به گزارش پاسارگاد تحلیل، در روز جاری؛ یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰، رشد دو هزار و ۶۰۸واحدی شاخص کل (۰.۲درصد) آن را در ارتفاع یک میلیون و ۴۲۴هزار واحدی قرار داد. شاخص‌ هم وزن نیز ۰.۵درصد افت کرد. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به بیش از پنج هزار و ۱۵۰میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر بر شاخص بورس را نمادهای «پارسان»، «وغدیر» و «فملی» داشتند.

بازار سهام کار خود را متعادل آغاز کرد و شاخص کل در ۱۰ دقیقه ابتدایی خود ۴۵۰۰ واحد رشد کرد.حقوقی ها خریدارن اصلی بازار امروز بودند. به جز چند نماد، از جمله رمپنا و آریان که حقیقی ها به شکل پررنگی در آنها حضور دارند دیگر نمادها اکثرا ازسمت حقوقی‌ها حمایت شده‌اند. معاملات روز امروزدر حالی پایان یافت که شاخص کل موفق شد تنها ۰.۱۸ درصد به ارتفاع روزانه خود بیفزاید. این رشد در حالی رقم خورد که آمار و ارقام معاملات چنگی به دل نمی‌زد. فروشندگان در این روز فعال‌تر از خریداران ظاهر شدند و نه تنها نمادهای منفی بیشتر بود بلکه صفوف فروش نیز هم طولانی‌تر و هم سنگین‌تر از صف‌های خرید بودند. در این شرایط نماگر هم‌وزن که معاملات روزانه خود را در محدوده سبز تابلو آغاز کرده بود، در نهایت تن به افت داد و در پایان دادوستدهای روز یکشنبه کاهش ۰.۴۷ درصدی را نشان می‌داد.

در این روز سهامداران خرد که به نظر می‌رسد مدت‌ها بدون استراتژی خاصی معامله‌گری می‌کنند، مجددا در نقش فروشنده ظاهر شدند و طی دادوستدهای روز یکشنبه خالص فروش ۲۴۷ میلیارد تومانی را رقم زدند. بیشترین خروج سرمایه‌های حقیقی از گروه بانک، مواد دارویی، محصولات غذایی و فلزات اساسی رقم خورد و در مقابل شاهد خالص خرید مثبت این گروه از بازیگران بورسی در گروه‌های خدمات فنی و مهندسی، محصولات شیمیایی و بیمه بودیم. در فرابورس نیز شرایط تفاوت چندانی نداشت و شاهد جابه جایی سهامی به ارزش ۲۱۲ میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودیم.

رکود معاملاتی نیز این روزها در تالار شیشه‌ای حکم فرماست. امروز ارزش معاملات خرد سهام با افت ۲۰ درصدی نسبت به روز گذشته بار دیگر به سطوح پایین‌تر از ۴هزار میلیارد تومان نزول کرد و ۳۷۵۰ میلیارد تومان برآورد شد. این متغیر در فرابورس ایران نیز با افت روزانه ۲۳ درصدی را مواجه شد و به ۱۵۴۳ میلیارد تومان نزول کرد.