا مثبت معامله شدند و یا صف خرید بودند.

امروز هم مانند روزهای گذشته شاهد خروج ۱۳۴ میلیارد تومان نقدینگی از سوی حقیقی ها بودیم. اما نکته قابل توجه، خروج پول از صندوق های با درآمد ثابت نیز بود. پالایش نفت اصفهان با ۴۵ میلیارد تومان ورود نقدینگی بیشترین ورود پول را داشت. بعد از شپنا، شرکت های سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری و ایرن خودرو بیشترین ورود پول را داشتند. شرکت میدکو با ۲۱ میلیارد تومان ، بیشترین خروج پول حقیقی را داشته است.

در میان صنایع بورسی، صنعت سایر معادن با ۴.۵۴ درصد بیشترین رشد را داشته است. با توجه به اینکه این صنعت تنها از نماد کماسه تشکیل شده است. بنابراین می توان چشم پوشی کرد و مثبت ترین صنعت را صنعت حمل و نقل با  ۳.۶۳ درصد مثبت در نظر گرفت و بعد از آن صنعت خودرو ۲.۸۱ درصد مثبت بود. صنعت فرآورده های نفتی نیز ۲.۵۸ درصد مثبت بود. منفی ترین صنایع هم صنعت زغال سنگ، صنعت محصولات چوبی و صنعت محصولات کاغذی بود.

برخی از خبرهای مهم منتشر شده در زمان بازار:

  • رافایل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: توافق هسته‌ای با ایران لازمه دسترسی به فعالیت‌های هسته‌ای ایران است. داشتن توافق هسته‌ای با ایران “ضروری” است زیرا در غیر این صورت «ما (در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران) یک “کور سرگردان” خواهیم بود. در حال حاضر هیچ اطلاعاتی نشان‌دهنده تسلیحاتی بودن برنامه هسته‌ای ایران نیست.

  • عراقچی: بدون رفع نگرانی‌های مهم و تحقق اهداف کلیدی ایران، هیچ توافقی نخواهیم کرد. مسئول هیات مذاکره کننده ایران در نشست وین گفت: ما باید یک «توافقنامه خوب» داشته باشیم، «توافقنامه خوب» زمانی بدست می‌آید که نگرانی‌های مهم ما رفع شوند و اهداف کلیدی ما بدست آیند. بدون تحقق این موارد، ما هیچ توافقی نخواهیم کرد.

  • ظرفیت متانول ایران بواسطه ظرفیتهای جدید در دو سال گذشته حدود ۶۰ درصد واردات متانول چین در سال ۲۰۲۰ بوده است. پس از شیوع کووید-۱۹، هند توانست عرضه های کافی متانول را با توجه به نبود تقاضای شدید در برخی بازارهای همجوار خود و نیازهای محدود خود جذب کند و نظارتهای بانکی سختگیرانه مانع از خرید متانول ایران شد. متانول ایران ۷۵ درصد واردات هند را قبل از فوریه ۲۰۲۰ تشکیل می داد.

  • نتانیاهو در جلسه پارلمان گفت “در عمق دشمن عملیات بسیار جسورانه‌ای انجام دادیم و به تهران رسیدیم و مواردی فراتر از تصور وجود دارد.”

  • روزنامه واشنگتن پست به نقل از یک مقام رسمی دولت واشنگتن مدعی است که در هر بار گفتگوی غیرمستقیم میان ایران و آمریکا، تقریبا درباره همه موضوعات مورد بحث، پیشرفت هایی حاصل شده و اینکه شکاف ها (اختلاف های) باقی مانده «ظرف چند هفته» بسته خواهد شد.